Gebelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımı Hakkında Bilgiler

Şekerler önemli bir enerji kaynağıdır. Ancak, diyabet ve beslenme ilgili hastalıklar gibi yüksek sağlık sorunları insidansı, şeker yerine koyma üretimine yol açarak, paketlenmiş gıdalarda, içeceklerde ve ayrıca ilaçlarda standart bileşenler haline gelmiştir.

Yapay tatlandırıcılar olarak da adlandırılan bu şeker ikameleri, diyetteki doğal şekerlere mükemmel alternatiflerdir.

Ancak hamilelikte yapay tatlandırıcılar ne kadar güvenlidir? Bunlardan herhangi birini kullanabilir misiniz? Bu yazıda size yapay tatlandırıcıların ne olduğunu ve hamilelik sırasında hangilerinin kullanılacağını anlatıyor olacağız, böylece sizin ve bebeğiniz güvende olur.

Bakınız: Hamilelikte Genel Beslenme Rehberi

Yapay Tatlandırıcılar Nelerdir?

Yapay tatlandırıcılar normal şeker (sükroz) yerine geçer. Bunlar, bitkilerden veya doğal şekerlerden türetilen sentetik şeker ikameleridir. Besleyici (kalorili) veya besleyici olmayan (kalorisi olmayan) tatlandırıcılar olabilirler.

Besleyici tatlandırıcılar beslenmenize kalori ekler ve çok az mineral veya vitamin içerir. Kilo alımına katkıda bulunmadıkları sürece, ılımlı olarak kullanıldıklarında güvenlidirler. Ancak diabetes mellitus, insülin direnci veya gestasyonel diyabet gibi durumlar geliştirirseniz, bunların tüketimini sınırlamanız gerekebilir.

Sükroz, fruktoz, maltoz, dekstroz, mısır şekeri ve bal, besleyici tatlandırıcılardır. Sorbitol, mannitol, izomalt ve ksilitol ve hidrojene nişasta gibi şeker alkolleri de besleyici tatlandırıcılardır. Teknik olarak şekerler değildir ve vücuttaki yağlara dönüştürülürler.

Yemeğin tatlandırılması için besleyici olmayan tatlandırıcılar minimum miktarlarda eklenir. Düşük kalorili ve diyet gıdalarda kullanımları onaylanmıştır. Stevia, aspartam, sükraloz ve sakarin bazılarıdır.

Hamile iken Yapay Tatlandırıcıların Tavsiye Edilmesi

Uzmanlara göre, yapay tatlandırıcı kullanımınızı günde iki ila üç porsiyonla sınırlamalısınız. Bir porsiyon bir paket tatlandırıcıya veya 340 gr bir diyet gazoza eşittir. Yapay tatlandırıcıların aşırı tüketimi aşırı kilo alımına yol açabilir.

Bazen doktorunuz hamilelik sırasında yapay tatlandırıcıların kullanılmasını önerebilir.

Doktorunuz Gebelikte Yapay Tatlandırıcıları Ne Zaman Tavsiye Eder?

Doktorunuz aşağıdaki nedenlerden dolayı yapay tatlandırıcılar önerebilir:

Kilo alımını kontrol etmek için: Hamilelik sırasında kilo alımı normaldir. Ortalama olarak BMI’nıza göre sekiz ila 16 kilo kazanabilirsiniz. Ancak bundan daha fazla alıyorsanız, kalorileri azaltmak için yapay tatlandırıcılara ihtiyacınız olabilir. Yapay tatlandırıcılar sofra şekerine kıyasla daha az kaloriye sahiptir (çay kaşığı başına 16 kalori), ancak ılımlı olarak tüketilmelidir. Kilo vermek için kısa yol olarak düşünülemezler.

Gestasyonel diyabeti yönetmek için: Diyabetiniz varsa, yapay tatlandırıcılar şekerin en iyi yerine geçer. Normal şekerin aksine kan şekerini veya insülin seviyelerini şiddetlendirmezler.

Bununla birlikte, tüm tatlandırıcıların kullanımı güvenli değildir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir