Gençlerde Yüz Maskelesi Kullanımı ve Koronavirüs: (12-18 Yaş İçin Uygun)

Anahtar noktaları:

 • Gençler yüz maskesi takmak konusunda karışık duygulara sahip olabilir.
 • Gençlerle yüz maskeleri hakkında konuşmak yardımcı olabilir.
 • Gençlerin doğru bilgiye ve duygularını paylaşma fırsatlarına ihtiyacı vardır.
 • Genç çocuğunuz bir yüz maskesi takmak istemiyorsa, müzakere ve rol modelleme yardımcı olabilir.

Yüz Maskeleri ve Koronavirüs (COVID-19):

Yaşadığınız yerde sizin ve genç çocuğunuzun yüz maskesi takıp takmaması konusunda tavsiye almak için bölge sağlık departmanınızın web sitesine bakın. Güncel kalmak önemlidir, çünkü öneriler ve gereksinimler bulunduğunuz bölgede hızla değişebilir.

Koronavirüs (COVID-19) döneminde gençler yüz maskeleri hakkında ne hissedebilir?

Gençler yüz maskeleri hakkında karışık ve farklı duygulara sahip olabilir. Örneğin gençler şunları yapabilir:

 • Yüz maskesi takmaya hazır
 • Yüz maskesi takmak istemiyor
 • Yüz maskeleri takan rahatsız, aptal, utanmış veya “çekingen” hissetmesi

Yüz maskesi takmamaktan endişe duyuyorsanız veya gerekli olmadığı durumlarda bile takmak istemiyorsanız, neden yüz maskesi takmaları gerektiğiyle ilgili soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hem gençler hem de yetişkinler için yüz maskeleri bunaltıcı olabilir – koronavirüsün (COVID-19) günlük yaşamlarımızı ve topluluklarımızı nasıl etkilediğine dair sürekli ve gözle görülür bir hatırlatma. Ayrıca, insanlar yüz maskesi taktıklarında yüz ifadelerini göremezsiniz ve bu rahatsız edici olabilir. Herkesin diğerleriyle etkileşim şeklini etkileyebilir.

Yüz maskelerinin gerekli olduğu alanlarda, gençler genellikle alışacaktır. Ailelerini, arkadaşlarını ve daha geniş toplulukları koronavirüsten (COVID-19) korumada rol oynadıklarını bilmelerine yardımcı olacaktır.

Siz veya çocuğunuz çok endişeli hissediyorsa, yardım almak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun doktoru, çocuk doktoru veya okul danışmanıyla konuşun.

Gençlerle Yüz Maskeleri Hakkında Konuşmak

Ne yapmaları gerektiği ve ne hissettikleri hakkında onlarla konuşursanız, gençler yüz maskeleriyle daha iyi başa çıkacaktır. Gençlerin bilgilerini nereden aldıkları ve bunların ne kadar güvenilir olduğu hakkında konuşmak da iyidir. Bu, gençlerin duruma uyum sağlamasına ve herhangi bir endişeyi azaltmasına yardımcı olabilir.

Aşağıdaki adımlar maske kullanımı hakkında bir konuşma başlatmanıza yardımcı olabilir:

1. Konuşmak için bir zaman planlayın:

Yüz maskeleri hakkında konuşmak için iyi bir zaman, yürüyüşe çıkmak, yemek hazırlamak gibi birlikte bir şeyler yaparken veya masa oyunu oynamak gibi bir aile etkinliği sırasında olabilir. Ne söylemek istediğinizi önceden düşünmek iyi bir fikirdir. Böylece başka bir zamanda bir fırsat gelirse konuşmaya hazır olursunuz.

2. Sakin ve güven verici bir ton kullanın:

Çocuğunuzla konuşurken sakin olabilirseniz, iyi bir örnek olursunuz. Ayrıca çocuğunuzun daha sakin hissetmesine yardımcı olur ve çocuğunuzu sizinle konuşmaya devam etmesi için cesaretlendirir.

Durumdan dolayı kendinizi stresli veya üzgün hissediyor olabilirsiniz – bu doğaldır. Konuşmadan önce birkaç derin nefes daha sakin hissetmene yardımcı olabilir.

3. Çocuğunuzun sosyal mesafe ve yüz maskeleri hakkında ne bildiğini öğrenin:

Çocuğunuza yüz maskeleri hakkında bildiklerini ve soruları olup olmadığını sorarak başlamak iyi bir fikirdir.

Örneğin:

 • “Bugün, bölgemizde insanların yüz maskesi takmaları gerektiğine dair bir duyuru yapıldı. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?’
 • “Bugün süpermarkette pek çok insan yüz maskesi takıyordu. Nedenini anlıyor musun? “
 • “Sosyal medyada yüz maskeleriyle ilgili bazı videolar olduğunu biliyorum. Ne diyorlar? ‘
 • “Sen ve arkadaşların yüz maskeleri hakkında hiç konuştunuz mu? Arkadaşların ne düşünüyor? ‘

4. Bulunduğunuz bölgedeki yüz maskeleriyle durumu açıklayın:

Bölgenizdeki gereksinimler veya öneriler konusunda net olmak ve yüz maskelerinin koronavirüs (COVID-19) yayılmasını azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu açıklamak önemlidir. Ayrıca güvenilir ve güvenilir kaynaklardan bilgi almanın önemi hakkında konuşabilirsiniz.

Örneğin:

 • “Artık evden çıkarken yüz maskesi takmamız gerekiyor. Tam olarak ne yapmamız gerektiğini öğrenmek için sağlık departmanı web sitesini kontrol edelim. “
 • “Sağlık uzmanları, diğer insanlardan güvenli bir mesafeyi koruyamadığımız zaman yüz maskesi takmamız gerektiğini söylüyor. Kendimiz ve diğer insanlar için ekstra koruma sağlamanın iyi bir yolu gibi görünüyor. “
 • “Üniversiteden, farklı türdeki yüz maskelerinin burun ve ağızlarımızdan damlacık yayılmasını nasıl azalttığına dair bu harika videoyu izledim. Size bağlantıyı gönderebilir miyim? “
 • “Bence yüz maskesi almamız bizim için iyi bir fikir. İnternette hangi yüz maskelerinin mevcut olduğuna bir bakalım. “
 • Yüz maskesinin nasıl takılacağı ve çıkarılacağıyla ilgili bu videoyu size gösterebilir miyim? Gerçekten faydalı. “

5. Çocuğunuzun yüz maskeleri hakkındaki hislerini ayarlayın:

Genç çocuğunuzun durum hakkında nasıl hissettiğini sorun ve çocuğunuzun ne dediğini dinleyin. Çocuğunuzun duygularının iyi olduğunu bilmesini sağlayın. Kendi duygularınızı paylaşırsanız ve çocuğunuzun başa çıkmak için ne yaptığınızı bilmesine izin verirseniz, çocuğunuza güven verebilir.

Örneğin:

 • “Maskeler konusunda utandığını ve rahatsız olduğunu anlıyorum. İlk başta ben de öyle hissettim ama birkaç kez giydikten sonra alıştım. Kendi kendime, yayılmayı ne kadar çabuk yavaşlatırsak, o kadar çabuk çıkıp çıkabileceğimizi hatırlatıyordum.”
 • “Artık daha fazla insan maskeyi taktığına göre maske takmama konusunda endişelenmek doğal. Buradaki gereklilik olmaması önemli değil. Giymek istersen, sana bir tane almaktan mutluluk duyarım’.

Otizmli, Öğrenme Güçlüğü Çeken veya Gelişimsel Gecikmeli Gençlerle Konuşmak

Genç çocuğunuz otistik ise veya gelişimsel gecikme veya öğrenme güçlüğü varsa, çocuğunuzun gelişimsel olarak uygun bilgilere ihtiyacı olabilir. Sosyal hikayeler veya görsel destekler, otistik çocuklar veya öğrenme güçlüğü olan çocuklar için özellikle yararlı olabilir. Çocuğunuzun sağlık veya engelli uzmanından çocuğunuza özel bir şey geliştirmenize yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzun yüz maskeleri hakkındaki duygularını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekebilir. Çocuğunuzun duygularını anladığınızı bilmesini sağlayın ve bir maske takarak ailesini ve toplumu koruduğunu hatırlatın.

Bakınız: Koronavirüs Döneminde Engelli Çocuklar ve Otizm

Genç Çocuğunuz Yüz Maskesi Takmak İstemiyorsa Ne Yapmalı?

Ülkemizde gençlerin maske takması gerekmektedir. Ya da çocuğunuzun gerekli olmadığında bile maske takmasını isteyebilirsiniz – örneğin, sağlık sorunu olan bir aile üyeniz olduğu için.

Bu durumlarda, çocuğunuz maske takmak istemiyorsa, maske taktığı için kızarsa veya üzülürse ya da maske takmayı reddederse gerçekten zor olabilir.

Çocuğunuzla müzakere etmek yardımcı olabilir. İşte bazı temel müzakere adımları:

 • Çocuğunuzu dinleyin. Bu, çocuğunuzun neden maske takmak istemediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, ‘Anlıyorum. Sivilcenizi daha da kötüleştireceğinden endişeleniyorsunuz “.
 • Çocuğunuza neden maske takması gerektiğini hatırlatın. Örneğin, “Aile büyüklerin COVID-19 alırsa gerçekten hastalanabilir, bu yüzden onları güvende tutmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız”.
 • Mümkünse çocuğunuza biraz seçenek verin. Örneğin, “Elbette, renkli bir yüz maskesi takabilirsiniz”.
 • Nelerden ödün verip veremeyeceğiniz konusunda net olun. Örneğin, ‘Tamam, aile büyüklerini görmeye gittiğimizde evde kalabilirsin. Ama bizimle geliyorsan, maske takmalısın ‘.
 • Olumlu bir notla bitirin. Örneğin, “Bunu benimle konuştuğun için teşekkürler. Şimdi nedenini anlıyorum. İşleri yoluna koyabildiğimize sevindim ‘.

Rol model olmak, çocuğunuzun maskelerle yüzleşme konusundaki tutumunu etkilemenin en güçlü yollarından biridir. Bu, kendinize bir yüz maskesi takmakla başlar. Aynı zamanda sakin kalmak, gerçeklere bağlı kalmak, bilgilerinizi güvenilir kaynaklardan almak ve yüz maskeleriyle ilgili olumlu şeylere odaklanmakla da ilgilidir.

Sosyal Mesafe, Yüz Maskeleri ve Gençler

Fiziksel mesafe, çocuğunuzu koronavirüsten korumanın ve virüsün topluluğunuzda yayılmasını önlemenin önemli bir yoludur. Sosyal mesafe şunları içerir:

 • Mümkün olduğunda diğer insanlardan en az 1,5 metre uzakta kalmak
 • İyi el hijyeni ve kişisel hijyen sağlamak
 • Hastaysanız evde kalmak

Yüz maskeleri, sağlık yetkilileri tarafından tavsiye edildiğinde veya talep edildiğinde sosyal mesafenin bir parçası olabilir. Nefes aldığınızda, konuştuğunuzda, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda koronavirüsün (COVID-19) yayılmasına fiziksel bir engel görevi görürler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir