Gebelikte Öfke ile Nasıl Başa Çıkılır? 9 Yöntem

Hamilelikte Öfke Kontrolü

Uzmanlara göre, öfkenizi kontrol etmek veya onu uzak tutmak için uygulayabileceğiniz bazı basit önlemler vardır:

1. Gevşeme:

Derin nefes alma ve rahatlatıcı görüntüler gibi basit rahatlama teknikleri çok faydalıdır. Ayrıca doğum eğitimi derslerinde de öğretilir. Deneyebilirsin:

  • Diyaframınızdan derin nefesler. Sadece göğsünüzden değil, vücudunuzun derinliklerinden gelen nefesinizi izleyin.
  • Derin nefes aldığınızda kendinize “sakin olmanızı” veya “rahatlamanızı” hatırlatmaya devam edin.
  • Yavaş ve yorucu olmayan yoga egzersizleri kaslarınızı gevşetir ve kendinizi daha sakin hissedebilirsiniz.
  • En iyi sonuçları elde etmek için her sabah en az on dakika meditasyon yapın. Ayrıca zihinsel durumunuzu ayarlar.

Bakınız: Hamilelikte Öfke Nöbeti Neden Olur?

2. Düşünme şeklinizi değiştirin:

Kızgın olduğunuzda, gereksiz bir şey söyleme eğilimindesiniz. Şu anki durumla tamamen ilgisi olmayan geçmişte olan hayal kırıklıklarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Bütün bunlar diğer kişi ile olan ilişkinizi zayıflatacaktır. Bu nedenle, rasyonel olun ve geçmişe takılı kalmayın.

3. İletişimi geliştirin:

Öfke halindeyken, yanlış sonuçlara atlıyoruz. Sadece hamilelik sırasında bazı ilişkilerde mesafe yaratabilir. Bir şey söylemeden önce daima yavaşlamaya ve düşünmeye çalışmalısınız.

4. Alışkanlığı değiştirin:

Sizi sinirlendiren durumu analiz etmeye çalışın ve ardından bununla başa çıkmanın yollarını keşfedin. Durumu değiştiremezseniz, en azından söz konusu duruma veya bir kişiye tepki verme şeklinizi değiştirin.

5. Endişelenmeyi bırakın:

Bu hamilelikte öfkenin en büyük nedenlerinden biridir. Ne kadar endişelenirsen, o kadar tedirgin olursun. Etrafınızdakilere duygusal tepkileriniz üzerinde önemli bir etki yaratır.

Tüm endişelerinizi geride bırakın, çünkü bunların hepsi hayatınıza giden sevinç ödülüne kıyasla önemsiz endişelerdir.

6. Hayaller:

Gelecekteki bebeğiniz ve bir anne olarak rolünüz hakkında hayal kurmak ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olur. Hamileyken hayal kurmanın yanlış bir yanı yoktur.

Sadece bebeğinizle vakit geçirmenin ve ebeveyn olduğunuzda partnerinizle bağ kurmanın sevgi dolu görsellerini hayal edin. Görsel hayal, bilinçaltınızdaki sağlık ve mutluluk tohumunu mutlu bir insan olmanın yolunu açar.

7. Destek forumlarını ziyaret edin:

Öfkenizi yönetemiyorsanız, kederli olmayın. Hamile anneler için oluşturulmuş destek gruplarına katılın. Duygularınızı akranlarınızla paylaşmak, kaygı ve çaresizlik duygusunun üstesinden gelmek için birbirinizi desteklemeye yardımcı olur. Grup girişimleri ve faaliyetleri öfke yönetimine yardımcı olur.

8. Gününüzü planlayın:

Gününüzü önceden planlamak sadece bir rutin belirlemekle kalmaz, aynı zamanda ilerledikçe zihninizi güne ayarlar. “Gün boyunca mutlu olacağım”, “Ruh hali değişimlerinin beni aşağı çekmesine izin vermeyeceğim” vb. gibi olumlu ifadeler vermek için bilinçli bir çaba sarf edin. En sevdiğiniz aktivitede kendinizi meşgul etmek gününüzü daha da iyi hale getirir.

9. Sağlıklı yaşam tarzı seçenekleri:

Hamilelikte iyi beslendiğinizden emin olun. Daha fazla karbonhidrat ve protein, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş ve takviyeli tam tahıllı ekmek gibi önerilen yiyecek seçeneklerini beslenme programınıza dengeli bir şekilde dahil edin. Öğünler arasında taze meyve ve salata bulundurmaya devam edin.

Bakınız: Hamilelikte Genel Beslenme Rehberi

Ayrıca uykunuzu aldığınızdan emin olun ve sigara ve alkolden uzak durun.

Öfke yönetiminde yardımcı olduğu için bir egzersiz veya hamilelik yogası kurslarını takip edin. Endorfin salımından duygusal bir artış yaşayacaksınız. Ayrıca, nefes darlığı, kabızlık ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olan enerji seviyelerinde bir iyileşme olacaktır.

Stres nedeniyle öfkenin üstesinden gelmek için bu yolları deneyin. Öfkenizi yönetmek zor bulursanız, bir terapistle konuşmayı düşünmelisiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir