Gebelikte Sırt Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

hamilelikte sırt ağrısı

Hamilelikte ağrı söz konusu olduğunda, gebelikte sırt ağrısı listenin başında gelir. Bunu önlemek için neredeyse hiç yol yoktur. Çoğu kadın hamileliğe bağlı sırt ağrısı yaşıyor. Bununla birlikte, yaşadığınız sırt ağrısı miktarını azaltmanın birçok yolu vardır.

Sırt ağrınızın türü ve şiddeti not edilmelidir. Eğer gebeliğe eşlik eden normal sırt ağrısı varsa, bu hamilelik belirtilerinden biri olarak normal karşılanır. Ancak ağrı şiddetliyse ve evde denemekte olduğunuz tedavi yöntemlerinden hiçbiri ağrıya iyi gelmiyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ağrı pelvik basınçla sıkça kramplara benziyorsa, bu erken doğum eyleminin bir işareti olabilir. Sırt ağrısı vajinal kanama veya akıntı gibi başka bir problemle birleştiğinde, bu bir şeylerin çok yanlış olduğunun göstergesi olabilir. Sırt ağrınızdan emin değilseniz ve tavsiye almak istiyorsanız, doktorunuza danışın ve randevu isteyin.

Gebelikte Sırt Ağrısı Sebepleri

Hamilelikte hafif sırt ağrısının pek çok nedeni olabilir. Ancak en sık görülen nedenler şunlardır:

 • Bebeğin büyümesi
 • Hamileliğe uyum sağlamak yürüyüşün değişmesi
 • Değişen hormon seviyeleri

Şaşırtıcı bir şekilde, bilimsel çalışmalar gebelik sırasında maternal kilo alımı ile sırt ağrısı arasında hiçbir bağlantı bulamamıştır. Gebelikte sırt ağrısına duruş daha çok sebep oluyor gibi gözükmektedir. Başka bir deyişle, ağırlığın nasıl taşındığı kilo alımından daha önemlidir. Hamileyken sırtınıza gereksiz yere gerilme yapmaktan kaçınmak için bir şey kaldırırken aşırı bükülmeyi önlemeye çalışın veya daha iyisi, çok fazla ağır kaldırmayı önlemeye çalışın. Ayrıca mutlaka çok fazla merdiven çıkmamaya çalışın ve dizlerinizle yavaşça yere eğilin. Bir anda yere eğilmeyin.

Öte yandan, sırt ağrısı veya pelvik ağrı göz ardı edilmemelidir. Çünkü bunun nedeni aşağıdakiler olabilir:

 • Erken doğum
 • Düşük tehditi altında olmak
 • Enfeksiyon
 • Siyatik Sinir Ağrısı (Genellikle bir taraftaki kalçada bacağın arkasından vurabilen ve bazen şiddetli olabilen bir ağrıdır)
 • Simfizis pubis Ayrılması (pelvik kemer ağrısı olarak da bilinir), büyük pelvik kemiklerden ikisini birleştiren eklemin (ön, alt ve orta, kasık alanının üzerinde yer alan) uygun olmayan şekilde işlev görmeye başladığı, kemiklerin pelvis yanlış hizalanması. Bu, yataktan kalkarken, yatakta yan yana dönerken veya bir arabadan çıkarken ağrıya neden olur.

Gebelikte Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısını hafifletmenin birçok farklı yolu vardır. Ancak gerçek şu ki, gebelik ilerledikçe daha da kötüleşebilir. Yardımcı olduğu bilinen tedaviler şunları içerir:

 • Sırt masajı
 • Vücut masajı
 • Uzanma ve istirahat etme
 • Duruşun iyileştirilmesi
 • Spesifik egzersizler
 • Isıtmalı pedler, ılık banyo ve duş almak
 • Soğuk paketler, kısa süre uygulanır
 • Daha rahat ayakkabı seçimi
 • Annelik destek kemeri
 • Doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler

Bunlar sadece önerilerdir ve doktorunuz sırt ağrınızı daha etkili bir şekilde rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Kendinize iyi bakmanız ve doğru pozisyonda durmanız önemlidir.

Gebelikte Doğru Duruş

Hamilelik sırasında bel ağrısı için yapabileceğiniz en iyi şey duruşunuzu geliştirmektir. Zaman içinde, karnınızdaki bebeğin büyümesi ağırlık merkezinin değişmesine neden olur. Bu değişime karşı doğal reaksiyonunuz geriye eğilerek telafi etmektir. Bu sırt üstü kaslarınıza baskı yapar. Mümkün olduğunda, yürürken duruşunuzun farkında olmaya çalışmalısınız. Omuzlarınızı sırtınızı ve göğsünüzü yukarı kaldırıp dışarıda tutun. Omuzlarınızı ve dizlerinizi rahat tutun.

Ayrıca ayakta veya otururken duruşunuza dikkat edin. Eğer uzun süre ayakta kalmanız (mümkünse önlemek için başka bir şey) gerekiyorsa duruşunuzu oldukça rahat tutun ve mümkünse tabureye uzatarak ayaklarınızı dinlendirin. Birkaç dakikadan uzun süredir oturuyorsanız, destek veren bir koltuk seçmeye çalışın ve arkanıza bir yastık koyun.

Uyku Pozisyonu

Bir ömür boyu alıştığınız uyku alışkanlıklarını değiştirmek zordur. Dizleriniz eğilmiş haldeyken sırt üstü değil de yan tarafınızda uyumalısınız. Mümkünse dizlerinizin arasında, sırtınızın arkasında ve karnınızın altına bir yastık yerleştirin.

Egzersiz

Belli egzersizler sırt kaslarını güçlendirerek sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, omurga için ekstra destek sağlar. Pek çok gebelik kitabı bu egzersizleri nasıl yapacağınızı gösteren iyi bir iş çıkarır. Çömelme iyi bir alıştırmadır. Ancak iyi bir şekilde doğru bir şekilde yapılması gerekir. “Pelvik eğim”, hamilelik sırasındaki bel ağrısı için bir potansiyel olarak yararlı egzersizdir.

Ayakkabı Seçimi

Hamilelikte sırt ağrısını azaltmaya çalışıyorsanız, uygun ayakkabı seçimi önemlidir. Alçak topuklu ayakkabılar giyin ve düz ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Ayakkabılarınız her zaman iyi destek sağlamalıdır (hamile değilseniz bile bu iyi bir tavsiyedir).

Annelik Destek Kemeri

Hamilelikte bel ağrısı veya siyatik ağrısı için iyi geldiği iddia edilen çok sayıda ürün vardır. Ancak en iyileri genellikle cırtcırt ile elastiktir ve arkadan ön tarafa göre daha geniştir. Giysi altına giyilecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı hamile kadınlar bu ürünlerden rahatlama sağlayabilir.

Dikkatli Olun!

“Mucize tedaviler” diye iddia edilen ürünlerden kaçının. Gebelik sırasında bel ağrısı hafifletmek için iddia edilen piyasada birçok ürün vardır. Ama hepsi etkili değildir. Unutulmaması gereken bir diğer husus da, hamileyken herhangi bir ilacı almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir