Hamile Kadınların En Çok Aşerdiği Yiyecekler Ve Garip Gıdalar

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, hamile kadınların neredeyse %40’ının hamilelikte bir numaralı aşerme olarak “tatlı bir şeyler” listelediğini ortaya koydu. Hemen ardından, hamilelik sırasında kadınların %33’ü “tuzlu yiyecek” için can atarken, bunu %17 oranında baharatlı yiyecekler ve hamile kadınların en sevdiği atıştırmalıkların %10’u olarak yeşil elma ve narenciye gibi ekşi yiyecekler dördüncü sırada geliyor.

Aşermek, hamilelik semptomlarının iyi bilinen bir özelliğidir ve bu hamilelik dürtülerinin arkasındaki nedenler tam olarak anlaşılamamıştır. Bazıları, hamile bir diyette beslenme eksikliğini gösterdiklerine inanıyor. Ama bu tuhaf “aşerme” isteklerini ve aslında daha düşük besin seviyelerine sahip yiyecekleri aniden tercih etmeyi ne açıklayabilir?

Gebelikte Aşerilen Yiyecekler

Hamile kadınlar arasında en yaygın görülen aşerilen gıdalar arasında şekerli gıdalar, süt ürünleri, baharatlı yiyecekler, ekşi meyveler ve tuzlu atıştırmalıklar yer alıyor. Bu sonuçlara dayanarak, hamilelikte en çok yaşanan isteklerin dondurma, turşu, domates ve domates sosu, limon, peynir ve çikolatanın olması şaşırtıcı değildir. Öte yandan et, hamilelik beslenmesinde önlenen en yüksek rütbeli gıdalardan biri olarak listelenmiştir. Ancak örneğin biftek yağı şeklinde hayvansal yağları aşermek nispeten yaygın görünmektedir.

Peynirli kek üzerine siyah zeytin, peynire sarılmış turşu ve patlıcanlı pizza gibi garip yiyecek kombinasyonları aşermek hamile kadınlar tarafından rapor edilirken, yalnızca soğan turşusu, kavanozdan salsa ve şeftali gibi tek bir yiyeceği aşermek de yaygındır. Sıklıkla kadınlar, hamilelikten önce düzenli olarak yemedikleri yiyecekleri aşerdiklerini bildirirler. Benzer şekilde, birçok kadın, bebeklerini doğurduktan sonra aynı aşerilen şeylere karşı bir tiksinti yaşar.

Hamile kadınlar arasında en alışılmadık ve buna rağmen nispeten yaygın aşermeler olur. Bunlara örnekler macun, çamaşır deterjanı, sabun, kir, kömür, tebeşir ve sigara izmaritleri. Bu garip aşermeler hem anne hem de bebeğin sağlığı için tehlikeli olsa da, uzmanlar bu garip dürtülerin neden hamilelik sırasında ortaya çıktığına dair çeşitli teoriler geliştirdiler.

Hamile Kadınlar Neden Bazı Yiyeceklere Aşeriyor?

Hamile kadınların neden beslenmelerinde belirli yiyecekleri istediği konusunda kesin bir cevap yok. Aslında hamile kadınlarda hiç aşerme olmaması da yaygındır. Bununla birlikte, hamile beslenmesinde aşermenin anahtarını bulmaya çalışan araştırmacılar tarafından birkaç açıklama öne sürüldü:

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler, bir kadının tat ve koku alma duyusunu değiştirerek, normalde hoşlanmadığı yiyecekleri aşermeye neden olabilir. Bu aynı zamanda menopozdaki kadınların neden sık sık yemek istekleri ve tiksintileri yaşadıklarını da açıklayabilir

Geçici beslenme yetersizlikleri şiddetli aşermelere neden olabilir; ancak bu neden, bazı kadınların belirli besinleri neden yeterli miktardan daha fazla istediğini açıklamaz. Bununla birlikte, turşu aşermek kandaki düşük sodyum seviyelerini gösterebilirken, çikolata aşermek B vitamini eksikliği ile tetiklenebilir. Kırmızı et aşermek, proteine ​​ihtiyaç duyulduğunu gösterebilir.

Şeftali aşermek, düşük beta karoten seviyelerinin bir sonucu olabilir.

Duygusal ihtiyaçların gıda alımıyla bağlantılı olduğu bilinmektedir. Hamile bir kadın, duygusal ihtiyaçlara yanıt olarak bilinçli veya bilinçsiz olarak belirli yiyecekleri arzuluyor olabilir. Pek çok hamile kadın, çocukluklarını veya dini ve kültürel geçmişlerini hatırlatan nostaljik yiyecekler ister.

Sabah bulantısı ve mide bulantısı gibi hamilelik semptomlarını önlemek, hamilelik sırasında gıda dışı öğelerin aşerme arzusunun yanı sıra bazı yiyecek isteksizliklerinin temeli olabilir. Kabartma tozu gibi maddelerin sindirim rahatsızlığını yatıştırdığı bilinirken, kahve, alkol ve kızarmış yiyecekler mide bulantısına neden olabileceği gibi bebeğinize de zarar verebilir.

Hamilelikte Aşerme ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamileyken aşermeyi kontrol altına almak söz konusu olduğunda uymanız gereken en önemli kural, aşerdiğiniz sağlıksız yiyeceklere benzer sağlıklı seçenekler seçmektir. Tuzlu, tatlı, ekşi ve baharatlı yiyeceklere duyduğunuz aşermenin bir kısmını, beslenme açısından dengeli olan düzenli bir hamilelik beslenmesine entegre edin. Bazı yaygın hamilelik aşermeleri için aşağıdaki sağlıklı alternatifleri düşünün:

Dondurma. Ekstra kalori olmadan kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak yağsız dondurulmuş yoğurdu tercih edin.

Çikolata, taze meyvelerin üzerine serpilmiş yağsız çikolata şurubu ile değiştirilebilir.

Şeker ve tatlıların yerine kayısı gibi kuru meyveler veya mango veya ananas gibi taze tropikal meyveler kullanılabilir.

Tuzlu atıştırmalıklar. Bitki karışımları serpilmiş patlamış mısır veya baharatlı hardal soslu susam galeta seçin..

Ekşi atıştırmalıklar. Balığınızın üzerine biraz limon sıkın veya bir salatada, boş bir kalori veya şekerli limonata ile kendinizi şımartmak yerine, düzenli ancak ölçülü bir alım sağlamak için kullanın.

Size ve bebeğinizin sağlığına zararlı olabilecek aşermek isteklerine her zaman direnin ve bu istek devam ederse ve rahatsızlık verici hale gelirse doktorunuza başvurun. Bu garip aşerme isteklerini başarıyla önlediğinizde ve bunları aklınızdan uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızda, kendinizi diğer ikramlarla (biraz çikolata olsa bile) ödüllendirin. Bazen, garip şeylere aşermek başka sorunların bir işareti olabilir, bu nedenle bu durumlarda tıbbi yardım istemek önemlidir.

Önerilen Makaleler:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir