Hamile Kadınlar Grip Aşısı Olmalı Mı?

hamilelikte grip olmak

Hamile kadınlar genellikle çok yemek, çok fazla egzersiz yapmak veya alkol ve sigara içmek gibi pek çok faktörden uzak durmalılar. Bununla birlikte, cesareti kırılmayan bir şey var: hangi üç aylık dönemde olursanız olun grip aşısı olmak.

Uzmanlar şunları belirtir:

Grip, hamile olmayan kadınlara göre hamile kadınlarda ağır hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir. Hamilelik sırasında bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerdeki değişiklikler hamile kadınları (ve doğum sonrası iki haftaya kadar olan kadınları) gripten kaynaklanan ciddi hastalıklara, hastaneye yatışa ve hatta ölüme daha yatkın hale getiriyor. “

Hamile iken aşı yaptırmanın bebeğe doğumdan sonra da yardımcı olabileceğine dair ek kanıtlar vardır. Bebekler, en az altı aylık olana kadar grip aşısı alamazlar. Grip mevsimi sırasında doğum yaparsanız, yeni doğmuş bebeğinize karşı daha dikkatli olmanız gerekir.

Hamile kadınlar aşıyı grip mevsimi başladığında Eylül veya Ekim aylarında yaptırmanız önerilir. Ancak, şu anda alamazsanız, mümkün olan en kısa sürede alın. Bu aşılama sizi veya bebeğinizin hayatını kurtarabilir. Gribe yakalanmak, hamileyken yaşamı tehdit edebilir ve erken doğuma neden olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir