Hamile Kalma Şansınızı Hangi Faktörler Olumsuz Etkileyebilir?

Gebelik Şansını Arttırmanın Yolları

Hangi faktörler hamile kalma şansımı olumsuz etkiler? Çabalarınıza rağmen, hamileliğiniz belirli faktörler nedeniyle ertelenebilir:

1. Yaşınız ne kadar büyükse, şansınız o kadar az

Bir kadının doğurganlığı 30’lu yaşların başından itibaren azalmaya başlar. Çoğu kadının 30 yaşlarında gebe kalma konusunda herhangi bir sorunu olmamasına rağmen, doğurganlık genellikle 35 yaşından sonra önemli ölçüde azalır. Yumurtalıklarında ve yumurtalarında meydana gelen değişiklikler hamile kalmayı zorlaştırır.

Aynı şekilde, bir erkeğin doğurganlığı da yaşla birlikte azalır. Yaşlandıkça, sperm sayısı cinsel yetenekleriyle birlikte azalır. Bununla birlikte, erkekler çinko, selenyum, E vitamini açısından zengin özel beslenme programı uygulayarak, uygun kiloyu koruyarak ve tütün ve alkolden kaçınarak libidolarını artırabilirler.

2. Yaşam tarzı etkiye sahiptir

Sigara içmek, alkol, olağandışı kilo ve stres doğurganlığınızı etkileyebilir. Ayrıca, bazı ilaçlar ve vajinal yağlayıcılar gebe kalma yeteneğinizi bozabilir. Bu nedenle, herhangi birini kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

3. Sık sık ilişki

Hamile kalmak istiyorsanız, sık cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Her iki ila üç günde bir cinsel ilişkide bulunmak, spermin yumurtayı dölleme şansı verir. Yumurtlama düzenli ise, gebe kalma daha kolay hale gelir. İlişki sıklığınız ne kadar az olursa, hamile kalma şansınız o kadar düşük olur.

4. Dengeli zihinsel durum

Yaptığın her şeyden zevk al ve kendine güven. Aşırı çalışma, stres, obezite ve hayal kırıklığı hamile kalma şansınızı etkileyebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir