Gebelikte Papaya Yemenin Olası 6 Yan Etkisi

Hamilelikte Papaya Yemek Zararlı Mı?

Olgunlaşmamış ve yarı olgun papayalar aşağıdaki nedenlerden dolayı hamile kadınlar için önerilmez:

Fetus gelişimine zararlı olabilir: Teratojenik enzimler fetal gelişim için zararlı olabilir. Ve papaya bunlardan ikisini içerir – kimopapain ve papain. Düşük öyküsü olan kadınlar olgunlaşmamış papayadan uzak durmalıdır.

Ödemlere neden olabilir: Birkaç parça ham papaya yemek düzenli olarak ödemlere neden olabilir, bu da vücutta sıvı tutulması anlamına gelir. Bu da kan damarları üzerinde baskı uygular ve hatta kan dolaşımı sürecini yavaşlatabilir. Daha fazla basınç iç kanamaya neden olabilir ve embriyoyu etkileyebilir.

Böbrek taşı riski: Zengin bir C vitamini kaynağı olan Papaya, fazla miktarda yenildiğinde böbrek taşı oluşturabilir. Bu, hamile kadınlar ve bebek için iyi olmayan mide kramplarına neden olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Papaya Yemek Güvenli Mi?

Fetal membranları zayıflatabilir: Papaya’daki papain içeriği fetüsün zarlarını zayıflatabilir. Bu, fetusun hücre ve dokularının gelişimini yavaşlatarak sağlığını etkileyebilir.

Mideye baskı yapar: Olgunlaşmamış ve yarı olgun papayada lateksin varlığı uterus kasılmalarını tetikleyebilir. Papaya ayrıca düşüklere yol açan güçlü bir emmenagog olarak kabul edilir. Papayadaki lif içeriği bağırsaklara ve mideye baskı yapabilir.

Östrojen üretir: Hamilelik sırasında hormon dengesizliği yaygındır. Papain adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Ancak hamilelik sırasında, vücudun sıcaklığını artırabilir ve kanamaya neden olabilir.

Olgun papayalar ılımlı bir şekilde yenildiğinde hamile kadınlara beslenme değerleri sunar. Öte yandan, yarı olgunlaşmış ve olgunlaşmamış papayalar zararlı olabilir. Papaya tüketmeden önce doktorunuzla konuşabilir ve fikrini alabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Sumana Reddy; Latex Allergy; American Academy of Family Physicians (1998)
  2. Tarun Vij & Yash Prashar; A review on medicinal properties of Carica papaya Linn, Asian Pacific Journal of Tropical Disease (2015)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir