Gebelikte Mayonez Yemek Zararlı Mı?

Mayonez tamamen zararlı bir gıda değildir. Ancak hamilelikte tüketimi dikkatli yapılmalıdır. İşte hamilelik sırasında kaçınılması veya küçük miktarlarla sınırlı olmasının birkaç nedeni şöyledir:

Bakteriler: Salmonella ile enfekte olmuş mayonez tüketirseniz, aşırı dehidrasyona, kan dolaşımındaki bakterilere, menenjit ve reaktif artrite yol açabilir. Ayrıca, bebeğinize salmonelloz bulaşabilir.

Çiğ yumurta ile yapılan mayonez, gebelikte çok nadir görülen bir hastalık olan listeryozise yol açabilen listeria bakterilerini de içerir.

Yüksek kaloriler: Arada bir çay kaşığı mayonez yemek bu durumda böyle bir sorun olmayabilir. Bununla birlikte, mayonezin yüksek miktarlarda ve düzenli olarak kullanılması, her gün aldığınız diğer yüksek kalorili yiyeceklerle birleştirildiğinde aşırı tüketime yol açabilir. Bu aşırı kilo alımına yol açabilir.

Yağ içeriği: Hamilelite, doğum sürecini desteklemek için pelvik bölge etrafında yağ dokusu elde etmek gibi fizyolojik akıl yürütme nedeniyle vücudunuzun normalden daha fazla yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle, toplam kalorilerin %30-35’i yağdan ve tercihen MUFA’dan gelmelidir. Ancak, aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

2016 yılında yapılan bir araştırma, annenin aşırı yağ tüketiminin bebeğin bağışıklık sistemine zarar verebileceğini buldu.

Cleveland Clinic ve Batı Virginia Üniversitesi tarafından yapılan bir başka araştırma, yüksek yağ seviyesine sahip annelerden doğan çocukların daha sonraki yaşamlarında obezite problemleri yaşayacağını söylüyor.

Şeker ve sodyum seviyeleri: Mayonez hamilelikte sınırlı miktarlarda alınması gereken iki bileşen olan şeker ve sodyumda yüksektir. Araştırma çalışmaları, uzun vadede, yüksek şekerli gıdaların diyabet ve sodyumun potansiyel olarak kan basıncınızı artırabileceğini göstermiştir.

Yapay koruyucular: Piyasada bulunan mayonez kimyasallar ve katkı maddeleri ile korunmaktadır. Çoğunlukla güvenlidirler, ancak bazı kadınların bulantı ve halsizlik gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca bazı kadınlara alerjisi olduğunu kanıtlayabilirler ve hamileliklerini riske atarlar.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Mayonez Yenir Mi?

Hailelikte Mayonez Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte mayonez yerken nelere dikkat etmeli? Aşağıdaki  güvenlik önlemlerini izleyebilirsiniz:

İçeriğini kontrol edin: Bir restoranda veya bir büfede mayonez yiyorsanız, her zaman içine giren malzemelere dikkat edin. Kullanılan yumurtaların pastörize edilip edilmediğini sormaktan çekinmeyin.

Etiketi kontrol edin: Yağ içeriğini, koruyucularla ilgili bilgileri ve daha fazla ayrıntıyı öğrenmek için süpermarkette satın aldığınız mayonez etiketini kontrol edin. Mayonezde çiğ yumurta olup olmadığını kontrol edin ve eğer varsa, onları yemeyin.

Temiz bir bıçak kullanın: Kavanozdan mayonez alırken, yemeğinize uygulamak için, üzerinde bakteri veya mikrop olmadığından emin olmak için temiz bir bıçak kullanın.

Mayonez için yumurta içermeyen alternatifler, yumurtaya alerjisi olan veya vegan olan hamile kadınlar için mükemmel bir seçimdir.

Sandviçlerinizi veya ekmeğinizi mayonezli olarak seviyorsanız, ancak hamilelikte mayonezden kaçınmak istiyorsanız, aşağıdaki gibi daha sağlıklı alternatifleri tercih edin:

  • Tofu mayonez
  • Badem ve kaju ezmesi
  • Sade yoğurt
  • Hardal
  • Yağsız ekşi krema

Hamilelikte mayonez yeme isteğinizi kontrol etmenize gerek yoktur. Çünkü küçük miktarlar bazen size veya bebeğinize zarar vermez. Bununla birlikte, hatırlamanız gereken şey ev yapımı mayonezden kaçınmaktır.

Kaynaklar:

  1. Dietary Guidelines For Americans; USDA
  2. Just Mayo” Just Isnt Warns FDA; FAS
  3. Dairy and Eggs from Food Safety for Moms to Be; USFDA

Hamileyken mayonez tüketimi hakkında kendi deneyim ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir