Gebelikte Kegel (Pelvik Taban) Egzersizleri

Kegel egzersizleri, ilk olarak 1948’de Amerikalı jinekolog Dr. Arnold Kegel tarafından yayılıp adını aldı. Düzenli cerrahi olmayan hedefli Kegels yapmanın pelvik taban kaslarını güçlendirdiğini ve sağlığa yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca hamilelikte ve sonrasında yaygın olan idrar kaçırma  ve mesane kontrolünü de tedavi ederler.

Kegel Egzersizleri Nedir?

Kegels olarak da bilinen Kegel veya pelvik taban egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendiren basit sıkma ve serbest bırakma egzersizleridir. Pelvis, uterus, mesane, ince bağırsak ve rektumu tutan kalçalar arasındaki bölgedir. Pelvisinizin altında bir askı oluşturan doku ve kaslara pelvik taban denir. Bu askı bu organları yerinde tutar ve bu nedenle idrar akışını ve anal sfinkter ve vajina kasılmasını kontrol eder.

Kegel Egzersizleri Neden Önerilir? Faydalı Mıdır?

Çeşitli şeyler özellikle de bu kasları strese sokan hamilelik ve doğum sonrası pelvik taban kaslarını zayıflatabilir. Ayrıca, kronik kabızlık, obezite, ileri yaş ve bazı cerrahi prosedürler pelvik kaslara zarar verir.

Zayıf bir pelvik taban pelvik kasların şişmesine ve vajinaya inmesine neden olabilir ve bu duruma pelvik organ prolapsusu denir. Pelvik basınca, dışkı ve idrar sızıntısına yol açar. Kegel egzersizleri bu durumdan kaçınmaya önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Kegel İle Pelvik Tabanı Nasıl Güçlendirilir?

Kegel egzersizleri, rahim, mesane, rektum ve bağırsakların çalışmasını destekleyen pelvik taban kaslarının gücünü artırır.

Pelvik taban kaslarının tıbbi adı Pelvik Diyaframdır ve ana kısmı levator ani’dir. Puborektalis, pubokoksegeus ve ilyokokgeus gibi bir grup kas anlamına gelir. Bunlar birlikte çalışır ve idrara çıkma ve cinsel heyecanı kontrol eder. Üretrayı kaplarlar ve bu nedenle Kegels güçlerini geliştirdiğinde idrara çıkma üzerinde daha iyi kontrole sahip olursunuz.

Hamilelikte Kegel egzersizleri denediniz mi? Aşağıda yer alan yorum bölümünden deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir