Göbek Kordonu Sarkması Nedir? Neden Olur?

Hamilelikte Kordon Sarkması

Göbek kordonu prolapsusu, göbek kordonu rahim ağzından bebeğin doğumundan önce doğum kanalına düştüğünde meydana gelir. Bu komplikasyon hem hamilelik sırasında hem de doğum sırasında ortaya çıkabilir ve potansiyel olarak bebek için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Göbek kordonu bebeğin yaşam çizgisidir, bu nedenle sarkma olduğunda bebeğin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinleri kesebilir. Kordon sarkması yalnızca 300 doğumda 1’inde görülür, bu nedenle nadir görülse de nedenleri ve tedavi seçeneklerini anlamak önemlidir.

Göbek Kordonu Sarkmasının Nedenleri

Göbek kordonu prolapsusu en yaygın olarak erken membran rüptüründen (PROM) kaynaklanır. Yani amniyotik kesenin (genellikle “su” olarak adlandırılır) bebek pozisyona girmeden ve doğuma hazır hale gelmeden önce kırılmasıdır.

Aşağıdakiler dahil bazı daha az yaygın nedenler de vardır:

Göbek Kordonu Sarkması Olursa Ne Yapabilirim?

Kordonu sarkan az sayıdaki kişiden biri olup olmayacağınızı söylemenin hiçbir yolu yok. Eğer olursa, onu hissedebilmeli ve hemen hastaneye gitmelisiniz.

Bebeğinizin göbek kordonunun gerçekten sarktığı ve henüz hastanede olmadığınız zamanda ortaya çıkarsa, ellerinizin ve dizlerinizin üzerine çökerek kordonu bastırın. Kordonun vajinanızdan çıktığını fark ederseniz, temiz bir havluyla nazikçe destekleyin.

Doktorlar, bebeğin kalp atış hızını izleyerek ve ayrıca pelvik muayene yoluyla kordonun sıkışmış veya kesilmiş olup olmadığını belirleyebilir. Bebek etkilenirse, kalp atış hızı dakikada 120 atımın altına düşer. Bu durumda, bebek yeterince oksijen almıyor ve doktorun bebeği kordonundan çekmesi ya da acil sezaryen yapması gerekecek.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir