Grip Sezonu Neredeyse Geliyor: Hamile Kadınların Korunmaya İhtiyacı Var

Yurt dışında pek çok ülkede uzmanlar tüm hamile kadınların grip mevsiminde olabildiğince erken dönemde grip aşısı yaptırmalarını önermektedir.

Hamile kadınlar veya grip mevsimi sırasında hamile kalan kadınların iki önemli nedenden dolayı aşıya ihtiyacı vardır:

Hamile Kadınlar Komplikasyonlar Açısından Yüksek Risk Altındadır!

Hamileyseniz, hamileliğin yiyecek tercihlerinizden ağırlık merkezinize kadar vücudunuzu ne kadar değiştirdiğini çok iyi bilirsiniz. Hamilelik ayrıca bağışıklık sisteminizi de değiştirerek sizi grip gibi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Virüs bulaşan hamile kadınlar, zatürree ve erken doğum gibi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altındadır.

Hamilelikte Aşı Bebeği Korur!

Grip aşısını hamileyken yaptırmak, bebeğinize, doğduktan sonraki ilk altı ay boyunca gripten korunmasına yardımcı olacak antikorlar sunacaktır. Bu çok büyük bir şans çünkü bebekler altı aylık olana kadar grip aşısı alamazlar. Artı, aşı olmak zorunda olmadıkları için bebeğinize yapacağınız en kolay aşıdır!

Yeni bebeğiniz grip mevsiminin ortasında doğmuşsa, bebeğiniz için ekstra koruma sağlamanın bir yolu olarak ailenizin geri kalanının (kardeşler dahil) ve bakıcılarının aşılanmasını düşünebilirsiniz.

Grip aşısının nazal formu hamile kadınlara verilemezken, inaktive edilmiş aşı formu gebeliğin herhangi bir aşamasında güvenlidir. Bir kadın, Mayıs ayına kadar devam eden grip mevsimi boyunca herhangi bir noktada grip aşısı alabilir, ancak bu aşıyı daha erken yaptırmak grip mevsiminin daha uzun süre korunmasını sağlayacaktır.

Grip aşısı, hem yeni bebeğinizin hem de hamilelik sırasında kendi sağlığınızı korumanın önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, sağlıklı kalmak için yapmanız gereken tek şey bu değildir. Ayrıca şunları yapmanız gerektiğini unutmayın:

  • Hasta insanlarla temastan kaçının.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
  • Kendinize iyi bakın: yeterince dinlenin, egzersiz yapın ve iyi beslenin.

Grip aşısı almayan hamile kadınların, grip benzeri semptomlar yaşamaya başladıklarında daha dikkatli olmaları gerekir. Bu sepmtomlar:

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir