Gebelikte Kuru Meyve Yemenin Avantajları Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğinizdeki mineraller, vitaminler, demir ve lif oyunlarının hayati rolünün yanı sıra, hamilelik sırasında kuru meyve yemenin ek sağlık yararları da vardır. Bir göz atalım:

Kuru meyvelerdeki yüksek doğal şeker yüzdesi sindirimini kolaylaştırır. Şekerler vücudunuzda kolayca emilir ve vücudunuzun kasları tarafından kullanılan önemli bir enerji kaynağı olarak işlev görür.

Kuru erik ve hurma rahim kaslarını güçlendirir ve doğum sürecini kolaylaştırır. Bu kuru meyveler doğumdan sonra oluşabilecek kanama olasılığını azaltır.

Thorax Journal tarafından 2007 yılında yapılan çalışmada, kuru meyvelerin rahim yanı sıra diğer faydaları bulunmuştur.

Çalışma, kuru meyve yiyen hamilelerin düzenli olarak bebeklerine sağlık yardımı aktardıklarını ileri sürdü. Anneleri düzenli olarak kuru meyve tüketen bebeklerde hırıltılı solunum ve astım riskleri azalır.

Kalorilere Dikkat Edin:

Kurutulmuş meyvelerin taze meyvelerden daha fazla kalori içerdiğini hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, gereksiz kilo almamanız için onları ılımlı bir şekilde yediğinizden emin olun.

  • Kayısı 1/4 su bardağı 53 kalori içerir.
  • Aynı miktarda kuru erik 63 kalori içerir.
  • 1/4 fincan kuru üzüm 124 kalori içerir.

Beslenmenize gereksiz kalori eklediğinden, hamilelikte şeker tüketiminizi sınırlamanız önemlidir.

Kuru Meyve Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Kuru meyveler ihtiyacınız olan tüm besin maddelerinin kaynağıdır. Ancak, kuru meyve satın alırken biraz çaba harcamanız gerekir.

Muhtemelen organik ve koruyucu içermeyen iyi bir satıcı seçin!

Tespit ettiğiniz ilk satıcıdan satın almamak daha iyidir. Satın almadan önce birkaçına danışın.

Satın almadan önce bir parça deneyip deneyemeyeceğinizi sorun. Kuru meyvelerin üzerinde leke olmadığından emin olun. Küflü olanlardan kaçının.

Böcek ve kir olup olmadığını dikkatle inceleyin. Meyveler genellikle açıkta kurutulur, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Çok hızlı yayılma eğilimi gösterdiğinden, içinde hata bulursanız satın almaktan kaçının.

Bir ay içinde tüketebileceğinizden daha fazlasını satın almadığınızdan emin olun.

Kuru Meyvelerin Ayıklanması

Hamilelik sırasında uygun hijyenik uygulamaları takip etmek, gıda kaynaklı hastalıklardan uzak tutmak için son derece önemlidir. Şu anda bir hastalık yakalamak istemiyorsunuz!

Satın aldığınız ve sakladığınız kuru meyvelerin temiz ve taze olmasını sağlamak için şunları yapabilirsiniz:

Kuru meyvelerde çürük bir koku olup olmadığını görün. Neyin iyi neyin iyi olmadığını anlatan duyularınıza güvenin.

Renksiz kurutulmuş meyveler ve aşırı sert olan veya lezzetini kaybedenler taze olmayan meyvelerdir.

Küflerin en ufak bir büyümesini bile bulursanız meyveleri atın.

Kuru Meyveler Ne Kadar Saklanır?

Kuru üzümlerin son kullanma süresini uzatmak istiyorsanız, uygun depolama yönergelerine uymanız gerekir. Bu basit ipuçları, sağlıklı bir şeye munching yapmak istediğinizde tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

Neler yapabileceğinize bir göz atalım:

Kuru meyveleri buzdolabında tutmak süresini artırır. Kuru erik gibi bazı kuru meyveler buzdolabındaki nemde daha iyi kalır.

Kuru meyvelerin temiz ve kuru bir yerde saklandığından emin olun. Nem veya diğer kirleticilerle temas etmesi raf ömrünü kısaltır.

Kuru meyveleri kilerdeki hava geçirmez bir kapta da tutabilirsiniz.

Kuru meyveleri uzun süre saklıyorsanız, onları bir dondurucuya yerleştirebilirsiniz. Ancak, kuru meyvelerin çok uzun süre saklandığında dondurucu yanması olmadığından emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.