Hamile Kadınlar Pastırma Yiyebilir Mi? Bilmeniz Gerekenler

Hamilelikte pastırma yemenin faydalarını ve risklerini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Hamilelikte Pastırma Yenir Mi?

Evet, pastırma hamilelik beslenmenizde lezzetli bir katkı olabilir. Ancak, tüketmeden önce eti düzgün bir şekilde pişirdiğinizden emin olun. Pastırma, benzersiz bir tat vermek için tuz, baharatlar, nitritler, katkı maddeleri ve hatta bazen şekerle iyileştirilir. Bu nedenle, aşırı yemek, özellikle preeklampsi olan veya risk altındaki kadınlar için kötü bir fikir olabilir. Öğünlerinize eklemeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

İçindeki besin maddeleri göz önüne alındığında, pastırma hamile bir kadına belirli sağlık yararları sağlar.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Nohutun 6 Faydası

Hamilelikte Pastırma Yemenin Faydaları

Hamileyken pastırma yemenin bazı faydaları şöyledir:

Beyin gücü: Büyüyen bebekte beyin gelişimi için gerekli olan iyi bir kolin kaynağı içerir. Ayrıca hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.

Tokluk hissi: Pastırma protein açısından zengindir ve böylece daha az yediğinizde bile kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Gebelikte obez kadınların vücut ağırlığını korumaya yardımcı olan yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşüktür.

Yüksek protein: Fetal gelişim için hayati önem taşıyan mükemmel bir protein kaynağıdır. Protein sağlıklı kemikler, cilt, saç ve kas gelişimi için gereklidir. Vücut için gerekli olan tüm amino asitleri sunar.

Antioksidan: Pastırma, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan ve bebekte tiroid gelişimini destekleyen bir antioksidan olan iyi bir selenyum kaynağıdır.

Fosfor kaynağı: Fosfor, her ikisi de fetal gelişim için gerekli olan adenozin trifosfat (ATP) ve DNA’nın gelişimi için çok önemlidir.

B Vitamini: Pastırma, fetüste sinir sisteminin gelişimi için gerekli olan iyi bir B vitamini kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Pancar Suyu İçilir Mi?

Hamilelikte Ne Kadar Pastırma Yemeli?

Pastırma iyi bir doymuş yağ kaynağıdır ve bu nedenle, özellikle daha yüksek BMI olan kadınlar tarafından ölçülü olarak tüketilmelidir.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kişinin günde 2000 kalori alması gerekiyorsa, önerilen günlük doymuş yağ alımı 13 g’dır.

Hamilelikte, kalori alımı günde 2200’den 2900 kaloriye yükselir. Hamileyseniz, işlenmiş etlerle gelen aşırı doymuş yağ ve aşırı tuz tüketimini önlemek için pastırma tüketiminiz sınırlandırılmalıdır.

Pastırma pişmiş veya çiğ ve soğuk tüketilebilir, bu herkes için uygun olmayabilir.

Hamileyken Soğuk Pişmemiş Pastırma Yiyebilir Misiniz?

Hayır, ideal olarak. Paketlenmiş pişmiş pastırma satın alıyorsanız, eve götürdükten hemen sonra ideal koşullarda saklayın. Paketlenmiş pastırmayı açtığınızda, çevreye bakteri bulaştırabilir. Bu nedenle ürünü güvenli tüketim için yeniden ısıtın. Varsa bakterileri öldürür.

Bazen, pastırma tüketimi orta miktarlarda alındığında bile riskli olabilir.

Pastırma ideal olarak taze olarak veya paket açıldıktan birkaç gün sonra tüketilmelidir. Paketlenmiş pastırmanın sadece küçük bir bölümünü kullanmak istiyorsanız, kalan eti dikkatlice saklamanız gerekir.

Güvenli tüketim için pastırma nasıl pişirilir?

 • Eti almadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın.
 • Bakteri tamamen öldürmek için pastırmayı mikrodalga fırın yerine ocak üzerinde pişirin. Kırmızı ve çıtır olana kadar pişirin.
 • Artık pastırmayı her zaman 165 ° F’de yeniden ısıtın.
 • Pişmemiş pastırmayı daima diğer et ve sebzelerden ayrı tutun.

Pastırma Sebepli Listeria Belirtileri

Pastırma asla çiğ tüketilmemelidir. Ancak eğer tükettiyseniz ve aşağıdaki belirtiler varsa sağlık kuruluşuna gidiniz:

 • Yorgunluk
 • Tedirginlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Mide bozukluğu
 • Ateş
 • Titreme
 • Kas ağrıları

Şiddetli enfeksiyon, boyun tutulması, denge kaybı, kasılmalar veya baş ağrılarına neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza danışın.

Diğer etler ve yiyecekler gibi, pastırma da hamilelikte aşırı derecede tüketilmelidir. Hamilelikte riskleri önlemek için mümkün olduğunca koruyucu içermeyen ve iyice pişirilmiş pastırma seçin. Hala şüpheleriniz varsa doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşun.

Hamilelikte pastırma yediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.