Gebelikte Uykusuzluk Nasıl Giderilir? Çözümler

Hamilelikteki uykusuzluk, bu neşeli zamanı hızla yaşayan bir kabus gibi hissettirebilir. Sanki hamilelikle gelen her şeyle uğraşmak zaten yeterince uğraşmıyormuş gibi, artık yorgun olduğunuzu ve tam bir gece uyuyamadığınızı anlıyorsunuz.

Hamileyken Uykusuzluk Neden Olur?

Gebelikte uykusuzluğun tek bir nedeni yoktur, çünkü tüm kadınlar farklıdır. Seni geceleri ayakta tutan şeyler, başka bir anneyi ayakta tutan şeylerden çok farklı olabilir. Gebelikte uykusuzluğun en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte hormonal değişiklikler ve bebeğiniz doğmadan önce hissettiğiniz yaygın belirsizlik kesinlikle rahatlamanızı ve çok ihtiyaç duyduğunuz uykunuzu almanızı zorlaştırabilir. Bir anne adayının hamileyken normalden daha yorgun olması normaldir. Bu nedenle aşırı yorgun olmanın aslında uykusuzluğa neden olabileceğini ve hiç uyuyabildiğiniz için şanslı olduğunuzu da ekleyin! Neyse ki, biraz uyumanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Hamilelikte Uykusuzluğa Çözümler

Gebelikte uykusuzlukla ilgili yapabileceğiniz, tehlikeli uyku hapları içermeyen birkaç şey vardır. Farklı kadınlar için farklı şeyler işe yarar, bu yüzden sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar bunlardan birden fazlasını denemeniz gerekebilir. Ancak endişelenmeyin, çünkü bu yöntemler sizin ve doğmamış bebeğiniz için tamamen doğal ve güvenlidir.

  • Yatmadan önce papatya çayı için.
  • Uyarıcılardan kaçının.
  • Yatak odanızın yastık, müzik, vantilatör veya sizi daha rahatlatacak herhangi bir şey kullanıyor olabileceği kadar rahat olduğundan emin olun.
  • Ilık süt için.
  • Yarım simit yiyin.
  • Boynunuza ve omuzlarınıza masaj yaptırın.

Bunlar kulağa çok kolay gelebilir veya hatta eski eşlerin masalları gibi gelebilir, ancak birçok kadın için çalıştığı kanıtlanmıştır ve sizin için de işe yarayabilir!

Stresli Misin?

Hamileyken endişeli veya gergin hissetmek son derece doğaldır çünkü bu büyük bir olaydır ve yaşamı değiştirecek bir olaydır. Kaygınızı kontrol altında tutmakta zorlandığınızı fark ederseniz, her zaman orada olan ve bebeği olan bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz birine dönebilirsiniz.

Birisiyle hissettiğiniz şey hakkında konuşmak, olayları bir perspektife oturtmanıza gerçekten yardımcı olabilir ve zaten aynı yolda olan biriyle konuşmak çok büyük bir rahatlık olabilir. Bir destek grubu gibi doktorunuzun çok fazla güvence ve destek sunabileceğini unutmayın. Ne hissettiğiniz hakkında konuşun ve ne kadar iyi hissedeceğinizi ve uyuyacağınızı görün.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir