Gebelikte Rinite Ne İyi Gelir? 14 Farklı Yöntem

Hamilelikte burun tıkanıklığının sinir bozucu semptomlarından biraz rahatlamaya çalışabileceğiniz bazı basit ve doğal ilaçlar vardır.

1. Buhar solumak

Bir kaseye biraz sıcak su alın. Başınıza bir havlu koyun ve buharı soluyun. Bir süre nefes almaya çalışın. Bu burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur ve daha iyi nefes almanızı sağlar.

2. Nemlendirici kullanmak

Uyurken odanızda bir buharlaştırıcı veya nemlendirici kullanmak odadaki nemi artırabilir ve tıkanıklıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Nemlendiricileri düzenli olarak temizlemeli ve suyu bakteri üremesi olmayacak şekilde değiştirmelisiniz.

3. Tuzlu su damlaları veya spreyler

Tuzlu spreyler bir tuz çözeltisi içerir. Her burun deliğine bir damla damlatabilirsiniz, bu da tıkalı bir burnu temizlemeye yardımcı olabilir.

4. Evde burun yıkama

Neti pot gibi burun yıkama aletleri ile burun yıkanabilir ve rahatlama sağlanabilir.

5. Burundan üflemek

Bir burun deliğini başparmağınızla tutun ve yavaşça diğerine üfleyin. Havayı bir seferde bir burun deliğinden çıkmaya zorlayacak, böylece geçişi temizleyecektir. Aynısını diğer burun deliği ile tekrarlayın.

6. Başınızı dik tutmak

Uyurken başınızı kaldırmak için ekstra yastıklar kullanın. Bu burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

7. Egzersiz yapmak

Hafif egzersizler veya tempolu yürüyüş burun tıkanıklığını giderebilir. Ancak hava kirliliği tıkanıklığınızı artırabileceğinden dışarıda egzersiz yapmayın. Daha iyi hava akışı ve uyku için düzenli olarak kardiyovasküler egzersizler yapın.

Bakınız: Hamilelikte Yürüyüş Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

8. Tahriş edici maddelerden kaçınmak

Sigara dumanı, boyalar, alkol ve güçlü kokulu ajanlar, ayrıca alerjenler, durumunuzu ağırlaştıran ve kaçınılması gereken tetikleyiciler olarak işlev görebilir.

9. Sulu kalmak

Tıkanıklığı azaltmaya ve sizi ve büyüyen fetüsünüzü sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğinden bol su, et suyu ve narenciye suları için. Dehidrasyonu önlemek için kafein ve kafeinli içecekleri kesin.

10. Vazelin uygulamak

İltihaplı burun geçişi kurur ve yanma hissi yaratır. Geçidi nemli tutmak için, pamuklu bir bez kullanarak biraz vazelin kullanmayı düşünebilirsiniz.

11. C vitamini içeren yiyecekler

Burun kanaması olasılığını azaltmak için beslenmenizde C vitamini artırın. Kivi, domates, portakal ve biber olabilir.

12. Aküpresür ile rahatlama

Burun köprüsündeki noktaları ve göz yuvalarını başparmaklarınızla yaklaşık beş dakika boyunca bastırın. İki noktaya arka arkaya veya bir kerede basabilirsiniz. Doğru yerde doğru basınç uygulandığında, bu mukus ve tıkanıklıktan kurtulmaya yardımcı olabilir.

13. Bacaklarınızı sıcak tutmak

Çoraplarınızı yatmadan önce giyin. Bunun bacaklarınızı ve vücudunuzu sıcak tutacağına ve burun dokularındaki şişmeyi azaltacağına inanılmaktadır.

14. Zencefil çayı

Zencefil, anti-enflamatuar özellikler içerir. Bu nedenle, güne taze rendelenmiş zencefil ve biraz bal ile yapılmış sıcak bir bardak zencefil çayı ile başlayın. Burun pasajlarını temizlemeye ve sıvı alımınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu ilaçlardan herhangi birini uygulamadan önce, uygunlukları hakkında doktorunuza danışın. Onayı aldıktan sonra deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı durumlar derhal bir doktora görünmenizi gerektirir.

Bakınız: Gebelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

İki haftadan uzun bir süredir hamilelik rinitinden muzdaripseniz veya burun tıkanıklığı ve horlama ile ilişkili uyku sorunlarınız varsa, bir tıp uzmanı görmelisiniz. Doktorunuzun reçete etmediği ilaçları almayın. Herhangi bir ilaç aldıysanız, doktoru bilgilendirin.

Tıp doktoru, altta yatan bir enfeksiyon olmadığından emin olmak veya durumu daha iyi anlamak için birkaç test önerebilir.

Doktorunuz burnunuzu, boğazınızı, kulaklarınızı ve hava yollarınızı inceleyebilir. Gerekirse birkaç test önerebilirler:

  • Alerji durumunda kan ve cilt testleri
  • Boğaz kültürü ve balgam kültürü
  • Sinüslerin röntgeni
  • Göğüs röntgeni

Belirtilerinize ve test sonuçlarına bağlı olarak, doktor durumu tedavi etmek için ilaç reçete eder.

Kaynaklar:

  1. Stuffy or runny nose – adult; Medline Plus; US National Library of Medicine
  2. Ghada Bourjeily, Sleep disorders in pregnancy; The Royal Society of Medicine Journals
  3. Ellegård EK; Clinical and pathogenetic characteristics of pregnancy rhinitis; NCBI

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir