Gebelikte Uykusuzluk: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

hamilelikte uykusuzluk

Hamilelikte uykusuzluk birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Hormon dalgalanmaları, gece yarısı sürekli lavaboya kalkmak, bacak krampları ve artan karın rahatsızlığı hamileyken uyuyamamanızın birkaç nedenidir. İyi haber, uykusuzluğunuzun bebeğinizi etkilememesidir. Kötü haber şu ki, uykusuzluk, gebeliğe eşlik eden normal yorgunluğa ek olarak, işlev yeteneğini önemli ölçüde düşürebilir. Uyku rahatsızlıkları en çok ilk ve üçüncü trimesterde bildirilmekle birlikte, gebelik boyunca da devam edebilir.

ABD’de 1998 yılından yapılan bir ankete göre, kadınların yaklaşık yüzde 78’i gebelikte uyku sorunlarıyla karşılaşabilir. Uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlük çekmek, uykuda zorlanma veya her ikisi olarak tanımlanır. Uykusuzluğunuzun sebebinin belirlenmesi, size gerekli dinlenme sağlanmasına yardımcı olabilir. Örneğin, uykusuzluğunuz uyku apnesi veya uykunuzu bozan başka bir sağlık sorunu gibi bir uyku bozukluğundan kaynaklanabilir.

Genellikle gebelik sırasında uykusuzluk, günlük rutininizde basit değişiklikler yapılarak kontrol altına alınabilir ve uyku ilaçları gereksizdir. Diğer gebelik belirtilerinde olduğu gibi, bazen uykusuzluk normaldir. Ancak bu şikayetin sürekli olması diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Yeterince uyku uyuyamadığınızdan endişe duyuyorsanız, doktorunuza danışınız.

Gebelik Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri, uykuya dalmak ve uykuda kalmanın zor olmasının yanı sıra gece boyunca uyanmayı ve çok erken uyanmayı da içerir. Geceleri sık sık idrara çıkma gereği duyuyorsanız, muhtemelen sabahları kendinizi dinlenmiş hissetmezsiniz ve gündüz yorgunluğunuz veya uyku haliniz olacaktır.

Günler veya haftalar boyunca uzun süre uykusuz kalmak sinirlilik, depresyon veya anksiyete gibi diğer semptomlara neden olabilir. Dikkat etme veya görevlere odaklanma zorluğu, hataları veya kazaları arttırma, gergin baş ağrısı ve gastrointestinal semptomlar ortaya çıkabilir.

Gebelikte Uykusuzluk Sebepleri Nelerdir?

Gebelikte uykusuzluk neden olur?” Hamileliğinizin erken evrelerinde, hormonal değişiklikler, mide bulantısı ve gece boyunca sık idrara çıkma, uykusuzluğunuzun sorumlusu olabilir. Gebelik ilerledikçe ve karnınız büyüdükçe, normal uyku pozisyonlarınızdaki değişiklikler ile birlikte karın rahatsızlığı veya bel ağrısı yaşayabilirsiniz. Gebeliğinizin sonraki evrelerinde cenin hareketleri ve görülen rüyalar uykunuzu bozar.

Hamilelikte uykusuzluk, doğum ya da annelik hakkındaki stres ya da endişeyle ilişkili olabilir. Hamilelik ve bebek hakkındaki düşünceleriniz uyku sorunlarına yol açabilir. Çoğu gebeliğin, hatta yüksek riskli gebeliklerin iyi sonuç verdiğini ve endişe verici bir sorun olmadığını hatırlamak önemlidir.

Bazı durumlarda, gebelik sırasında uykusuzluğa başka bir uyku bozukluğu veya sağlık sorunu neden olur. Belirtileri azaltmak ve uykunuzu iyileştirmek için tedavi gerekebilir. Aşağıdaki hastalıklar gebelik süresince uykusuzluk sorununa yol açabilir:

 1. Depresyon
 2. Anksiyete bozukluğu
 3. Gece gastroözofageal reflü (gece mide ekşimesi)
 4. Huzursuz bacak sendromu
 5. Uyku apnesi (uyku sırasında solunumun defalarca kesildiği bir uyku bozukluğu)

Gebelikte Uykusuzluk İle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik sırasında iyi bir uyku uyumakta sorun yaşıyorsanız, ilk adım iyi uyku alışkanlıkları uygulamaktır. Daha iyi bir uyku için yapmanız gerekenler şöyledir:

 • Uyku rutininize sadık kalın. Her gece aynı saatte yatağa gidin ve yatmadan önce rahatlatıcı bir şeyler yapın (kitap okumak, televizyon izlemek, esneme hareketleri gibi).
 • Saat 18: 00’dan veya 19: 00’a kadar günlük gerekli miktarda sıvı için ve o zamandan sonra sıvıları sınırlayın.
 • Erken ve yavaş yemek yiyin. Bu, gece mide ekşimesini önleyebilir.
 • Rahat ve konforlu olmak için yapmanız gereken her şeyi yapın. Hamilelik sırasında yastıklar en yakın arkadaşınızdır. Onları destek için veya yanınızda tutmanıza yardımcı olmak için kullanın. Yatak odası sıcaklığını orta seviyede tutun.
 • Sahip olduğunuz endişelerinizi yazın. Böyleye zihninizi boşaltabilir ve rahatlamaya odaklanabilirsiniz.
 • Gün boyunca aktif olun ve geceleri dinlenin.
 • Yatmadan iki saat önce başlayan parlak ışık ve TV veya bilgisayar ekranlarının kullanımını en aza indirin. “Mavi ışık” efekti, vücudun doğal sirkadiyen ritmini bozabilir. Oda ışıklarını karartın.

Gebelikte daha rahat bir uyku için aşağıdakilerden kaçının:

 • Saate bakmayın. Zihnin yarış halindeyken uykuya dalmayı beklemek zaman kaybıdır. Kalkın ve uykuya dalmaya yetecek kadar zihninizi başka bir etkinliğe yönlendirin.
 • Öğleden sonra veya akşam kafein kullanmayın.
 • Yatmadan hemen önce ağır yemek yemeyin.
 • Aç yatmayın. Bir bardak süt ve kurabiye gibi hafif bir atıştırmalık yatmadan önce yiyebilirsiniz.
 • Uyuyamadığınız için moralinizi bozmayın. Sonunda uykuya dalacaksınız, sadece zaman meselesidir.
 • Uyuyamıyorsanız, başka bir odaya gidin ve sıkıcı bir şeyler okuyun veya uykunuzu hissettirene kadar kanepede oturun.

Gebelikte Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Bazı hamile kadınlar için, sadece uyku alışkanlıklarını değiştirmek yeterli değildir. Uyku ilacı almak cazip gelse de, önce bir psikolojik veya davranışsal tedavi denemek daha iyidir. Akut uykusuzluk, bir gece veya birkaç haftada oluşabilir, ancak bazı kadınlar danışmanlık veya çevresel değişikliklerden yararlanabilirler. Fakat tedaviye ihtiyaç duymayabilirler. Uykusuzluk, bir ay boyunca haftanın en az üç gece veya daha uzun bir saatinde ortaya çıktığında kronik uykusuzluk olarak kabul edilir. Kronik uykusuzluğa sahip gebe kadınlara çoğu zaman psikolojik ve davranışsal tedavi gerektirir.

Uyku alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra hala uyuyamıyorsanız, aşağıdaki alternatif terapilerin birini veya daha fazlasını deneyebilirsiniz:

 • Danışmanlık
 • Gevşeme teknikleri
 • Bilişsel davranışçı terapi
 • Uyku kısıtlaması
 • Işık terapisi
 • Aromaterapi (lavanta)

Gebelikte Uykusuzluk İçin İlaç Tedavisi

Herhangi bir reçetesiz uyku ilacı almadan önce daima doktorunuzla konuşunuz. Çoğu uyku yardımcısı, hamile veya emziren kadınlar için önerilmez. Aspirin içeren kombinasyon uyku aparatlarından kaçınılmalıdır.

Reçetesiz uyku ilaçlarının aktif içeriği, çoğunlukla bir antihistamin olan difenhidramindir. Difenhidramin FDA gebelik kategorisinde B. Bu, doğmamış bir bebeğe zararlı olması beklenmediği anlamına geliyor. Bununla birlikte, antihistaminikler uyuşukluk, yorgunluk veya baş dönmesi gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Ve bu ilaçların etkinliği uzun süreli kullanımla azalma eğilimindedir.

Doktorunuz reçetesiz bir uyku yardımı ilacını geçici olarak almanızı kabul etmiş olsa da, en kısa sürede ve kesinlikle birkaç hafta sonra kesilmelidir. Uykusuzluğunuz o zamandan sonra da devam ederse, doktorunuza danışınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir