Günlük Anne Sütü İhtiyacı ve Bebeğin Beslenmesi

Anne sütü yenidoğanın aldığı tek besindir. Bebeğinizin tamamen beslenmesi için, bebeğin her gün yeterli miktarda anne sütü aldığından emin olmanız gerekir. Ama bebeğinizin ne kadar sütün ihtiyacı olduğunu biliyor mısunuz? Çalışan bir anne olduğunuzda bebeğinizin süt ihtiyacını bilmek de önemlidir. Siz yokken yenidoğana sunmak için anne sütünü sağlamanız gerekir.

Bu yazıda tam size göre bir çözümü var! Yazımızın devamı, bebeğinizin her beslenmede ihtiyaç duyduğu süt miktarını belirlemenize yardımcı olur.

Bebeklere Ne Kadar Anne Sütü Gerekir?

Bebekler günde ne kadar anne sütü içmeli? Emzirilen bebekler, formül sütü ile beslenenlere kıyasla daha az miktarda süt tüketir. Araştırmaya göre, yeni doğmuş bir bebeğin doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca 8-12 kez beslenmesi gerekir.

Bir ila beş aylık (1-5 ay) bebekler için ortalama anne sütü alımı günde yaklaşık 750 ml kalır. Bununla birlikte, genel olarak alım günde 450ml ila 1.200 ml arasında değişebilir. Bebeğinizin her gün kaç kez beslendiğine bağlı olarak, beslenme başına başına ifade edilmesi gereken süt miktarını belirleyebilirsiniz. Bebeğiniz günde dokuz kez beslenirse, beslenme başına ortalama süt miktarı 83,33 ml civarında olacaktır.

Bebeğin süt alımı beş gün ila bir ay sonra artabilir. Bundan sonra, 6 aya kadar neredeyse sabit kalır. Bebek için altı aya kadar aynı miktarda süt sağlamanız gerekiyorsa endişelenmeyin. En önemlisi, çocuğunuzun mutlu, sağlıklı olduğu ve her gün yeterli süt aldığı sürece bebeğinizin süt alımını diğer bebeklerinkiyle karşılaştırmayın.

Bebeğin Kilosuna Göre İhtiyaç Duyduğu Anne Sütü Miktarı

Not: Tabloda belirtilen değerler ortalamadır. Belirli bir yaştaki tüm bebekler aynı miktarda süt tüketmez. Bu nedenle, ortalama alım değerleri bebekten bebeğe değişebilir.

Bakınız: Anne Sütünü Arttıran Yöntemler Nelerdir?

Emzirme Hakkında İlginç Bilgiler

Bebeğiniz Ne Kadar Süt İçiyor – Çok Fazla Mı Çok Az Mı?

Bebeğinizi emzirdiğinizde, o beslenme sırasında yeterli olup olmadıklarına bağlı olarak ne zaman başlayıp durulacağını bilir. Emzirirken bebeğin aşırı beslenmesi olasılığı da daha azdır. Bununla birlikte, bebeğinize anne sütü biberon ile beslendiğinde durum böyle olmayabilir. Peki bebeğinizin çok fazla mı yoksa çok az mı beslendiğini nasıl anlarsınız?

Çok az süt bebeğin yetersiz beslenmesine neden olabilir ve çok fazla aşırı beslemeye neden olabilir. Bebeğiniz başlangıçta biberondan içmeyi reddedebilir, çünkü biberon ucu annenin derisine kıyasla farklı hissedebilir ve tadabilir. Bebeği rahat bir pozisyonda tutun ve şişeyi tekrar denemeden önce hafifçe sallayın. Bebek hala reddederse, bebeği bir kaşık ile beslemeyi deneyebilirsiniz. Bebeklerin çoğu, bakıcıyla rahat olduklarında biberona hızla uyum sağlar.

Bakınız: Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz bir biberonla beslendiğinde gereğinden fazla süt içebilir. Bir şişeden sürekli ve hızlı süt akışı bunun ana nedenlerinden biri olabilir. Beslenme hızını yönetmeyi öğrenmek önemlidir. İşte bebeği anne sütüyle biberonla beslerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

  • Geniş tabanlı yuvarlak şekilli ucu olan biberon tercih edin. Memede emmeye benzer dil ve çene hareketlerini teşvik ettiğine inanılmaktadır.
  • Biberonu bebeğin ağzına sokmayın. Nazik olun, bebeğin biberon ucunu yavaş ve doğal olarak almasına izin verin.
  • Seçtiğiniz biberon türü, ilerlemeyi hızlandırmak için de önemlidir. Başlangıçta, sütün taşmasını önlemek için daha küçük bir açıklığa sahip bir şişe seçin. Deneyebileceğiniz bir tür “yavaş akış” veya “yenidoğan” biberonu olarak etiketlenir. Sonunda, meme başı tipi bebeğin beslenme hızına uyacak şekilde değiştirilebilir.

Bebeğinizin ihtiyacı olan anne sütü miktarını alımına bağlı olarak tahmin edebilseniz de, bebeğinizin her gün yeterli süt alıp almadığını söyleyebilecek başka belirtiler vardır:

  • İyi beslenen bir bebek sıklıkla beslenir, yani 24 saatte 8-12 kez.
  • Bebek rahat ve memnun görünür.
  • Her gün üç ila dört dışkılama olur.

Her gün değiştirdiğiniz bebek bezi sayısı, bebeğinizin süt alımıyla ilgili kaba bir fikir verebilir. Tipik olarak, bir bebek bir veya iki ay sonra her gün en az altı çocuk bezi değiştirebilir. Ancak, bu tüm bebekler için geçerli olmayabilir.

Bebeğin kilosundaki sürekli büyüme, anne sütü alımının sağlıklı olduğunu gösterebilir. Ortalama olarak, bir bebek dört aylık olana kadar haftada yaklaşık 155-240 gram kazanabilir.

Bebeğin hareketli, duyarlı ve aktif olup olmadığını kontrol edin. Bunlar da yeterli süt alımının iyi göstergeleridir.

İyi cilt rengi, uzunluk ve baş çevresi orantılı büyümesi ve sıkı cilt ayrıca bebeğinizin ihtiyaç duyduğu beslenmeyi aldığını gösterir.

Yasal Uyarı:

Anne sütü hesap makinesi, bebeğinizin beslenme başına ihtiyaç duyduğu süt miktarını tahmin etmenin yollarından biridir. Ancak, bu tek yöntem değildir ve sadece şüpheleriniz ve endişeleriniz için bir rehber olarak düşünebilirsiniz. Bir bebeğin süt alımı değişmeye devam ettiğinden, bir beslenme rutinini planlamadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Kaynaklar:

  1. Breastfeeding: the first few days; NHS
  2. Milk Volume; Nutrition During Lactation; National Center For Biotechnology Information
  3. Starting Solid Foods; Healthy Children; American Academy of Pediatrics

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir