Gebelikte Meme Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Aşağıdaki ipuçları hamilelikte meme ağrısını veya ağrılı göğüsleri yönetmenize ve beklenen değişiklikler için kendinizi desteklemenize yardımcı olabilir.

İyi bir destekleyici sütyen satın alın: Göğüsleriniz hamilelik sırasında büyüdükçe, iyi bir destekleyici sütyen satın almak isteyebilirsiniz.

Pamuklu spor sütyenini deneyin: Meme büyüklüğünüz önemli ölçüde arttıysa, uyku veya günlük aktiviteler sırasında rahatsızlığa neden oluyorsa, pamuklu spor sütyenini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Tek kullanımlık veya yıkanabilir bir kumaş ped kullanın: Meme ucunuzda elbiselerinizde göze çarpan herhangi bir sızıntı (kolostrum) yaşıyorsanız, sütyeninizin içinde tek kullanımlık veya yıkanabilir bir kumaş ped kullanabilirsiniz.

Sıcak kompresler veya buz paketleri kullanın: Bir bezi ılık suya batırın ve ağrıyı hafifletmek için göğüslerin üzerine yerleştirin. Acıyı hafifletmek için bir buz paketi de yerleştirebilirsiniz.

Doğrudan fiziksel temastan kaçının: Genellikle kıyafetler, emniyet kemeri, çanta sapları ve hatta duş başlığınızdaki sprey ile doğrudan fiziksel temas, rahatsızlığı ve ağrıyı artırabilir. Konforunuz için dikkatli olun ve bu tür öğelerin kullanımını ayarlayın.

Bakınız: Hamilelikte Meme Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Meme Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Hamilelik sırasında meme ağrısı aralıklı veya hamilelik yoluyla olabilir. Rahatsızlık sonraki aşamalarda zirve yapabilir. Bununla birlikte, son trimestere yaklaştıkça ağrı daha yönetilebilir ve tolere edilebilir hale gelebilir.

Bakınız: Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göğüslerdeki Diğer Değişiklikler

Hamilelikte memelerinizde olabilecek değişiklikleri bilmek iyidir.

Meme uçlarının ve areolaların koyulaşması: Hamilelik ilerledikçe meme uçlarının ve areolaların koyulaştığını görebilirsiniz. Bu, cilt pigmentasyonunu değiştiren hormonların varlığı nedeniyle olur.

Damarların koyulaşması: Kan dolaşımının artması nedeniyle damarlar memelerde daha belirgin hale gelebilir. Bu, kan damarlarının çoğalması nedeniyle olur.

Çatlak izleri: Meme dokusundaki artış, göğüslerde çatlaklara neden olabilir.

Montgomery tüberkülleri: Areola, meme ucunu çevreleyen Montgomery tüberkülleri adı verilen küçük şişlikler içeriyor. Bu şişlikler, meme ucunu yağlamak için salgı üreten areolar bezlerin bir parçasıdır. Hamilelik Montgomery’nin tüberküllerinin boyutunun artmasına neden olabilir ve meme ucunun etrafında yükselen şişlikler olarak fark edilebilir.

Areoladaki artış ve meme ucunun çıkma: Areola’nın büyüklüğü artabilir ve meme ucu normalden daha değişebilir.

Kaynaklar:

  1. Breast changes during pregnancy: American Pregnancy Association. (n.d.)
  2. Possible breast changes during and after pregnancy: National Health Service (NHS) Trust. (n.d.).

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir