Hamile Kalmadan Önce İlaç Kullanımı Ve Doğurganlığa Etkileri

Bazı ilaçların hamilelik öncesinde ve sırasında kullanılması güvenliyken, diğerleri hamile kalma şansınızı etkileyebilir.

ANA NOKTALARI:

İlaç alıyorsanız, bebek sahibi olmak için denemeye başlamadan önce doktorunuzdan ilacın güvenliği konusunda tavsiye almanız önemlidir.

İlaçları devam etme veya durdurma kararlarında, tedavi edilmekte olan altta yatan sağlık sorunu dikkate alınmalıdır.

İlaçlar ve doğurganlık konusunda güncel bilgiler sağlayabilen uzman sağlık hizmetleri vardır.

Bazı ilaçların hamilelik öncesinde ve sırasında kullanılması güvenliyken, diğerleri hamile kalma şansınızı etkileyebilir, hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir veya bebeğinize zarar verebilir.

Doktorunuz, hamilelikten önce ve hamilelik sırasında hangi ilaçların alınmasının güvenli olduğu konusunda size en iyi tavsiyeyi verecektir ve genellikle hamile kalmaya çalışırken almanız için güvenli ilaçlar önerebilir.

İlacın astım, diyabet, depresyon veya nöbetler gibi uzun vadeli bir durumu yönetmeye yardımcı olması gibi bir ilacı kullanmaya devam etmek gerekli olabilir. İlaçsız, sağlığınız veya bebeğinizin sağlığı risk altında olabilir.

Hamile kalmaya çalışırken veya zaten hamile olduğunuzda dikkatli kullanılması veya kaçınılması gereken bazı ilaçlar vardır.

Hamile kalmaya çalışmadan önce, sizin ve eşinizin aldığınız ilaç ve ilaçların güvenliği konusunda doktorunuzla konuşun.

İlaçlar hamilelik şansını nasıl etkiler?

Hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılan ilaçlar gebelik şansını azaltabilir.

Kadınlar tarafından alınan bazı ilaçlar cinsel dürtüyü azaltabilir, yumurtlamayı ve yumurta sağlığını etkileyebilir ve düşük yapma riskini artırabilir.

Erkekler tarafından alınan bazı ilaçlar sperm sağlığını etkileyebilir, cinsel dürtüyü azaltabilir veya boşalmayı engelleyebilir.

İlaçlar hamilelikte nasıl zarar verebilir?

  • İlaçlar hamileliğe çeşitli şekillerde zarar verebilir.
  • Bazıları plasenta boyunca taşınır ve bebeğin gelişimini engelleyebilir.
  • Diğerleri plasentaya zarar verebilir ve bebeğe verilen besin miktarını kısıtlayabilir.
  • Bazıları hamilelik komplikasyonları riskini artırabilir veya erken doğuma neden olabilir.
  • Diğerlerinin bebeği doğum anında etkileyen uyuşukluk gibi yan etkileri olabilir.

Devam etmenin güvenli olup olmadığı veya durdurulması gerektiği konusunda doğru bilgileri almak için hamileliğinizi planlarken aldığınız ilaçlar hakkında sorular sormanız önemlidir.

Tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar ne olacak?

Süpermarketten, eczaneden, sağlıklı gıda mağazasından veya internetten satın alabileceğiniz reçetesiz ürünler, hamilelik sırasında kullanım için güvenli olmayabilir.

Tamamlayıcı ilaçlar (“geleneksel” veya “alternatif” ilaçlar olarak da bilinir) vitamin, mineral, bitkisel, aromaterapi ve homeopatik ürünleri içerir. Pek çok tamamlayıcı ilaç, reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlarla aynı düzeyde araştırmaya tabi tutulmamıştır. Bu nedenle etkinlikleri, olası yan etkileri ve hamilelikte alınması güvenli olup olmadığı hakkında daha az şey biliniyor.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.