Gebelikte Ruh Hali Değişiklikleri

hamilelikte ruh hali

Hamile iseniz, muhtemelen ruh halinizde meydana gelen ani değişikliklerin ve psikoloji bozukluğun farkına varmışsınızdır. Eğer hamile değilseniz, ancak bir yakınınız hamileyse, bu ruhsal mod değişikliklerini biliyorsunuzdur. Duygudurum değişiklikleri çok yaygın bir hamilelik belirtisidir. İlk olarak bebek bekleyişi sizi heyecanlandırabilir ve sonrasında ebeveynlik hakkında bazı endişelere düşebilirsiniz. Anne adayları bir gün kendilerini çok iyi bir anne olarak görürken, ertesi gün kendilerini kötü bir anne gibi hissedebilirler.

Çoğu kadın hamileliğin yaklaşık altıncı haftasında ruh sağlığında değişiklikler yaşamaya başlar. Aksilik ve huysuzluk genellikle hamileliğin yaklaşık 10.haftasına kadar sürer ve ikinci trimesterde kaybolma eğilimi gösterir. Üçüncü trimester başlayınca ve bebeğin gelişi yaklaştıkça, birçok kadın tekrar tekrar ruhsal değişiklikleri yaşamaya başlar. Bunun son derece normal olduğunu unutmayın. Bebek sahibi olmak, birçok ebeveyn için heyecan verici, fakat stresli bir zamandır.

Eşiniz bile ruh halinde değişiklikler yaşıyor olabilir. Onlar da bebeğin gelişiyle ilgili biraz endişe duyuyor olabilirler. Bir gün harika bir ebeveyn olacaklarını düşünüyorlar ve ertesi gün şüpheleniyorlar. Yine hamile olan eşinin ruhsal değişimleri de erkeklerde aynı mod değişikliklerinin olmasına neden olabiliyor.

Gebelikte Ruh Hali Değişikliği Sebepleri

Ana suçlu hormondur. Hormonal değişiklikler beyindeki nörotransmitterleri etkiler. Nörotransmitterler ruh halinizi düzenleyen beyin kimyasallarıdır.

Ruh hali dalgalanmaları şu sebeplerden de kaynaklanabilir:

  • Progesteron ve Östrojen hormonları
  • Yorgunluk
  • Duygusal stres
  • Fiziksel Stres
  • Metabolizma

Gebelikte Ruh Hali Değişiklikleri Nasıl Geçer?

Ruh hali değişikliklerinin hamile kalmanın normal bir parçası olduğunu hatırlamak önemlidir, ancak sürekli depresyon duygusu normal değildir. Hamileyken tüm bebek bekleyen annelerin yaklaşık yüzde 10’u hafif-orta dereceli depresyonla karşı karşıyadır. Eğer bu insanlardan biri gibi hissederseniz, doktorunuzla konuşun veya profesyonel yardım alın. Depresyon, endişe ya da sinirlilikle ilgili tutarsız duygular sağlığınız ya da bebeğinizin sağlığı için iyi değildir.

Profesyonel yardıma ihtiyaç duymuyorsanız ve ruh hali değişimlerinin hamilelikten kaynaklandığını biliyorsanız, anlık değişebilen duygularınızı yönetmenize yardımcı olması için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

İlk şey eşinizle konuşmaktır. Eşinizle aranızdaki iletişimi her zaman açık tutmak, yalnızca kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda partnerinizin neler yaşadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Eşinizin bu duygu değişimlerini bilmesi, eşinizin kötü yorum yapması, ağlama nöbetleri ve şahsen öfke duyması olasılığını düşürür ve yardımcı olmaya çalışır. Birlikte bir şeyler yapmak, olumsuz duyguların önlenmesine yardımcı olabilir. Eşinizle birlikte yürüyüşe çıkmak, film izlemek gibi aktiviteler ikinizin de ruh hali değişikliklerini yönetmenize iyi gelebilir.

Profesyonel yardıma ihtiyaç duymuyorsanız ve ruh hali değişimlerinin hamilelikten kaynaklandığını biliyorsanız, anlık değişebilen duygularınızı yönetmenize yardımcı olması için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

İlk şey eşinizle konuşmaktır. Eşinizle aranızdaki iletişimi her zaman açık tutmak, yalnızca kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda partnerinizin neler yaşadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Eşinizin bu duygu değişimlerini bilmesi, eşinizin kötü yorum yapması, ağlama nöbetleri ve şahsen öfke duyması olasılığını düşürür ve yardımcı olmaya çalışır. Birlikte bir şeyler yapmak, olumsuz duyguların önlenmesine yardımcı olabilir. Eşinizle birlikte yürüyüşe çıkmak, film izlemek gibi aktiviteler ikinizin de ruh hali değişikliklerini yönetmenize yardımcı olabilir.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek de önemlidir. Sizi hamile olmadan önce tanıyorlar ve bu nedenle bu psikolojik değişikliklerle, duygusal iniş çıkışlarla baş etmenize yardımcı olabilirler ve destek olabilir.

Stresin oluşmasına izin vermeyin. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa, hemen konuşun. Sizin için küçük bir sorun daha büyük bir sorun olmadan çözmeye çalışın ve stresten olabildiğince uzak durun. Yeterince uyku uyuyun ve egzersiz yapın. Yorgun hissederseniz de evden çıkın ve keyfinizi yerine getirecek etkinliklere katılın. Sosyalleşmek ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Özellikle gebelik ve ebeveynlik ile ilgili endişeleriniz varsa, dostlarınızla sohbet etmek ve danışmak iyi gelebilir. Öğle yemeğinde arkadaşlarınızla veya eşinizle görüşün. Alışverişe gidebilirsiniz. Yalnız olsanız bile kendinizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya özen gösterin.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir