Gebelikte Sırt Ağrısı Kaçıncı Haftada Başlar? Ne Yapmalıyım?

hamilelikte sırt ağrısı

Hamilelikte bayanların vücudunda hem fiziksel hem de zihinsel yönden büyük değişiklikler olur. Hamile olduğunu öğrenen bayanların bu değişime hazırlıklı olmaları, daha bilinçli hareket etmelerini sağlar.

Hamilelik haberini aldıktan birkaç ay sonra hormonlarınızda önemli değişimler olur ve vücudunuz “relaksin” adı verilen hormon da dahil olmak üzere bazı hormonlar üretmeye başlar. Bu hormon vücudunuzu doğuma hazırlar. ‘Relaksin’ vücuttaki bağların gevşemesini etkiler ve karın bölgesi büyüdükçe kaslar ekstra ağırlık taşımaya zorlanır. Genellikle sırt ağrısı sorunu ortaya çıkar.

Hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen bel ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların hamileliğe zemin hazırlayan faktörler olduğu düşünülmektedir. Hamilelik başlarında görülen sırt ağrısı mekanik ve hormonal faktörlere bağlıdır. Yapılan araştırmalar sonrasında hamile bayanların dörtte üçünün sırt ağrılarından muzdarip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik sırt ağrısı genellikle pelvisin omurga ile buluştuğu sakroiliak eklem bölgesinde görülmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinde en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan sırt ağrısının nedenleri şöyledir:

1. Kilo Artışı

Sağlıklı bir hamilelik dönemi boyunca, kadınların ağırlığı artar ve o ağırlığı taşıyacak olan en önemli bölge omurgadır. Büyüyen bebeğin ağırlığı, uterus (rahim) tarafından kan damarlarına uygulanan basınç ve pelvis sinirleri hamileliğin erken dönemlerinde sırt ağrısına neden olur.

2. Duruş Değişiklikleri

Hamilelik, ağırlık merkezini kaydırır. Sonuç olarak, gergin karın kasları uyum sağlamayı kısıtlayarak bel ve sırt ağrısına neden olur.

3. Kas Ayrımı

Rahim genişledikçe, kasların iki paralel levhalarında kasık kemiği ve kaburga kafesini çalıştırmak için kas ayrımı olabilir. Bu ayrılık sırt ağrısını daha kötü yapabilir.

4. Stres

Duygusal stres sırt bölgesinde kas ağrısına neden olabilir. Bu da sırt ağrısı veya sırt spazmlarına sebebiyet verebilir.

5. Şişmanlık

Eğer çok kiloluysanız veya ilk hamileliğiniz değilse, sırt ağrısı deneyimi olasılığı çok daha yüksek olur. Yorucu çalışmak, önceki bel veya pelvik ağrıları ya da pelvis yaralanmaları da gebelikte sırt ağrısı sorunuyla karşılaşmanıza zemin hazırlayabilir.

Sırt ağrısı hamilelikte sık görülen bir rahatsızlık olsa da tedavi edilebilir. Sırt ağrısının üstesinden gelebilmek için öncelikle nedenini bilmek gerekir. Sizler de yukarıda yer alan faktörlerden bir ya da bir kaçı nedeniyle hamilelikte sırt ağrısı çekebilirsiniz.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte sırt ağrısı ile başa çıkabilmeniz için aşağıda sizlerle bazı ipuçları ve püf noktalarınızı paylaşacağız.

1. Ağırlık Kaldırmayın

Ağır nesneleri kaldırmaya çalışmayın Ağır bir şeyi kaldıracaksanız da diz çökerek belinizi büktükten sonra kaldırın. Bel ve sırtı zorlayacak ani hareketlerden kaçının.

2. İyi Duruş

 • Uzun süreler oturmaktan veya ayakta kalmaktan kaçının.
 • Otururken sırtınızı desteklemesi için yastık veya destekleyici bir cisim kullanabilirsiniz. Sandalyede dik oturmaya çalışın.
 • Omuzlarınızı rahat bırakarak düz oturun.
 • İş yerinde veya araba kullanırken, bel desteği kullanmaya özen gösterin. Masa başında çalışanlar gün içerisinde düzenli olarak hareket etmeye ve temiz hava almaya özen göstermeliler.
 • Ev işlerinizi yaparken çok dikkatli olun. Ağır ev işlerinden kaçının.
 • Sırt bölgenize ılık havlu ya da ısıtmalı yastık koyarak konfor sağlayın.
 • Hamile bayanlar çocukları severken kucaklarına alıp kaldırmamaya dikkat etmeliler.

3. Rahat Uyku

 • Uyurken yan yatın ve dizlerinizi bükmeyin. Daha rahat yatış pozisyonu için diz, boyun, karın bölgesini desteklemesi için yastık kullanabilirsiniz.
 • Sağlam ve ortopedik bir yatakta uyumak sizleri daha rahat ettirebilir ve sırt ağrısını önleyebilir.
 • Yataktan kalkmak için tek tarafa dönün ve kendinizi oturma pozisyonuna getirin, sonra yavaşça ayağa kalkın. Yataktan ani şekilde ayağa kalkmamaya dikkat edin.
 • Jinekoloğunuza germe, karın ve stabilizasyon egzersizlerini yapıp yapamayacağınızı sorun. Bu egzersizlerin düzenli yapılması vücut esnekliğini arttırır ve sırt ağrılarına iyi gelir.
 • Eğer doktorunuz önerirse, hamile masajı yaptırabilirsiniz.
 • Sırt ağrısı olan hamile bayanlar doktorlarına danışmadan herhangi bir ilaç almaktan kaçınmalılar. Kullanılan bazı ilaçlar hamilelikte komplikasyonlara neden olabilir.

4. Doğru Giyinin

 • Doğru ölçülerde destekleyici hamile sutyeni giyin. Omuzlarınıza ekstra yük binmemesi için askılarının yeterince geniş olduğuna emin olun.
 • Karın altına uygun genişlikte giysiler giyin. Hamilelik pantolonları sizleri rahat ettirebilir.
 • Dar kıyafetler giymekten kaçının. Bu kıyafetler oksijen kaynağını ve kan akışını azaltabilir. Hamilelik sırasında sırt ağrılarının başka bir nedenidir.
 • Yüksek topuklu veya topuklu ayakkabılar giymeyin. Yoksa sırt ağrılarınız uzun süre devam edebilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği konforlu ve güvenli ayakkabılar tercih etmeye özen gösterin.

5. Akupunktur

Akupunktur, hamilelikte meydana gelen ağrıları rahatlatmak amacıyla belirli noktaların ince iğnelerle uyarılması sağlayan eski bir Çin Tıbbı şeklidir. Yapılan çalışmalar, akupunktur tedavisinin hamilelikte bel ve sırt ağrılarının giderilmesinde etkili olabileceğini göstermiştir.

6. Aromaterapi

Lavanta ya da ylang ylang gibi aromatik yağlardan en fazla iki ya da üç damla banyo suyuna akıtarak kas ağrılarının azalmasını sağlayabilir ve rahatlayabilirsiniz. Ancak, lavanta yağı kasılmaları uyarabilir. Bu bitkisel yağı sadece ilk üç aylık dönemde zaman zaman kullanabilirsiniz.

7. Kardiyovasküler Egzersizler

Kardiyovasküler egzersiz, bir süre için vücudun kalp hızını arttıran bir aktivite olarak kabul edilir. Yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler hamile kadınlar için güvenli olabilir. Hamileler hafif ve orta düzeyli egzersizler tercih etmeliler. Öğle yemeğinden sonra 10 dakikalık bir yürüyüş bile çok faydalıdır.

8. Bitkisel İlaçlar

Bir anda bastıran sırt ağrılarına bitkisel ilaçların güvenli olup olmadıkları konusunda yeterli kanıt yoktur. Hamilelikte doktorunuz önerdiği takdirde tercih etmelisiniz.

9. Isı veya Buz Uygulaması

Bu yöntem sırt ağrısını geçici süreliğine hafifletebilir. Masaj da bel ve sırt ağrısı yaşayan hamile kadınlar için yararlı olabilir.

10. Meditasyon

Hamilelikte zihinsel ve fiziksel rahatlama için yoga ve benzeri meditasyonlar deneyebilirsiniz.

11. Besleyici Bir Diyet

Hamilelikte beslenmenize dikkat ederek kilonuzu kontrol edebilir ve gereğinden fazla kilo alımını önleyebilirsiniz. Bunun için de dengeleyici, besleyici ve sağlıklı bir diyet yapmalısınız. Hamilelikte her besin türlerinden yemeye özen göstermeli ve tuzu fazla tüketmemelisiniz. Sağlıklı bir diyette karbonhidrat, yağ ve protein dengeli olmalı, meyve ve sebzelere de bolca yer verilmelidir.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte sırt ağrısını önlemek için aşağıda sizlerle pratik bilgiler paylaşacağız.

 • Hızlı yürümeyin.
 • Çok uzun süreler yürümekten kaçının.
 • Bacak bacak üzerine oturmayın.
 • Kanepede dizlerinizi katlayarak oturmayın.
 • Sırt üstü yatmak da sırt ağrısını tetikleyebilir.

Hamilelik dönemi, bir kadının hayatının en kırılgan olduğu zaman olarak kabul edilir. Eğer sizler de hamileliğinizde şiddetli bel ve sırt ağrıları yaşıyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmemeli ve hekiminizle görüşerek tıbbi bir yardım almalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir