Gebelikte Kulak Enfeksiyonları: Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kulak enfeksiyonu sinir bozucu olabilir ve mantar enfeksiyonu, kulak kiri birikmesi veya dinlenme sırasında oluşan basınç nedeniyle gelişebilir.

Kulak enfeksiyonları, bazı bakteri veya virüsler kulak zarının arkasında bulunan orta kulağa saldırdığında gelişir. Sıvı birikmesine ve orta kulağın iltihaplanmasına neden olarak şiddetli ağrıya neden olur. Kulak enfeksiyonları akut veya kronik olabilir.

Akut enfeksiyonlar ağrılıdır, ancak sadece kısa bir süre kalır. Kronik enfeksiyonlar tekrarlar ve iç ve orta kulaklarda kalıcı hasara neden olabilir.

Bu yazıda, kulak enfeksiyonları için katkıda bulunan faktörleri, nedenleri ve olası tedavileri ve ev ilaçlarını açıklıyor olacağız.

Hamilelikte Kulak Enfeksiyonları Neden Olur?

Birçok faktör kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Ağrınız ve enfeksiyonunuzun kesin nedenini belirleyen doktorunuz doğru kişidir.

Patojenler:

Kulak enfeksiyonları, bakteri veya virüs gibi patojenler kulağa bir yol bulduğunda ortaya çıkabilir. Bu patojenler, aşırı mukus, soğuk algınlığı, alerji, sinüs enfeksiyonları ve şişmiş adenoidler gibi yaygın hastalıklara neden olarak inflamasyona neden olabilir.

Enflamasyon Östaki tüplerinde (orta kulağı ve farenksi bağlayan tüp) tıkanmaya neden olur. Bu tıkanıklık orta kulakta sıvı birikmesine neden olarak enfeksiyona neden olur. Bazı durumlarda geçici işitme kaybına yol açabilir.

Diğer Nedenler:

  • Kulak kiri birikmesi
  • Yana yatmış dinlenirken veya uyurken kulakta oluşan basınç

Kulak enfeksiyonları akut veya kronik olabilir. Akut enfeksiyonlar ağrılıdır, ancak sadece kısa bir süre kalır. Kronik enfeksiyonlar tekrarlar ve iç ve orta kulaklarda kalıcı hasara neden olabilir.

Kronik kulak enfeksiyonu yaşıyorsanız, hamilelik sırasında kulak enfeksiyonu riski daha yüksek olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Kulak Enfeksiyonlarının Tedavisi

Hamilelikte Kulak Enfeksiyonlarının Belirtileri

Kulak enfeksiyonu belirtileri aşağıdaki semptomları içerebilir:

  • Şiddetli ve kulağın içinde zonklama hissi veren kulak çınlaması
  • İşitme kaybı
  • Baş ağrısı
  • Kulaktan sıvı akıntısı
  • Kulağın içinde basınç hissi
  • İç veya orta kulakta şişme

Kulağın içindeki şişliği fark etmeyebilirsiniz. Gerekli cihazları kullanarak sadece doktor görebilir.

Enfeksiyonlar genellikle kendi kendine temizlenir. Hafif ve ilk kez ortaya çıkarlarsa, bazı ev ilaçlarını takip edebilirsiniz. Bununla birlikte, enfeksiyon kronikse ve net değilse, tıbbi değerlendirmeye ihtiyacınız olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Yüzücü Kulağı Hastalığı

Hamilelik sırasında kulak enfeksiyonu geçirdiniz mi? Bir kulak ağrısı ve enfeksiyondan kurtulmak için ne yaptınız? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Kaynaklar:

  1. Ear Infection Surgery; University of Rochester Medical Center
  2. Ear Care Tips; Cleveland Clinic

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir