Hamile Kalma Şansınızı Artırmaya Yönelik 6 Önemli İpucu

Hamile kalmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Düzenli cinsel ilişkinin yanı sıra, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve uygulamaları gebe kalma şansınızı artırabilir:

Orgazma ulaşın: Kadının orgazmı olmasa bile kadının hamile kalması için erkek tarafından boşalma şarttır. Bununla birlikte, boşalma sonrası orgazmik hareket spermin yumurtaya doğru itilmesine yardımcı olabilir ve vajinadaki düşmanca bir ortamı ortadan kaldırır.

Sigarayı bırakmak: Sigara içmek kadınlarda östrojen düzeylerini etkiler ve yumurtlamayı bozar. Erkeklerde sperm kalitesini etkilediği bilinmektedir.

Alkolden kaçının: Aşırı alkol tüketimi menstrüel döngüyü değiştirebilir ve infertilite riskini artırabilir. Aynı şekilde, erkeklerde alkol tüketimi düşük testosteron seviyeleri, iktidarsızlık ve kısırlık ile bağlantılıdır.

Sağlıklı kiloyu koruyun: Aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak doğurganlığı etkileyebilir. VKİ’nızı kontrol edin ve bir beslenme uzmanına danıştıktan sonra ideal kilonuzu korumaya çalışın.

Cinsel sağlık kontrolü yaptırın: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar doğurganlığınızı etkileyebilir ve hamile kalma şansınızı azaltabilir. Bu nedenle, hem siz hem de partneriniz bir bebek planlamadan önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya cinsellik ile ilgili diğer konular için test yaptırabilir ve doktora danışabilir.

Aktif kalın: Düzenli ve orta dereceli egzersizler, sağlığın korunmasına yardımcı olabilir ve gebe kalma şansınızı artırabilir.

Kaynaklar:

  1. Female Infertility; The U.S. Department of Health and Human Services (HHS) (2019)
  2. Infertility Risk Factors for Men and Women; University of Rochester Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir