Gebelikten Önce Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

Folik asit veya folat, hücre büyümesi ve çoğalması için gerekli olan B vitamini ailesine ait suda çözünür bir üyedir.

Hamile Kalmadan Önce Neden Folik Asit Kullanılır?

Hamileyken, folik asit tüketimi, bebeğinizin beyin ve omurilikte gelişen nötr tüpünün bakımında önemli bir rol oynar. Rahim büyüdükçe plasentanız gelişir; böylece vücudunuz daha fazla kan dolaştırır. Kan hacmindeki artış nedeniyle, vücudunuzda sadece iyi bir folik asit kaynağı ile beslenebilen foliat gereksinimleri ortaya çıkar.

Gebelikten Önce Folik Asitin Faydaları

Kadınların önemli bir kısmı, beslenmesinde düşük folat alımına sahiptir ve folik asit takviyeleri kullanmaz. Folik asit alımınıza gebe kalmayı planladığınız aylardan başlamak en iyisidir. Fetusunuzu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur. İşte hamilelikten önce folik asidin neden gerekli olduğunu aklınızda bulundurmanız için bazı önemli noktalar:

  • Düşük yapmayı önlemeye, komplikasyonları ve doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, spinal bifida (omurların malformize olduğu konjenital bir kusur) ve anensefali (küçük veya eksik beyin hemisferlere neden olan beyin gelişimindeki bir kusur) içeren nöral tüp kusurlarından (NTD’ler) kaçınılabilir.
  • Folik asit takviyeleri ile beslenme takviyesi, beslenme eksikliğini önleyerek nöral tüp defektlerinin (NTD’ler) ve diğer konjenital anomalilerin oluşumunu azaltır.
  • Folik asit bebeğinizi damak (ağız çatısı), düşük ve yarık dudak risklerinden korur.
  • Folik asit eksikliği preterm doğum riskini arttırır ve kanınızdaki homosistin seviyesini artırır. Bu da istenmeyen kürtaj ve gebelik komplikasyonlarına yol açabilir.
  • Folik asit, hücrelerinizin sağlıklı gelişimi ve yaşamın sonraki aşamalarında kansere yol açabilecek herhangi bir hasardan korunmak için gereklidir.

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Genel olarak, çoğu gebelik planlanmamıştır ve bu nedenle belirli doğum kusurlarını önlemek için önceden folik asit takviyeleri almaya başlamak iyidir. Gebe kalmayı planlamanızdan üç ay önce ve daha sonra hamileliğin ilk üç ayı için folik asit takviyeleri almanız önerilebilir.

Ayrıca Bakınız: Doğum Öncesi (Prenatal) Vitaminler

Gebelikten Önce Folik Asit Almanın Etkileri ve Zararları

Her ne kadar folik asit takviyeleri almanın birçok faydası olsa da, aşırı alınırsa bazı istenmeyen etkiler de davet edebilir. Araştırmalar, hamilelikte folik asit takviyesi alan annelerin astım ve bebek solunum yolu enfeksiyonları ile doğan çocuklar konusunda olumsuz sonuçlar verdi. En endişe verici durum, başka bir çalışmanın, hamilelikleri sırasında folik asit alan kadınların meme kanserinden yenilme olasılığının, yapmayanlara göre daha yüksek olduğu durumdur.

Çalışmalar ayrıca folik asit almakla ilişkili ek sağlık riski hakkında, preneoplastik hücreler mevcut olduğunda kolon kanseri gelişimini içerir. Folik asit almanın birçok faydası ve dezavantajı olduğu için olumlu sonuçları risklerle tartın. Hamileliğinizden önce ve hamilelik sırasında aşırı folik asit aldığınızı düşünüyorsanız, solunum, ateş, genel rahatsızlık, göğüste sıkışma ve deri döküntüsü gibi yan etkilerden herhangi biri olursa derhal doktorunuza görünün.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Omega-3 Balık Yağı

Hamilelikten Önce Ne Kadar Folik Asit Alınmalı?

Örneğin Amerikan Pediatrik Akademisine göre, gebe kalabilecek tüm kadınların, nöral tüp defekt gruplarını (NTD) önlemek için her gün 400 mg folik asit tüketmesini önermektedir. Folik asit alımı ile ilgili bazı kurallar şöyledir:

  • Gebe kalmaya çalışıyorsanız veya hamileliğinizin ilk günlerinde 400 mcv almanız önerilir.
  • Hamilelik sırasında dört ila dokuz aylıkken 600 mcg almanız gerekirken, emzirme sırasında alım 500 mcg olmalıdır.
  • Diyabet, epilepsi, diğer sağlık bozukluklarından muzdarip kadınlar ve ayrıca nöral tüp defektlerinde genetik faktörü olan kadınlar için daha yüksek dozda folik asit takviyesi gereklidir. Bunun için doktorunuza danışın.
  • Daha önce nöral tüp defekti (NTD) olan gebeliği etkileyen kadınlar arasındaysanız, gebe kalmadan en az bir ay önce günde 4000 mg folik asit almalısınız.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte Beslenme Önerileri

Folik Asit Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

Genel olarak, folik asit takviyeleri almak yerine gıdalardan doğal beslenme folatının alınması tercih edilir. İşte bazı folik asit zengini gıdalar şunları içerir:

Sebze: bezelye, patates, brokoli, kuşkonmaz, pancar kökü, bebek havuç, karnabahar, mısır, marul ve yeşil biber ekleyin. Yapraklı yeşil sebze iyi bir folik asit kaynağı olarak kabul edilir, bu nedenle günlük turp, ıspanak tüketin.

Meyveler: Portakal, karpuz, kivi, böğürtlen, muz, ananas, orta papaya (115mcg), ahududu ve çilek içerir. Meyveler vitamin bakımından zengindir ve iyi bir folat kaynağıdır.

Kuruyemişler: Ceviz, badem, fındık, ayçiçeği çekirdeği, susam, kaju fıstığı ve yer fıstığı içerir. Evde sağlıklı bir atıştırmalık planlarken, sağlıklı hamilelikler için gerekli olan sağlıklı bir beslenmenin tadını çıkararak folat alımınızı artırın.

Tahıllar: Yulaf, makarna, tahıllar, kahverengi pirinç ve tam tahıllı un ekleyin. Bu tahıllar daha yavaş sindirilir ve enerji için yavaş, sabit bir akış sağlar. Tam tahıllar sabahları az yağlı sütle alınabilir veya gün içinde tüketmeye devam edebilirsiniz.

Baklagiller: Mercimek, nohut, et, barbunya ve soya fasulyesi içerir. Bu gıdalar folik asit takviyelerinin yerini almaz. Bunun yerine, ılımlı olarak kabul edin.

Folat ve folik asidi aynı etkilere sahip oldukları için karıştırmayın. Folat gıdalarda bulunur ve folik asit sentetik olarak üretilir, çeşitli gıdalara eklenen takviyeler şeklinde insan yapımı versiyonudur. Hamilelikten önce folik asit tabletleri tavsiye edilmez. Folik asitleri tabletler yerine gıda formunda almak en iyisidir, çünkü tamamen sizin ve bebeğiniz için mükemmel olan her türlü besin maddesi ile doludur. Daha fazla şüpheniz varsa, doktorunuza mutlaka danışın. İyi şanslar!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.