Hamile Kalmak İçin Doğurganlık Yogası Faydalı Mı?

Bazen, çocuk sahibi olamayan bir çifte ne kadar yeni ve pahalı tıbbi tedavi teklif edilirse edilsin, hamileliğin o sihirli durumuna hiçbir şey ulaşamaz. Derin hayal kırıklığı, endişe ve mutsuzluk olabilir. İşte burada yoga devreye giriyor. Doğru, yoga.

Bütünsel doğurganlık merkezleri masaj, akupunktur ve yoga gibi çeşitli terapiler sunmaktadır. Doğurganlık yogası, nefese odaklanan, rahatlama durumuna ulaşan ve kalçalarınızı ve pelvisinizi çevreleyen kasları açmayı öğrenen yumuşak bir egzersiz şeklidir.

Hasta talebi ve doktorlarının artan ilgisi nedeniyle, doğurganlık yoga dersleri ortaya çıkıyor. Bu sınıflardan bazıları, belirli, teşhis edilmiş doğurganlık sorunları olan kadınlar için özel olarak hazırlanmıştır, ancak diğer durumlarda, kadınlar hamileliğe kendilerini hazırlamaktadır.

Yoga Doğurganlığı Artırır Mı?

Doğurganlık yogasının gebe kalmayı destekleyip desteklemediğine dair çok az veri vardır, ancak mevcut veriler ikna edicidir. Yoga, kısırlığın stresini azaltıyor ve vücudun rahatlama durumuna girmesine izin veriyor gibi görünüyor. Eşlik eden yoga felsefesinin, kadınların gebe kalmanın kontrol edemeyecekleri bir süreç olduğunu anlamalarına yardımcı olduğuna dair bir his var. Yoga felsefesinde bir söz vardır: “Nehri zorlayamazsınız.”

Yoga fikri, vücudunuzdan bir yol boyunca akmasına izin vermek için nehre bir davet vermekle ilgilidir. Kadınlar hamile kalmak için savaşmayı bıraktıklarında, genellikle hamile kalırlar. Fiziksel değişikliklerin hissedilmesiyle başlar. Doğurganlık yoga dersleri alan kadınlar, kalçaların açılmasını ve vücudun artık embriyoları kabul etmeye hazır olduğu hissini anlatırlar.

Stresin kadınların hamile kalmasını engellediğine ve yoganın bilinen bir stres azaltıcı olduğuna dair bir inanç var. Gebe kalmaya çalışan kadınların, AIDS ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan kişilere benzer anksiyete ve depresyon düzeylerine sahip olduğu bilinmektedir. Bu, Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre. Illinois Doğurganlık Merkezleri ile bağlantılı üreme endokrinoloğu Eve Feinberg, kortizol olarak bilinen stres hormonunun bazen yumurtlamayı engellediğini söylüyor. Stres seviyelerini düşürmek ve olumlu bir tutum ve ruh hali benimsemek çoğu zaman başarılı bir doğurganlık tedavisine yol açar.

Bakınız: Kısırlığın Yoga İle Tedavi Edilmesi Mümkün Mü?

Daha Güçlü Kanıt!

Ancak, hamile kalmanın bir yolu olarak yogayı ve diğer stres azaltıcı etkinlikleri destekleyen daha güçlü kanıtlar var. Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr.Alice Domar, Benson-Henry Zihin Vücut Tıbbı Enstitüsü’nde Massachusetts Genel Hastanesi’nde bir doğurganlık programı oluşturdu. Daha sonra kendi Domar Zihin / Beden Sağlığı Merkezini açtı. 2000 yılında Domar, infertilite hastalarının %55’inin programına katıldıktan sonraki bir yıl içinde bir bebek doğurduğunu keşfetti.

10 seanslık program sırasında hastalara meditasyon ve yoga ile akupunktur dahil diğer gevşeme teknikleri öğretildi. Kontrol grubunda, hastaların sadece %20’si hamile kaldı ve bebek doğurdu.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir