Gebelikte Round Ligament Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavisi ve Önlemler

Round ligament ağrısı aynı zamanda yuvarlak bağ ağrısı olarak da bilinir. Ağrı şiddetli ise veya uzun süre devam ederse, doktorunuz ilaç reçete edebilir.

Günlük aktivite planınızı değiştirmenizi ve ağrıyı kötüleştirebilecek faaliyetlerden veya pozisyonlardan kaçınmanızı önerir.

Şiddetli veya kronik ağrı için tedavi verilir. Bununla birlikte, evde birkaç önlem almanız gerekiyor.

Bakınız: Round Ligament Ağrısı Nedir?

Round Ligament Ağrısı Nasıl Geçer?

Size yuvarlak bir bağ ağrısı teşhisi konulduysa, sakin kalmaya çalışın ve ağrı geldiğinde rahatlayın. Biraz rahatlamak için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Ani hareketlerden kaçının: Aksi halde gerilmeye ve ağrıya neden olabilecek pozisyonları değiştirirken (otururken veya uzanırken) yavaşça hareket edin. Yavaş hareket etmek kaslarınızı ve bağlarınızı pozisyon değişikliklerine adapte eder ve destekler.

Egzersiz: Karın kaslarınızı aktif tutmak için düzenli olarak hafif egzersizler yapın. Esneme egzersizleri yanı sıra doğum öncesi yoga da yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, ağrı varken egzersiz yapamazsınız.

Kalçanızı esnetin: Bağın çekilmesini önlemek için gülmek, öksürmek veya hapşırmak üzereyken kalçalarınızı esnetin.

Sıcak kompres kullanın: Ağrıyı hafifletmek için ılık su banyosu veya ısıtma yastığı kullanın. Bebeğe zarar verebileceğinden çok fazla ısıdan kaçının. Ayrıca ılık su banyosunda rahatlayabilirsiniz.

Round Ligament Ağrısı (Yuvarlak Bağ) Ağrısı Egzersizleri

Yukarıda belirtildiği gibi, ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmek için düzenli egzersizler yapılabilir. Burada deneyebileceğiniz birkaç egzersiz şöyledir:

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Yuvarlak bağ ağrısı evde yönetilebilir. Ancak aşağıdakiler dahil bazı durumlarda derhal tıbbi yardıma ihtiyacınız olacaktır:

Normal durumlarda, ağrı sadece birkaç saniye kalır ve uygun bir dinlenme yaparsanız gider. Ancak ağrı devam ederse (birkaç dakikadan fazla) veya artar ve şiddetlenirse, derhal bir doktora danışmalısınız.

Ağrı birkaç saniye bile devam ederse, doktorunuzla konuşmalısınız.

Gebelikte Yuvarlak Bağ Ağrısını Önlenir Mi?

Bu ağrıdan kaçınmak kolay değildir, ancak hafifletebilirsiniz. Rahatsızlık için tetikleyicileri bilmeniz önemlidir. Round ligament ağrısı ne zaman geçer? Bununla birlikte, ağrının üçüncü trimesterde kaybolacağını unutmayın.

Yuvarlak bağ ağrısı şiddetli olabilir, ancak nadiren olduğu ve karın ağrısıyla birlikte başka bir sorunla karşılaşmadığınız sürece endişelenmenize gerek yoktur, ancak doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir