Gebelikte Zona Bebeği Etkiler Mi?

Zona hastalığı hamilelikte bebeğe zarar verir mi? Zona hastalığı bebeğiniz için bir risk oluşturmaz. İki araştırma çalışması, bebeklerin konjenital suçiçeği sendromuna veya herhangi bir yan etkiye sahip olma eğiliminde olmadığını göstermiştir. Annenin doğumuna yakın zona olsa bile yenidoğan risk altında değildir.

Bununla birlikte, virüsü hamilelik sırasında, özellikle ilk 20 hafta boyunca ilk kez yakalarsanız, su çiçeği olursanız ve vücudunuzun virüse karşı bağışıklığı olmadığından, bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir. Bu doğum kusurları konjenital suçiçeği sendromu olarak bilinir.

Bakınız: Hamilelerde Zona Tanısı

Su çiçeği doğuma yaklaşırsa, bebek yenidoğan suçiçeği adı verilen potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir enfeksiyonla doğabilir.

Zona hayatı tehdit eden bir hastalık olmayabilir ve bebeğinizi etkilemez. Bununla birlikte, döküntüler ve diğer semptomlar, özellikle sorundan kurtulmak haftalar sürdüğü için bununla baş etmenizi zorlaştırır.

Ayrıca, döküntüler geçtikten sonra aylar boyunca postherpetik nevraljiden (cilt ve sinir liflerinin yanma ağrısı) muzdarip olabilirsiniz. Bu nedenle, çevrenizdeki bir kişinin bu enfeksiyonu varsa mutlaka önlem alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir