Hamile Kaldığınızı Anlamanın 4 Yolu

Eşinizle birlikte ailenize yeni bir üye katmanın hayalini kuruyor olabilirsiniz. Hamile kalıp kalmadığınızı merak ediyorsanız, öncelikle sabırlı olmalısınız. Gebelik süresi bir kadından diğerine farklılık gösterir. Bu süre 10 ila 14 gün arası değişebilir. Erken hamilelik belirtileri gözlemliyorsanız, gebelik testi almanın vakti gelmiş demektir.

Hamile olup olmadığınızı heyecanla merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle adet öncesi hamilelik belirtileri kafanızı karıştırmış olabilir. Hamile olduğunuzu öğrenmenin 4 farklı yolu şöyledir:

1. Kan Tahlili:

Gebe kalıp kalmadığınızı öğrenmenin en eski ve en iyi yolu kan testi yaptırmaktır. Eğer alınan kan örneği HCG hormonu içeriyorsa, o zaman gebe olduğunuzun müjdesini alabilirsiniz. Bu test çoğunlukla yumurtlamadan 10 gün sonra sonuç verebilir.

2. İdrar Tahlili:

Hamile kaldığınızı düşünüyorsanız ve vücudunuzda bazı hamilelik belirtileri varsa, idrar tahlili yaptırarak da teyit ettirebilirsiniz. İdrar örneğinde HCG hormonu varsa, hamilesiniz demektir. Bu testten yumurtlamadan 12 gün sonra veya implantasyondan 6 ila 7 gün sonra doğru sonuç alınabilir.

3. Evde Yapılan Gebelik Testleri:

Eğer kan veya idrar tahlili yaptırmak için hastaneye gitmeye zamanınız yoksa, aynı zamanda eczanelerden satılan evde yapılan gebelik testlerinden de alarak sonucu öğrenebilirsiniz. Hamile olup olmadığınızı öğrenmeniz için piyasada çeşitli gebelik testleri mevcuttur. Ancak bu testlerin bazen hatalı sonuç vereceğini hatırlatmak isteriz.

4. Adet Gecikmesi:

Hamile olup olmadığınızı anlamanın doğal yollarından biri de adet gecikmesidir. Eğer adet gecikmesi varsa ve hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız, evde yapılan gebelik testlerini deneyebilir ya da kan veya idrar tahlili yaptırarak da gebeliğinizi teyit edebilirsiniz.

Gebeliğin mümkün olduğunca erken anlaşılması önemlidir. Çünkü bebek gelişimi embriyo aşamasından doğum aşamasına kadar devam eder. Yani, anne ve bebek sağlığı açısından bazı kötü alışkanlıklarınızı bir an önce bırakmak ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmak için gebeliğin erken teşhisi önemlidir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi, soru ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir