Gestasyonel Diyabet Tedavisinde İnsülin Kullanımı: Güvenli Mi?

Hamilelikte, plasenta gelişmekte olan bebek için gerekli olan hormonları salgılar. Bununla birlikte, bazılarında, bu hormonlar insülinin işleyişini engelleyebilir ve gestasyonel diyabetlere (GD) neden olabilir.

Genellikle dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazen, kan şekeri seviyenizi normal aralıkta tutmak için insülin gerekebilir.

Bu yazıda, insülin tabletlerinin ve hamilelik sırasında enjeksiyonların güvenlik profilini verir.

Hamilelikte ne zaman insülin almanız gerekir?

Diyabetli kadınlar insülin üretmez veya vücutları doğal insüline yanıt vermeyi bırakır ve kan şekeri seviyelerini artırır. Bu nedenle, insülin gereklidir ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için reçete edilebilir.

Gebelik sırasında kan şekeri düzeyleri, hem sağlıklı bir fetüsün gelişimi hem de normal fetal büyüme ve gelişmeyi sürdürmek için normal olmak önemlidir.

Hamilelik sırasında veya öncesinde glikoz intoleransı (vücut kan şekerini metabolize edemez) bazı komplikasyonlara yol açabilir. İnsülin tedavisi, beslenme ve egzersiz yeterince kontrol etmiyorsa bu seviyelerin korunmasına yardımcı olur.

İnsülin Gebelikte Gestasyonel Diyabet Tedavisinde Güvenli Mi?

Klinik uygulamalarda insülin, gebelik sırasında tip1 ve tip 2 diyabet ve kontrolsüz GD için ilk tedavi şeklidir. Örneğin Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) göre, enjeksiyon, insülin kalemi veya bir insülin pompası yoluyla uygulanan insülin hamile kadınlar için güvenlidir. Doktorunuz sizi sadece gerekli olduğunda insülin kullanacaktır.

İnsülin Gebelikte Bebeği Etkiler Mi?

Uzmanlar, insülinin plasentayı geçmediğini ve bebeği etkilemediğini söylüyor.

İnsülin Düşüklere Neden Olabilir mi?

Hayır, insülinin düşüklere neden olduğu bilinmemektedir.

Hamileyken Mide İnsülin Enjeksiyonu Yapılabilir Mi?

İnsülin herhangi bir yağ dokusuna enjekte edilmelidir. Hint Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan bir yayına göre, karın hamilelik sırasında insülin enjeksiyonu için güvenli bir bölgedir.

Makale, gebeliğin çeşitli aşamalarında izlenecek aşağıdaki teknikleri önermektedir.

İlk üç aylık dönem: Karnınıza insülin enjekte edebilirsiniz. Gebe kalmadan önce karnınıza enjekte ediyorsanız, enjeksiyon bölgesini veya tekniğini değiştirmeye gerek yoktur.

İkinci trimester: Karnın lateral kısımları enjeksiyon için uygundur, ancak fetüsün üstünü örten deriden kaçının.

Üçüncü üç aylık dönem: Hindistan Enjeksiyon Teknikleri Forumu, insülinin karnın içine enjekte edildiğini ancak cilt katının düzgün bir şekilde yükseltildiğini gösteriyor. Karnınıza enjeksiyon yaptırmak konusunda endişeli iseniz, enjeksiyon bölgesini uyluk, üst kol veya kalçaya değiştirme hakkında doktorunuzla konuşun.

İnsülin enjeksiyonu hakkında ilk yardım için sağlık uzmanınızla konuşun. Zamanla, insülini kendiniz güvenle vermeniz konusunda rahat edeceksiniz.

Hamilelikte insülin kullanmanın herhangi bir yan etkisi var mı?

İnsülin, anneyi ve büyüyen bebeği gestasyonel diyabetin etkilerinden korumak için çok önemlidir. Bununla birlikte, enjeksiyonun kendisinin gibi birkaç yan etkisi olabilir:

 • Enjeksiyon bölgesinin yakınında kızarıklık, şişme ve kaşıntı
 • Ciltte kalınlaşma
 • Kilo almak
 • Kabızlık
 • Nefes darlığı
 • Hırıltı
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görme
 • Terlemek
 • Hızlı nabız
 • Güçsüzlük
 • Kas krampları
 • Kolların, bacakların, ayakların, ayak bileklerinin ve alt bacakların şişmesi

Yukarıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, doktorunuzu arayın.

Diyabet ve gestasyonel diyabet, sizinle doktorunuz arasında yakın dikkat ve bakım koordinasyonunu garanti eder, ancak genel sonuçlar bu bakımla mükemmeldir.

Bu gönderi yalnızca bilgi amaçlıdır ve bir doktora danışmanın yerine geçmez. Doktorunuzla konuşmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Kaynaklar:

 1. Insulin Injection; MedlinePlus; US National Library of Medicine
 2. Alyson K. Blum; Insulin Use in Pregnancy: An Update; NCBI (2016)
 3. Prenatal Care; American Diabetes Association

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir