Gebelikte Meme Uçlarında Kaşıntı Nasıl Giderilir? 6 Tavsiye

Hamilelikte Göğüs Ucu Kaşınmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanmadıkça, göğüsler ve meme uçlarında kaşıntı birkaç ev ilacı ile yönetilebilir. Hamilelik sırasında cildinizi yumuşak ve esnek tutmak, kuru ve kaşıntılı ciltten kurtulmak için bu ipuçlarını düzenli olarak izleyin.

Losyon kullanın: Göğüslerinize ve meme uçlarınıza iyi bir nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz. Kakao yağı, E vitamini yağı, aloe vera, lanolin veya vazelin ve kalamin losyonu içeren losyonlar kaşıntılı cilt ile başa çıkmaya yardımcı olabilir. Cildi daha kuru hale getirebileceği için koku veya alkol içeren losyonlar kullanmayın. Yeni bir krem ​​denemeden önce bir deri testi yapın.

Doğru kıyafetleri seçin: Sentetik kıyafetlerin aksine teri yakalamadığı için bol ve nefes alabilen pamuk kullanın. Tahrişe veya kaşıntıya neden olmayabilecek iyi bir annelik sütyenine yatırım yapın.

Sert sabunlardan ve parfümlerden kaçının: Hafif ve kokusuz sabunlar kullanın ve kaşıntılı meme uçlarını daha da kötüleştirebilecek kokulu parfümlerden veya losyonlardan kaçının. Ayrıca, çamaşırlarınızı yıkamak için kokusuz deterjanlar kullanın.

Sıcak duş veya banyo yapmaktan kaçının: Bunlar cildinizi kurutabilir. Bunun yerine ılık veya serin bir duş alabilirsiniz. Suda fazla zaman olması da cildinizi kuruyabileceğinden beş ila on dakikadan fazla duş almayın.

Bakınız: Gebelikte Memede Meydana Gelen Değişiklikler

Nemlendirici veya nemli bir bezle ovmak: Yatak odasına bir nemlendirici yerleştirin. Çünkü cildinizin kurumasını önleyebilir ve tahrişi azaltabilir. Tahrişi azaltmak için etkilenen meme uçları üzerinde nemli bir bez de kullanabilirsiniz.

Daha fazla su için: Kabızlık ve dehidrasyon gibi sorunlardan kaçınmak için her gün bol su içmelisiniz. Hidrasyon ayrıca kuruluğunu ve böylece kaşıntıyı azaltarak cildinizi sağlıklı hale getirebilir.

Yukarıdaki önlemler kaşıntılı meme uçlarından herhangi bir rahatlama sağlamazsa, doktorunuz bazı topikal ilaçlar önerebilir. Bazı durumlarda, kaşıntılı meme uçları ve göğüsler de maya enfeksiyonlarının belirtileri olabilir. Bu nedenle, ev önlemleri işe yaramadığında doktorunuzun tavsiyesini almanız önerilir.

Göğüslerinizde kaşıntı olması, özellikle hamilelik döneminde rahatsızlık vericidir ve bazen teşhis edilmesi zordur. Çoğu nedenin tehlikeli olması olası değildir ve rahatsızlık ev ilaçları ve ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir. Semptomlar diğer cilt veya meme ile ilgili sağlık endişelerine de benzediğinden, kapsamlı bir teşhis ve tedavi için bir doktora görünmek önemlidir.

Kaynaklar:

  1. Signs and Symptoms of Pregnancy; SexInfo Online; University of California, Santa Barbara (2017)
  2. Sophie Weatherhead et al.; Eczema in pregnancy; BMJ (2007)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir