Gebelikte Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Kegel egzersizleri, doğum yaklaşırken kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Rahim genişledikçe, onu çevreleyen kasları ve bağları zorlar. Zayıf kaslarınız varsa, özellikle üçüncü trimesterde İdrar Kaçırma (UI) olarak da adlandırılan idrar kaçırma yaşayabilirsiniz. Hapşırma, öksürme, gülme veya zıplama gibi aktiviteler, zaman zaman idrar sızıntısına neden olabilir. Bu nedenle Kegel’lerin uygulanması bu durumu azaltabilir veya önleyebilir.

Güçlü pelvik taban kasları, özellikle itme aşamasında doğum sürecini kolaylaştırır. Kegel egzersizleri, doğum için hazırlanırken kaslarınızı nasıl kasılacağınızı ve gevşeteceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Kaslarınızı gevşetmek, bebeğin rahimden sorunsuz bir şekilde çıkmasına yardımcı olur ve hassas bölgede herhangi bir yırtılma veya yaralanma olasılığını azaltır. Araştırma çalışmaları, hamile kadınların yaklaşık üçte birinin doğum sırasında KMY’de bir miktar yırtılma veya yaralanma yaşadığını belirtmektedir. Bu, kaslar doğuma yer açmak için gerilirken olur

Araştırmalar ayrıca pelvik taban kası egzersizleri yapan kadınların egzersiz yapmayanlara göre daha kısa aktif doğum evreleri yaşadıkları biliniyor.

Hamileyken Kegel egzersizleri yapmak, hemoroidlerin ve epizyotomileri (doğum sırasında vajinanın açılışında yapılan cerrahi kesim) hızlandıracak doğum sonrasında cinsel organlarda kan dolaşımını iyileştirir.

Bu egzersizler aynı zamanda vajinal kaslarınızı da güçlendirir, böylece cinsel isteği artırır.

Kegel veya Pelvik Taban Kasları Nerede?

İdrar orta akışını tutarak doğru kasları tanımlayabilirsiniz. Bunu yaparken kullandığınız kaslar, kegel yaparken kasılmanız gereken kaslardır. Ancak onları bulduktan sonra, idrar yolu enfeksiyonlarına, idrar kontinansına ve diğer koşullara yol açabileceğinden, kegel egzersizleri yapmak için idrar akışını kesintiye uğratma alışkanlığı geliştirmeyin.

Hangi kasların üzerinde çalışacağını bildiğinizden hala emin değilseniz, ellerinizi sabunla yıkayın ve bir parmağınızı vajinanıza yerleştirin. Pelvik kasları kasılmaya çalıştığınızda parmağınızın etrafında hissettiğiniz basınç alandır. Kaslarınızın sıkılaşması ve pelvik tabanın yukarı doğru hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Rahatlamayı deneyin ve tekrar pelvik taban aşağı hareket eder. Partnerinizden bu kasları hissetmesini de isteyebilirsiniz.

Pelvik taban kasarını bulmanın bir başka yolu, parmağınızı vajinaya yerleştirmek ve kasları sıkıca bastırmaktır.

Jinekologunuzdan doğru kasları bulmanız için sizi eğitmesini isteyebilirsiniz. Pelvik taban kaslarını yerinde tutmak için vajinaya sokulabilen bir nesne olan vajinal bir koni kullanmanızı önerebilir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kegel egzersizleri ile ilgili deneyim ve görüşlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir