Gebelikte Şişkinlik Hakkında Merak Edilenler

hamilelikte şişkinlik

Şişkinlik, hamile olup olmadığınıza bakılmaksızın birçok kadının yaşadığı bir şeydir. Ancak hamilelikte şişkinlik yaşayan kadınlar için aylar geçtikçe şişkinlik hissi kötüleşir gibi olur. Şişkinlik hissine bazen mide bulantısı eşlik eder. Çok fazla yemek yediğinizi ya da aşırı miktarda gazınız varmış gibi hissedebilirsiniz.

Gebelikte Şişkinlik Sebepleri Nelerdir?

Gebelikte şişkinlik neden olur?” Hamilelik sırasında progesteron seviyeleri yükselir. Progesteron hormonu gastrointestinal sisteminiz dahil olmak üzere vücudunuzda düz kas dokusunu rahatlatan bir hormondur. Bu gevşeme, özellikle ağır yemekten sonra şişkinlik ve gaz ile ilgili konularda sindirim süreçlerinizi yavaşlatır. Hamileliğiniz ilerledikçe, büyüyen rahim bağırsaklar ve karnınıza karşı yarışmaya başlar ve bu da şişirilmiş hissettirir. Progesteronun kas gevşetici etkisi, gazın serbest bırakılmasını kontrol altına almanızı daha da zorlaştırır. Bu da akşam yemeklerine katılmakta çekinmenize ve korkunç bir sosyal kaygı kaynağı haline getirebilir.

Gebelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

Gebelikte şişkinlik için ne yapmalı?” Sindirim sistemi gebeliğin başlarında özellikle kırılgan olduğu için sık sık şişkinlik hissedeceksiniz. Neyse ki şişkinlikten kaçınmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

  1. Laksatifler Alın: İlaç tedavisine çok sık başvurmak akıllıca değildir ve reçeteli ve reçetesiz müshiller eşit derecede geçerlidir. Bununla birlikte, bazı ev ilaçlarından biraz rahatlama elde edebileceğiniz zamanlar vardır. Aktif bileşenleri docusate sodium olan dışkı yumuşatıcıları genellikle güvenli kabul edilir ve mineral yağ da çok sık kullanmamanız durumunda da güvenlidir (düzenli kullanımın vücudun yağda çözünen vitaminleri emme kabiliyetine müdahale olduğuna inanılmaktadır).
  2. Lifli gıdalar yiyin: Kepekli tost, havuç, elma, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ve armut iyi bir elyaf kaynağıdır. Lif, sindirim sisteminizdeki suyu emer ve gıdaları bağırsaklardan geçirmeye yardımcı olur. Pirinç, yapraklı yeşillikler ve tatlı patates de yararlı gıdalardır.
  3. Günlük egzersiz: Yürüyüş yapmak ya da hamileler için önerilen basit egzersizler yapmak içinizde oluşan gazın serbest kalmasına yardımcı olabilir. Yürümek, özellikle yemekten sonra sindirim sisteminizi uyarır.
  4. Daha fazla su için: İnanın ya da inanmayın, su içmek özellikle kendinizi şişkin hissettiğinizde gerçekten iyidir. Sisteminizi boşaltmaya yardımcı olur ve şişkinlik ve şişmeyi önler.
  5. Rafine şekerlere HAYIR diyin: Birçok kadın hamile iken daha fazla tatlı yemek ister ve bir şekilde rafine şekerler birçok hamile kadınları etkiler. Ayrıca yapay olarak şekerlendirilmiş meyve suları içmekten kaçının. Soda muhtemelen içilecek en kötü şeydir. Şişkinliğe neden olan bir sürü yüksek fruktoz mısır şurubu içerir. Muz, şeftali ve kayısı gibi taze meyveler yemek, soda içmek ve şekerli gıdalar yemekten çok daha sağlıklı alternatiflerdir.
  6. Daha küçük porsiyonlar: Hamile olduğunuzda küçük porsiyonlarda yemek zor olabilir. Ancak gün boyunca şişkinlik duygusunu azaltmaya yardımcı olur. Hedef, sindirim sisteminizin aşırı yüklenmesini önlemektir ve gün boyunca daha sık ve küçük öğünlerle yemek, porsiyonları azaltmak sindirime fayda sağlar.
  7. Yavaş yiyin: Yemek yerken güzel çiğneyin. Hamilelikte hızlı yememek özellikle önemlidir. Böylece sindirim sisteminize aşırı yüklenmiş olmazsınız. Ayrıca, hızlıca yediğinizde havayı yutmak daha olasıdır.
  8. Gazlı yiyeceklerden kaçının: Soğan, fasulye ve lahana gibi bazı gıdaların gazı tetiklediği bilinmektedir ve bu gıdaları istemekle birlikte, şişkinliği önlemek için mümkün olduğunca onlardan uzak durmak en iyisidir. Muhtemelen size gaz yapan yiyecekleri biliyorsunuzdur ve bunlardan da kaçınmalısınız.
  9. Stresli durumlardan kaçının: Gerginlik, fazla hava yutmamıza neden olabilir. Daha çok rahatlatmayı deneyin ve sizi rahatsız eden konular hakkında konuşmaktan kaçının. Meditasyon, stresle baş etmenize yardımcı olabilir.
  10. Kızarmış gıdalardan kaçının: Kızarmış ve yağlı gıdalar kendiliğinden gaza neden olmaz. Ancak sindirim sürecinizi yavaşlattığı bilinmektedir. Bu da gaz yapar ve şişkinliğinizi artırabilir.

Ayrıca BakınızGebelikte Karın Ağrısı

Ne zaman doktora gitmeli?

Gebelikte şişkinlik normalken şiddetli karın ağrısı olmaz. Sürekli ishal varsa veya dışkıda kan gördüğünüzde, hamilelik için normal göründüğünden daha fazla karın ağrısı yaşıyorsanız, derhal doktorunuza danışmalısınız.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir