Gebelikte Yüksek Tansiyon: Kaç Olursa Tehlikeli?

Hamilelikte Tansiyon kaç olursa tehlikelidir? Hamilelikte tansiyonu düşürmek için ne yapmalı? Hamilelikte yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Hamileyken tüm doğum öncesi randevularınıza gitmeniz çok önemlidir.

Doktorunuzun her randevu sırasında kontrol ettiği birçok şey arasında yüksek tansiyon vardır. Hamilelik döneminde yüksek tansiyon genellikle semptomlara neden olmaz veya herhangi bir soruna işaret etmez. Ancak hem anne hem de bebek için zararlı olabilir.

Kontrollerinize gitmeden bu potansiyel sağlık riskini teşhis edemezsiniz.

Yüksek tansiyon, 140/90 veya daha yüksek bir kan basıncı okuması olarak tanımlanır. Uzmanlara göre tüm hamile kadınların yüzde altı ila sekizinde yüksek tansiyon var. Yüksek tansiyonu olanların yüzde yetmişi ilk kez anne oluyor.

Gebelikte Yüksek Tansiyon Riskleri Nelerdir?

Hamileyken yüksek tansiyon şunlara neden olabilir:

  • Düşük doğum ağırlığı
  • Erken doğum
  • Annenin böbreklerine ve kalbine zarar
  • Hamilelikte yüksek tansiyon da preeklampsiye neden olabilir. Preeklampsi, yakalanmaz ve tedavi edilmezse annenin ve fetüsün hayatını tehdit edebilir. Hamilelikteki hipertansiyonda olduğu gibi, preeklampsili anneler genellikle herhangi bir belirti görmezler.
  • İdrarda protein ve yüksek tansiyon, doktorunuzun arayacağı preeklampsinin birincil belirtileridir. Diğer belirtiler arasında görme değişiklikleri, ani kilo alımı, şişme ve şiddetli baş ağrıları bulunur.
  • Preeklampsi, plasentayı ve annenin beynini, karaciğerini ve böbreklerini etkiler. Eklampsi olarak bilinen nöbetlere neden olabilir.

Gebelikte Normal Kan Basıncı Nasıl Korunur?

Hamilelik döneminde tansiyonunuzu normal tutmaya yardımcı olmak için, doktorunuz tarafından reçete edilen tansiyon ilaçlarını aldığınızdan, sağlıklı beslendiğinizden, her gün 30 dakika egzersiz yaptığınızdan ve alkol, sigaradan kaçındığınızdan emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir