Hamile Kalma Şansını Artıran 10 Yiyecek

Kollarınızda küçük bir bebek tutma özlemi duyuyor olabilirsiniz. Eğer eşinizle birlikte çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz, gebe kalmadan önce sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanızı öneriyoruz. Hamile kalmadan önce, ideal kilonuzu korumak için doğru bir beslenme programı uygulamalısınız. Ayrıca, doğal bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için, beslenmeniz doğurganlık ve gücünüzü artırmaya yardımcı olmalıdır.

Hamile kalma şansını arttıran gıdaları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ancak bu gıdaları ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda dikkatli olmalısınız. Yine dostlarınızın tavsiye ettiği gıdaları da tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Hamile Kalma Şansını Artıran En Sağlıklı 10 Gıda

Aşağıda, bağışıklığınızı artıran ve hamile kalma şansınızı arttıran, aynı zamanda sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacak 10 gıda yer almaktadır:

1. Koyu yeşil yapraklı sebzeler:

Ispanak, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler; kadınlarda yumurtlamayı artırır ve böylece hamile kalma şansınızı artırmaya yardımcı olur. Bu gıdalar antioksidan, demir ve folik asit açısından zengindir. Düzenli ve iyi miktarda yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, anemi riskini azaltabilir ve ayrıca gelişmekte olan bebekte herhangi bir doğum kusurunu önleyebilir.

2. Bakliyatlar:

Bakliyatlar, hamilelik için en iyi gıdalar olarak kabul edilir. Mercimek, nohut, fasulye ve soya fasulyesi gibi bitki bazlı bakliyatlar; lif, çinko, folik asit, protein ve kalsiyum açısından zengin kaynaklardır.

3. Süt:

Son çalışmalar, hamile kalmak isteyenler için tam yağlı süt ürünlerinin en iyi gıdalar olduğunu göstermiştir. Süt; kalsiyum, fosfor ve D vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda, bebeklerde kemik gelişimi için çok önemlidir. Ancak, tüketimi sınırlı olmalıdır ve aşırı miktarda tüketilmemelidir.

4. Yumurta:

Yumurta, amino asitler açısından son derece zengin bir gıdadır. Hamile kalma şansına yardımcı olan gıdalardan biri olarak sayılır. Aminoasitler temel olarak doğurganlığı arttırmaya yardımcı olan proteinlerdir.

5. Çilek:

Çilek gibi orman meyveleri karbonhidrat, C vitamini, potasyum, folat, lif ve sıvı ile doludur. Kadınlarda yumurta hücrelerinin yaşlanmasını ve hasarını engellemeye yardımcı olur.

6. Kepekli Ekmek:

Karbonhidrat tüketimi ile ilgili pek çok yanılgı vardır. Karbonhidrat alımı tamamen önlenmemelidir. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek veya esmer pirinç tercih edebilirsiniz. Tam tahıllı besinlerde bulunan karbonhidrat; kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İnsülin seviyeleri daha iyiyse, hormonlar dengeli kalır ve doğurganlık artar.

7. Kuru Meyveler:

Badem, ceviz, fıstık gibi bazı kuru meyveler vücut için sağlıklı kabul edilir. İçerdikleri yağlar, vücut için zararlı olan trans yağ ya da doymuş yağ değildir. İnsülün seviyelerini kontrollü tutmaya yardımcı olurlar ve hamile kalma şansını artırabilirler. E vitamini bakımından zengin gıdalardır.

8. Somon:

Gebe kalmaya çalışırken balık tüketilmemesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Bu doğrudur. Ancak uskumru, kılıçbalığı gibi balıklar özellikle tüketilmemelidir. Bu balıklarda civa oranı yüksektir. Somon gibi omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan ve düşük civa oranı bulunan balıklar ise tüketilebilir. Somon, vücuttaki hormonları düzenlemeye yardımcı olur ve böylece hamile kalma şansını artırır. Üreme organlarına kan dolaşımını artırdığına inanılmaktadır.

9. Muz:

Muz,  B6 vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bu vitamin cinsiyet hormonlarının üretimi için gereklidir. Muz tüketmek, düzenli adet olmayı kolaylaştırır ve sağlıklı yumurta gelişimine yardımcı olur. Aynı zamanda gıdaların enerjiye dönüşmesinde de yardımcı olduğu düşünülmektedir. Pek çok faydaları bulunmaktadır.

10. Kırmızı Et:

Kırmızı et tüketimi, anemi hastalığını önler ve B12 vitamini açısından zengindir. Ayrıca, kısırlık riskini azaltır ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Bunlar, sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir.

Hamile kalmak isteyen bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerini öneriyoruz. Tüm gıdalardan yeteri miktarda, aşırıya kaçmadan yemek önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir