Gebelikte Vajinal Akıntıya Dikkat Edin!

Vajinal akıntı, hamile olduğunuz süre boyunca son derece yaygın ve hatta normaldir, ancak çok rahatsız edici olabileceği ve çok hijyenik olabileceğine şüphe yoktur. İşleri kendiniz için biraz daha rahat hale getirmek istiyorsanız ve ayrıca herhangi bir enfeksiyon veya tekrarlayan vajinal pamukçuk olma riskiniz olmadığından emin olmak istiyorsanız, yardımcı olabilecek aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

Bir ped kullanmak, akıntının  kıyafetlerinizi lekelemesine veya bozmasına izin vermeden emmeye yardımcı olacaktır. Tamamen ıslanmadığını hissetseniz bile hijyenik pedi düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Olası enfeksiyon olasılığını önlemek için pedi en az dört saatte bir değiştirin.

Hamileyken tampon kullanmayın, çünkü bazı enfeksiyonlara yol açabilir ve konfordan daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Özel bölgeleri temiz ve sağlıklı tutmak her zaman iyi bir fikirdir, böylece özellikle hamileyken enfeksiyon yakalama riskiniz daha düşüktür. Genital bölgenizi daima temiz tuttuğunuzdan ve özellikle tuvaleti her kullandıktan sonra emin olun. Daima arkadan öne hareket yerine önden arkaya hareketi silmeyi unutmayın. Kendinizi arkadan ön harekete doğru temizlemeye çalışırsanız, anal bölgenizdeki mikroplar vajinal bölgenize doğru gelebilir ve aynı içeri girebilir ve bu da olası bir enfeksiyona yol açabilir.

Sadece saf pamuklu kumaştan yapılmış külotlar giyin. Çünkü bunlar tüm teri emer ve bakterilerin ve diğer mikropların gelişmesini zorlaştıracaktır.

Genital bölgenizin etrafına dar pantolonlar, çoraplar veya naylon bazlı ürünler giymeyin.

Köpük banyosu yapmaktan kaçının çünkü bazı köpük banyoları vajinal bölgenizde tahrişe neden olabilir ve enfeksiyona yol açabilir.

Vajinal bölgenizi temiz tutmak için kokusuz sabunlar kullanmaya çalışın.

Hamileyken yaşadığınız vajinal akıntı türü veya rengi ne olursa olsun, doktorunuzu daima aynı şekilde güncel iletişimde olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, herhangi bir endişeniz varsa veya kaşıntı, yanma, şişme, kızarıklık veya yukarıda belirtilen herhangi bir şey gibi herhangi bir semptomunuz varsa, derhal doktorunuzla konuşun.

Hamileyken vajinal akıntıda herhangi bir değişiklik yaşadınız mı? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.