Gebelikte Yorgunluk: Nedenleri ve Tedavisi

hamilelikte yorgunluk

Hamilelikte sabah bulantısı sadece bir başlangıçtır. Ağrılar, acılar ve yorgunluk hamile kalmanın sadece bir parçasıdır. Yorgun ve motive olmamış hissedebilirsiniz ve ruh hali değişimi, mide bulantısı ve düşük benlik saygısı yaşayabilirsiniz. Hamile olmak vücudunuza bir yük getirir ve hamilelik süresince yorgunluk özellikle hamileliğin erken ve geç dönemlerinde çok yaygındır.

Gebelik sırasında yorgunluğun nedenlerini ve önümüzdeki dokuz ay boyunca yaşayacağınız tükenmişlik hissini en aza indirmek için neler yapabileceğinizi gözden geçirelim.

Gebelikte Yorgunluk Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte yorgunluk hissinin bir numaralı nedeni, progesteron hormonu olup, hamileyken daha hızlı üretilir. Progesteron, özellikle seviyeleri arttığında kendinizi halsiz ve bitkin hissettirir. Artı, vücudunuz gelişmekte olan bebeğinize besin sağlamak için daha fazla kan üretiyor ve kalbiniz gibi organların aşırı çalışmaya başlamasına neden oluyor ve sizi uykulu hale getiriyor. Üstelik vücudunuz gıda ve besin maddelerini işleyiş biçimini değiştiriyor ve daha fazla stres ve yorgunluk yaratıyor.

Ayrıca BakınızGebelikte Uykusuzluk Nedenleri

Bu hormonlar dalgalanmaya devam ederken, stres düzeyleriniz vücudunuzun geri kalanı üzerinde bir baskı yaratır ve sizi yorgun hissettiren zihinsel durumunuzla karışır. Bununla birlikte, ilk trimester bitip, ikinci trimester başladığında durum genellikle daha iyi olur. İkinci trimesterinizin ikinci haftasında hala yorgun hissediyorsanız, bu semptomun ortadan kaybolması gerektiği için sağlık kuruluşunuza bildirmelisiniz.

Gün boyunca uyanık kalmak, çoğu gebe için son üç ayda tecrübe edilir. Üçüncü trimester başladığında, siz ve bebeğiniz hızla kilo alır; sırtınız, bacaklar, solunum sistemi ve mesane üzerinde daha fazla stres yaratır. Tüm bu fiziksel değişiklikler gerçekleştiğinde, gebelik yorgunluğu geri döner. Gece ortaya çıkan bacak ağrıları ve gece boyunca sık tuvalete gitmek de yorgunluk sebepleri arasındadır.

Hamile kadınların yüzde 50’sini etkileyen bir diğer sorun da anemidir. Yorgunluk, hücrenin dokularınıza ve bebeğinize oksijen taşınmasını sağlayan, kırmızı kanda bulunan madde olan hemoglobin yapmak için vücudunuzun demir ihtiyacı gerektiğinden bu durumun bir belirtisidir. Anne adayının demir ihtiyacı; bebeğin ihtiyaçları, vücudunuz tarafından üretilen kandaki artış ve doğum sırasında oluşan kan kaybı nedeniyle hamilelik süresince büyük ölçüde artar. Baş dönmesi, nefes darlığı, güçsüzlük, düzensiz kalp atışı ve soluk cilt gibi anemiden muzdarip olup olmadığınızı söyleyebileceğiniz takip edilebilir belirtiler vardır.

Gebelikte Yorgunluk Tedavisi

Ne yazık ki, doktorunuzun size gebelik yorgunluğunu gidermek için verebileceği bir reçete yoktur. Hamileyken  annelerin baş etmesi gereken şeylerden sadece biridir. Doktorunuz, muhtemelen dinlenme ve gevşemenizi önerecektir. “Gebelikte yorgunluğa ne iyi gelir?”  İşte hissettiğiniz yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • Bolca Dinlenin: Mümkün olduğunca bol dinlenin. Gün boyunca yorgun hissederseniz, kısa süreli uyumayı deneyin. 15-20 dakika boyunca gözlerinizi kapatarak dinlenmek iyi gelebilir. Çalışmak zorunda kalırsanız, başınızı birkaç dakika aşağı indirin. Mümkün olduğu kadar sık dinlenin. Eğer yorgun iseniz, dinlenin. Normal yatma zamanına kadar kendinizi uyanık tutmaya zorlamayın.
  • Egzersiz: Eğer yorgunluk hissi varsa, biraz egzersiz yapmak aslında sizi tekrar güçlendirir. Kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak ağır egzersizlerden kaçının, çünkü bu yalnızca şu andaki yorgunluğunuzu arttırır. Egzersiz sürenizi kısa tutun.
  • Sağlıklı beslenme: Gebe kadınlar, günde sadece eskiden aldıkları günlük kaloriye ek olarak fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu kalorileri rafine şekerlerden almak yerine, aperatifler için meyve ve sebzeler yiyin. Küçük porsiyonlar ile sık aralıklarda beslenerek, enerji seviyenizi ihtiyaç duyulan yerde tutabilirsiniz.
  • Sıvılardan kaçının: Gün boyunca bol sıvı alın, ancak yatmadan önce son bir iki saatte sıvı alımınızı azaltın. Bu, uyumaya çalışırken ya da gece boyunca tuvaleti kullanmanız için daha az uykunuzun bölünmesini sağlar.
  • İnsanlara söyleyin: Eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız ve diğer çocuklarınıza yorgun olduğunuzu söyleyin. Onları bilgilendirmek sizi anlamalarına yardımcı olabilir. Yorgunluk hissinizi gizlerseniz, sevdiklerinizin sizinle empati yapmasını zorlaştırabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir