Gebelikte Kanama Neden Olur? Sebepleri Neler?

Hamilelikte kanama nasıl olur? hamilelikte kanama olur mu? Hamilelikte kanama ne kadar sürer?

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda ağır vajinal kanama genellikle bir problemi gösterir. Sadece nadir durumlarda iyi huylu bir işaret olabilir.

İlk Trimesterde Kanama

Ektopik gebelik: Döllenmiş embriyo uterusun dışına, genellikle fallop tüpüne yerleştirildiğinde ortaya çıkar. Yaşanamayan bir gebelik olduğu için kanama, karın ağrısı, baş dönmesi, rektal basınç ve şoka neden olarak yırtılabilir.

Molar gebelik: Gestasyonel trofoblastik hastalık olarak da adlandırılan molar gebelik, embriyo yerine anormal bir plasental doku oluştuğunda ortaya çıkar. Bulantı, kusma ve kramp ile birlikte kanama yaşayabilirsiniz.

Düşük: Gebeliğin ilk 12 haftasında genetik veya kromozomal kusurların yanı sıra hormonal, kan pıhtılaşma sorunları ve diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek bir gebelik kaybıdır. Ağır kanama, alt karın ve sırtta şiddetli kramp ve ağrıya eşlik eder.

Bakınız: Hamilelikte Anormal Kanama

İkinci ve Üçüncü Trimesterlerde Kanama

Plasenta previa: Bu, plasentanın serviksi tamamen veya kısmen kapladığı plasental bir durumdur. Genellikle kanamaya başladığında görülür. Daha sonra hamilelikte, servikal açıklık incelip genleşirken, plasenta gerilir ve yırtılır, bu da ağır kanamaya neden olur. Ve anne ve bebek için risk teşkil eder.

Plasental abruption: Plasentanın uterus duvarından erken ayrılmasıdır, bu da plasenta ve uterus arasında kan birikmesine yol açar. Şiddetli kramp, karın ağrısı ve sırt ağrısı eşlik eder.

Erken doğum: 37. haftadan önce düzenli kasılmalar, kanama veya diğer doğum belirtileriyle birlikte lekelenmeye başlarsanız, bu erken doğum olabilir. Doğumdan şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Fetal damar rüptürü (vasa previa): Bu durumda göbek kordonunun fetal kan damarları plasenta yerine serviks zarlarına bağlanır. Yırtıldığında yırtılabilecek ve kanamaya başlayabilecek doğum kanalının açıklığını geçerler. Sonuç olarak, yenidoğan hayatı tehdit eden miktarda kan kaybedebilir.

Bakınız: Hamilelikte Lekelenme Neden Olur?

Uterin rüptürü: Bazen, fetusu karnın dışına çıkarabilecek spontan bir yırtılma olabilir. Önceki sezaryen kesi izi hattında olabilir ve acil bir durumdur. Vajinal kanama ile birlikte karın ağrısı ve hassasiyet yaşayabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. The Signs and Stages of Labor; Beth Israel Lahey Health – Winchester Hospital
  2. Bleeding During Pregnancy; The American College of Obstetricians and Gynecologists
  3. Vaginitis; University of Rochester Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir