Gebelikte Listeria Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Listeria enfeksiyonu ayrıca “Listeriosis” olarak da bilinir. Bu enfeksiyon kirlenmiş su ve gıda alımı sonrasında ortaya çıkabilir. Gebe kadınların bağışıklık sisteminin baskı altında olması nedeniyle, listeria enfeksiyonuna karşı daha savunmasız olabilirler. O nedenle, gebelik boyunca sadece güvendiğiniz yerlerden hazır gıdalar almaya ve güvendiğiniz restoranlarda yemek yemeye özen gösterin.

Gebelikte Listeria Enfeksiyonunun Belirtileri

Gebelik döneminde listeria enfeksiyonunun ortak belirtileri; yüksek ateş, bulantı, kas ağrısı, ishal, baş ağrısı, ense sertliği ya da nöbetlerdir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Listeria enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde; erken doğum, ölü doğum ve düşük yapma gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Listeria belirtilerini fark ettiğiniz anda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Doktorunuz sizlere antibiyotik ve benzeri tedavi yöntemleri önerebilir.

Bunlara Dikkat Edin!

  • Sosisli sandviç, şarküteri et veya pastörize edilmemiş süt ürünlerini tercih etmeyin.
  • Salamura peynir yemeye özen gösterin. Sütün kaynatılmadan çiğ olarak yapıldığı peynirler de bakterilerin vücuda girmesine neden olabilir. Taze ve yumuşak peynir yemeyin. Pastörize edilen sütten yapılan peynirleri tercih edin.
  • Tütsülenmiş deniz ürünlerinden kaçının.
  • Sadece ısıtılmış ve pişmiş gıdalar tüketin. Çiğ gıdalar yememeye özen gösterin.
  • Ambalajlı içecekleri tercih edin.
  • Sağlıksız ortamlarda hazırlanan yiyecek ve içeceklere karşı çok temkinli olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir