Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? Merak Edilen Her Şey

Hamile kalmanın en yaygın yolu vajinal seks yapmaktır. Adam kadının yumurtalarını dölleyebilen spermatozoayı boşaltır ve serbest bırakır. Bazı kadınlar için bu kolayca olur, bazıları için zaman alabilir.

Cinsel ilişkinin zamanlaması ve sıklığı, endokrin sistemin işleyişi ve çiftin genel sağlığı, hamilelik şansını etkileyen faktörlerden bazılarıdır.

Hangi pozisyonlar hamile kalma şansını artırır? Hamile kalmak istiyorum? Hmaile kalmayı kolaylaştıran yöntemler neler?

Bu yazıda, size hamilelik için ne zaman ve ne sıklıkla cinsel ilişkiye girileceğini ve seks pozisyonlarının gebe kalma şansınızı arttırmada rol oynayıp oynamadığını anlatıyoruz. Bununla birlikte, doğurganlık sorunları yaşıyorsanız, tavsiye için uzman bir doktora görünmelisiniz.

Nasıl Hamile Kalınır?

Ne zaman gebe kalınır? Yumurtlama sırasında korunmasız cinsel ilişkiye girmek (yumurta yumurtalıktan kurtulduğunda ve spermin buluşması için uygun olduğunda) hamile kalma şansınızı artırabilir. 28 günlük düzenli bir adet döngüsüne sahip kadınlar için yumurtlamanın son dönemlerinden sonraki 14. gün civarında olması beklenir.

Yumurtlama günü, adet döngüsünün uzunluğuna ve döngüden döngüye göre değişir. Bu nedenle, uzmanlar genellikle yumurtlamayı beklemek yerine ay boyunca her iki ila üç günde bir ilişkiye girmeyi önerir.

Ancak, yumurtlamanın gebe kalmada nasıl bir rolü vardır?

Serbest bırakılan bir yumurta genellikle 12 ila 24 saat yaşar. Gebe kalmanız için spermin bu süre içinde yumurtayı döllemesi gerekir.

Kadının vücuduna bırakıldıktan sonra, sperm 7 güne kadar yaşayabilir. Yumurtlamadan sadece birkaç gün önce seks yapmış olsanız bile, gebe kalma şansınız olabilir.

Hamile kalmak için çok fazla seks yapmak şart mı? Yumurtlamadan önceki beş gün boyunca ve yumurtlama gününde cinsel ilişkiye girdiğinizde gebe kalma olasılığı en yüksektir.

Yumurtladığınızı (Gebe Kalmak İçin) Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Yumurtlama ne zaman olur? Adet döneminizdeki günleri sayarak yumurtlamanızı takip edebilirsiniz. Verimli günleri takip etmek için bir takvim veya yumurtlama hesap makinesi kullanın. Döngü, dönemin ilk gününde başlar ve bir sonraki dönemin başlamasından bir gün önce sona erer.

Yumurtlama belirtileri nelerdir? Yumurtlama sırasında, bazal vücut ısısında artış, vajinal akıntıda değişiklikler, göğüslerde hassasiyet ve alt karın bölgesinde hafif kramp gibi bazı semptomlar da görebilirsiniz.

Yumurtlama tahmin kitleri ayrıca idrarda lüteinizan hormonu (üreme sistemini kontrol eden ve yumurtlamadan hemen önce artan önemli bir hormon) tespit etmek için kullanılabilir. Bu, yumurtlama zamanınızı ve hamile kalma olasılığınızı artırmak için cinsel ilişki için ideal zamanı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama Programı

Ancak, yalnızca hesap makineleri, belirtiler veya kitler her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle, gebe kalma şansınızı artırmak için ay boyunca düzenli olarak ilişkiye girebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Trying to get pregnant; NHS (2018)
  2. Jean Twenge; How Long Can You Wait to Have a Baby; UNC School of Medicine (2013)
  3. Female Infertility; Harvard Health Publishing (2009)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.