Gebelikte Vücut Şişkinliği Nasıl Giderilir?

Hamilelikte şişkinliği azaltmak için bazı ipuçları şunları içerir:

1. Müshiller

İlaç önermek akıllıca olmasa da, bazen şişkinlikten kurtulmak için gerekli olabilir. Dışkı yumuşatıcıları, güvenli olan aktif bir bileşen içerir. Aynı zamanda güvenli olan mineral yağ içerir. Bununla birlikte, herhangi bir müshil seçmeden önce bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Bakınız: Hamilelikte Şişkinlik İçin Ne Yapmalı?

2. Sigarayı bırakmak

Sigara içmek asitlik gibi birçok komplikasyona neden olabilir. Hamileliğinizi planlamadan önce sigarayı bırakmalısınız. Eğer zor bulursanız, sigarayı bırakma programına katılmalısınız.

3. Egzersiz

Aktif kalmak, sisteminizi çalışır durumda tutmak, gazı azaltmak ve şişkinliği önlemek için her gün egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yapmıyorsanız ve sadece bütün gün oturursanız, gaz sisteminizden dışarı çıkamaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Basit egzersizler de gazı serbest bırakmaya yardımcı olacaktır. Ancak egzersize başlamadan önce bir doktorla konuşmalısınız.

4. Yoga ve rahatlama teknikleri

Hamilelikte bir uzman yardımıyla yoga veya nefes ve rahatlama teknikleri uygulayın. Çok endişeli veya heyecanlı olan hiperventilasyon sendromunuz varsa, daha fazla nefes egzersizi çalışabilirsiniz.

Not: Tüm yoga asanaları hamile kadınlar için uygun değildir. Bu egzersizleri denemeden önce her zaman doktorunuzla veya yoga eğitmeninizle görüşmelisiniz.

Bakınız: Gebelikte Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Gaz ve şişkinlik hamilelikte yaygındır. Ancak şiddetli ve aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa, hemen bir doktora başvurmalısınız:

Durumu daha iyi anlamak için doktora aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

  • Şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi belirtiler normal mi yoksa hamilelikte bir sorun mu var?
  • Rahatlama için müshil almak güvenli mi?
  • Şişkinlik için herhangi bir reçeteli ilaç var mı?
  • Beslenmedeki değişiklikler şişkinliğe karşı yardımcı olur mu?

Durumunuza ve sorunun ciddiyetine bağlı olarak, doktor ilaç önerebilir.

Hamilelikte şişkinlik problemleri yaygındır. Ama acı çekmenize gerek yoktur. Midede gaz üretimini kontrol etmek kolaydır. Sonunuzdan biraz çaba ile mutlu ve rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy and Heartburn; Stanford Children’s Health
  2. Magan Trottier,et al.; Treating constipation during pregnancy

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.