Hamile Kalmak İçin Progesteronu Artırmanın 4 Doğal Yolu

Hamile kalmaya mı çalışıyorsunuz? Ancak henüz bu hayalinizi gerçekleştiremediniz mi? Bu durum vücudunuzdaki hormon seviyelerinden kaynaklanıyor olabilir.

Hormonal dengesizlik, kısırlığın önde gelen sebeplerinden biri olarak bilinir. Kadının doğurganlığını esas olarak etkileyen hormonlardan biri progesteron hormonudur (gebelik hormonu). Bu hormonun düşük seviyelerde olması, hamile kalma yeteneğinizi engelleyebilir.

İşin iyi yanı, vücudunuzdaki progesteron değerini yükseltmenin ve hamile kalma şansınızı artırmanın yolları var. Bu yazıda, progesteronun doğurganlık için önemi ve doğal olarak nasıl iyileştirilebileceğini anlatıyoruz.

Progesteron Doğurganlık İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?

Progesteron, adet kanamasını ve doğurganlığı kontrol eden bir kadın cinsiyet hormonudur. Hamileliğin başlatılmasında ve sürdürülmesinde de hayati bir rol oynar. Yumurtalıklarda geçici bir hormon salgılayan bez olan korpus luteum, yumurtlamadan sonra bu hormonu üretir ve rahim zarını döllenmiş yumurtanın implantasyonu için hazırlar (kalınlaştırır).

Gebe kalırsanız, hormon daha fazla aktive olur ve fetüse besin sağlamak için astardaki kan damarlarının gelişmesine yardımcı olur. Hamile kalmazsanız, progesteron seviyesi düşer ve adet döngüsünü başlatır.

Kadın cinsel özelliklerini geliştiren, progesteronu düzenleyen ve gebeliği koruyan birincil kadın cinsiyet hormonu olan östrojen seviyelerinde artış olduğunda vücuttaki progesteron seviyeleri düşer.

Bunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kadınlarda düşük progesteron seviyelerini çevreleyen bazı teoriler vardır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Düşük Progesteronun Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda düşük progesteron değerlerinin nedenlerini açıklamak için yeterli kanıt yoktur. Bununla birlikte, araştırmacılar bunun aşağıdaki sebeplerden birine bağlı olabileceğine inanıyorlar:

  • Uzun süreli aşırı egzersiz, progesteron seviyelerinizin düşmesinden sorumlu olabilir.
  • Çok fazla stres hormonal dengesizliğe neden olabilir. Kortizol hormonu (stres hormonu) seviyesini yükseltir ve vücudunuzdaki progesteron seviyelerini düşürür. Bu da düşük yapma nedenlerinden biri olabilir.
  • Ksenoöstrojenlere maruz kalma (plastiklerde, herbisitlerde, böcek ilaçlarında, hidrojene yağlarda, margarinde vb. bulunur) vücuttaki progesteron seviyelerini azaltabilir.
  • Fazla vücut ağırlığı östrojen seviyelerinin artmasına neden olarak progesteronu düşürür. Bu nedenle, fazla kilolu olmak genellikle gebe kalma yeteneğinizi engeller.
  • 50 yaş üzeri kadınlar veya ileri yaştaki kadınlarda menopoz nedeniyle progesteron azaltabilir.

Bu hamilelik hormonunun düşük seviyeleri vücudunuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Nasıl olduğunu öğrenin.

Bakınız: Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü ve Yüksekliği

Düşük Progesteron Hamileliği Nasıl Etkiler?

Kadınlarda progesteronun birincil işlevi rahim kalınlaşmasıdır. Progesteron seviyeleriniz düşük olduğunda, döllenmiş yumurtanın implantasyon şansı düşüktür ve bu sebeple hamile kalma şansınız azalır.

Tüm önlemleri almanıza rağmen hamile kalmadıysanız, bu düşük progesteron belirtilerine dikkat edin:

Birkaç evde bakım ipucu, progesteron seviyenizi yükseltmenize ve bu semptomları azaltmanıza yardımcı olabilir.

Hamile Kalmak İçin Progesteron Doğal Yollardan Nasıl Artırılır?

Ağızdan alınan ilaçlar veya tedaviler yerine, vücudunuzdaki progesteron seviyelerini artırmak için birkaç doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Denemeden önce doktorunuza danışın.

Aşırı egzersizden kaçının: Uzun süreler boyunca yorucu egzersizler yaparsanız, vücudunuz progesterondan daha fazla kortizol veya stres hormonu salgılar. Bu nedenle, ideal olarak haftada dört gün ve günde yaklaşık 30 ila 60 dakika orta düzeyde bir egzersiz rutinine bağlı kalmak en iyisidir.

Sağlıklı kilonuzu koruyun: Kilo artışı hormonlarda dengesizliğe neden olur. Östrojen seviyelerini yükseltir ve progesteron seviyelerini düşürür. Bu nedenle hamile kalmayı planlıyorsanız kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışın.

Stres seviyelerini azaltın: Uzun süreli psikolojik stres, vücudun stresi yönetmek için kortizol veya stres hormonu salgılamasına neden olur. Daha önce de belirtildiği gibi, bu vücutta progesteron miktarının azalmasına neden olur. Bu yüzden, hormonlarda dengeyi korumanın doğru yolu olarak stresi yönetmeye çalışın.

Beslenmenize odaklanın: Bazı yiyecekler progesteron içermez. Ancak hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilirler. Bunlar şunları içerir:

a. Çinko:

Üreme döngüsünde hayati bir rol oynar ve yumurtalıkların progesteron salmasına neden olur. Çinko açısından zengin bazı yiyecekler nohut, balkabağı, kırmızı et ve bademdir.

b. Omega 3:

Omega 3 asitli yiyecekler hormon seviyelerini dengeler. Progesteron düzeylerini artıran yiyecekler yumurta, ceviz, keten tohumu, süt ve ton balığı, uskumru ve somon gibi balıklardır.

c. Vitaminler:

B6, C ve E vitamini yönünden zengin besinler progesteron seviyelerinde artış göstermiştir. Bu besinler açısından zengin besinler arasında tavuk, yumurta, soya fasulyesi, yulaf ezmesi, esmer pirinç, brokoli, patates, Brüksel lahanası, buğday tohumu ve zeytin ve soya yağları gibi bitki yağları bulunur.

d. Kolesterol:

Progesteron gibi temel hormonların yapılması gerekir. Kuruyemişler (fındık, badem, ceviz), zeytinyağı, yağlı balık (sardalya, somon, uskumru), yulaf ve fasulye iyi kaynaklardır.

e. Lif:

Lif tüketimi, progesteron seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğu için üreme döngüsü için iyidir. Amaranth, keten tohumu ve kinoa, zengin lif kaynaklarından bazılarıdır.

Doğal olarak progesteron seviyelerini iyileştirmek kolaydır. Bunlar güvenli ve etkilidir ve takviye almaktan çok daha iyidir. Bu nedenle, progesteron üretiminizi artırmak için sağlıklı besinler yiyin, sakin olun ve orta derecede egzersiz yapın. Böylece hamilelik şansınızı artırın.

Doğal olarak progesteronu artırdınız mı? Yorum bölümünde deneyimlerinizi bize bildirin.

Kaynaklar:

  1. Progesterone; You and your hormones; Society for Endocrinology
  2. Hormones as you age: Health and wellness; Rush University Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir