Gebelikte Zencefil Yemenin 10 Faydası

Hamileyken Zencefil Tüketmek Faydalı Mı?

Sıcak bir bardak zencefil çayı yudumlayabilir veya lezzeti için yemeğinize zencefil ekleyebilirsiniz. İşte zencefilin sizin için sahip olabileceği olası faydalardan bazıları:

1. Kan dolaşımı

Zencefil vücudunuzdaki kan dolaşımını arttırır ve bu nedenle doğmamış bebeğinize yeterli kan tedarikini destekler.

2. Kolesterol seviyeleri

Zencefil kolesterol seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur, böylece hamilelik sırasında yüksek kolesterol seviyesi riskini azaltır.

3. Sabah bulantısı

Sabah bulantısı ve mide bulantısı çekiyorsanız, yatıştırıcı bir ajan olduğu için zencefil alarak rahatlama bekleyebilirsiniz. Bu karın sorunlarını yatıştırmak için ev yapımı zencefilli gazoz veya zencefil çayı içilebilir.

4. Soğuk algınlığı ve öksürük

Zencefil, soğuk algınlığı, küçük rahatsızlıklar ve sürekli öksürük tedavisinde etkilidir. Bağışıklık sisteminiz hamileyken halsizleşir ve sizi bu küçük rahatsızlıklara karşı savunmasız hale getirir. Zencefil bağışıklığı artırabilir ve iyileşmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bu hastalıkları önlemenize yardımcı olur.

5. Kan şekeri seviyeleri

Araştırma çalışmaları, zencefilin kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda enerji seviyenizi yüksek tutmaya, yorgunluk ve bitkinliği kontrol etmeye yardımcı olur.

6. Mide ekşimesi

Zencefil mide ekşimesi ile baş etmeye yardımcı olur. Yemekler arasında yudumlamak için taze bir dilim zencefil ve şeker veya bal ile yapılan zencefil çayı tüketebilirsiniz. Ev yapımı zencefilli gazoz da tercih edilebilir.

7. Şişkinlik

Hamilelik sırasında sindirim yavaşlayarak bebeğin besinleri emmesini sağlar. Bu sizi ağır hissettirebilir, şişkinliğe ve gaza yol açabilir. Sindirim sorunlarından kaçınmak için yatmadan önce zencefil alın. Ayrıca bir çay kaşığı taze zencefil suyu ve bal da alabilirsiniz.

8. Enflamasyon

Zencefil doğada anti-enflamatuardır ve böylece hamilelik sırasında iltihabı ve şişliği azaltır. Bir dilim zencefili balın içine daldırın ve rahatlamak için yiyin.

9. Yorgun kaslar

Günde bir bardak zencefil çayı sizi genellikle sırt ağrısı, siyatik veya ayak ağrılarından kaynaklanan ağrılı kemiklerden ve kaslardan kurtarabilir.

10. Libido

Zencefil libidonuzu geliştirir. Vücudu ısıtır ve dolaşım sisteminin, özellikle cinsel organlara karşı işleyişini geliştirir.

Zencefili birden çok şekilde yiyebilirsiniz. Ancak daha fazla zencefil daha fazla fayda anlamına gelmediğinden onları aşırı tüketmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir