Gebelikte Koronavirüsten Korunmak İçin Gerekli Tedbiler ve Endişeler

Koronavirüs ve Gebelik Hakkında Merak Edilen Sorular

Hamileyseniz, dünya genelinde pandemiye dönüşen koronavirüs salgını (COVID-19) sırasında kendinizi ve bebeğinizi nasıl koruyacağınız konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Koronavirüs bulaşma ihtimalini sınırlamak ve kendiniz ve aileniz için riskinizi azaltmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

ÖNEMLİ: Nefes almakta ciddi güçlük çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Vardığınızda çağrı yöneticisine ve sağlık görevlilerine son seyahat geçmişiniz ve COVID-19’u olan bir kişiyle herhangi bir yakın temas hakkında bilgi verin.

Koronavirüs belirtilerinizi kontrol edin:

Tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için Koronavirüs (COVID-19) belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Hamileyim ve COVID-19 İçin Endişelenmeli Miyim?

Şimdiye kadar, kanıtlar, hamile kadının COVID-19 bulaşırsa ciddi hastalık riski altında olmadığını gösteriyor. Yalnızca az sayıda hamile kadında COVID-19 görülmüştür. Ancak mevcut bulgulara göre, hamile kadınların genel popülasyonun geri kalanından daha büyük risk altında olmadığı görülmektedir.

Bununla birlikte, herhangi bir solunum yolu hastalığı (grip gibi) ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınların koronavirüse yakalanma riskini azaltmak için iyi hijyen ve sosyal mesafe uygulama konusunda ekstra önlemler almaları önerilir.

Hamileler Koronavirüsten Korunmak İçin Ne Yapmalılar?

İyi hijyen uygulamak ve mümkünse yakın zamanda yurtdışında bulunan insanlardan kaçınmak, COVID-19 enfeksiyonundan kaçınmanın en iyi yollarıdır. Evinizdeki ve yakın ailenizdeki herkesin aynı şeylere dikkat etmesi de önemlidir. Başka çocuklarınız varsa, onlara iyi hijyenin önemini ve ellerini nasıl ve ne zaman yıkayacaklarını öğretin.

 • Ellerinizi sık sık 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanın (örn. yemekten önce ve sonra ve tuvalete gittikten sonra).
 • Öksürük ve hapşırma sırasında kağıt mendil ile örtün ve hemen atın; sonra bir yere temas etmeden ellerinizi yıkayın.
 • Dirseğinize öksürmek veya hapşırmak.
 • Diğer insanlardan uzaklaşmak.
 • Mümkünse, halka açık yerlerde insanlardan 1,5 metreden daha uzak durun.

Şu anda çalışıyorsanız, işvereninize personelini korumak için ne yaptıklarını sorabilirsiniz. Birçok işletme, çalışanların işyerinde nasıl davranması gerektiğine dair yönergeler sağlıyor. Örneğin, iyi hijyeni teşvik ederek, toplantıları sınırlayarak ve personele evden çalışma seçeneği sunarak.

Ayrıca aşağıdakileri içeren “sosyal mesafeyi” pratik etmelisiniz:

 • Diğer insanlardan makul bir mesafeyi (yaklaşık 1,5 m) korumanın zor olduğu kalabalıklardan ve toplu toplantılardan kaçınmak.
 • Kapalı alanlarda küçük toplantılardan kaçınmak.
 • Mümkün olduğunca siz ve diğer insanlar arasında 1,5 metre kalmaya çalışmak (örneğin, dışarıdayken).
 • El sıkışmayın, sarılmayın veya öpmeyin.
 • Yaşlı bakımı tesisleri veya hastaneler, bebekler veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler gibi savunmasız kişilerden uzak durun.

Bu süre zarfında, sağlıklı bir hamilelik için hala iyi beslenmeniz ve biraz egzersiz yapmanız önemlidir. Bu aynı zamanda insanlar için çok stresli ve endişe verici bir zamandır ve ister ilk anne olun ister zaten ebeveyn olun, etrafınızda olağan destek ağınızın olmaması durumu zorlaştırabilir.

Telefon görüşmeleri ve video aracılığıyla aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olun ve bu süre zarfında sizi destekleme ve yardımcı olabilecek gruplarla sosyal medyada bağlantıda kalın.

Zorlanıyorsanız veya biriyle konuşmanız gerekiyorsa, destek almak için gidebileceğiniz birkaç yer olmalı.

Hamileyken Koronavirüs Bulaşırsa Ne Olur?

Hamileyken COVID-19 testi pozitif çıkan kadınların soğuk algınlığı veya grip gibi hafif ila orta dereceli semptomlar yaşaması beklenir. Ancak hamilelik sırasında kadının vücudunda meydana gelen değişiklikler nedeniyle belirtileriniz çok yakından izlenecektir. Çoğu kadın, doğmamış bebeği için herhangi bir risk olmaksızın tamamen iyileşir.

Hamileyken Koronavirüs Bebeğe Bulaşır Mı?

COVID-19’un anneden bebeğe geçebileceğini düşündüren çok yeni vakalar olmuştur (‘dikey bulaş’ olarak adlandırılır). Bununla birlikte, bu hala doğrulanmalıdır ve hala araştırılmanın ilk aşamalarında.

Diğer solunum yolu hastalıkları ile önceki deneyimler, hamileyken anne karnındaki bebeğin zarar görmeyeceğini veya devam eden herhangi bir sorun riski altında olmayacağını göstermektedir.

Bebeğim yakında doğacak. Hastanede doğum yapmam güvenli mi?

Daha önce bir hastanede doğum yapmayı planladıysanız, bunu yapmanız için hala en güvenli yer burasıdır. Hastaneler, sizin ve bebeğinizin güvende olduğundan emin olmak için bazı yeni prosedürler uygulamaya koymaktalar.

Kaynaklar:

 1. The Royal Women’s Hospital (COVID-19: Advice for visitors and pregnant women)
 2. RANZCOG (Coronavirus (COVID-19)), QLD Health (COVID-19 Guidance for Maternity Services)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir