Gebelikte Kalça Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar?

Pelvik ağrı, bazı kadınların hamilelik sırasında yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Bu ağrı genellikle çok şiddetli olmasa da yönetilebilirken, bazı durumlarda rutin aktivitelerinizi bozabilir.

Kalça ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bu yazıda size hamilelik sırasında kalça ağrısı, nedenleri ve rahatsızlığı hafifletmek için tedaviler hakkında bilgi veriyor olacağız.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Her hamilelik farklı olduğu için kalça ağrısının zamanlaması kesin değildir. Bazı kadınlar vücuttaki değişiklikler nedeniyle ilk trimesterde başlayabilirken, diğerleri rahim büyürken ikinci veya üçüncü trimesterde acı çekebilir.

Geliştiği trimesterden bağımsız olarak, kalça ağrısının bazı yaygın nedenleri, çok uzun süre ayakta duran ağır aktiviteleri veya hormonal değişiklikleri içerebilir. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bakınız: Hamilelikte Kalça Ağrısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Kalça Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte kalça ağrısı neden olur? Hamileyken kalça ağrısının oluşmasının yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

1. Hormonal Değişiklikler

Gevşetici hormon hamilelik sırasında önemli bir rol oynar ve annenin kas-iskelet sistemini etkileyebilir. Bu nedenle ligament ve eklem laksitesindeki artıştan sorumludur ve kalça, bel ve dizleri etkileyerek kalça ağrısına ve pelvik kuşak ağrısına neden olabilir.

2. Round Ligament Ağrısı (Yuvarlak bağ ağrısı)

Pelvik bölgedeki uterusu kasıktan destekleyen ligamentler yuvarlak ligamentlerdir. Hamileyken, bu bağlar daha yumuşak hale gelir ve sıkıldıklarında ağrıya neden olur.

Ağrı kasıktan başlar ve kalça bölgesinin üst ve yanlarına doğru hareket eder. Bu kalça ağrısı ikinci trimesterde başlayabilir ve üçüncü trimesterde devam edebilir veya etmeyebilir.

3. Geçici Osteoporoz

Nadiren de olsa, kalçanın geçici osteoporozu (TOH) üçüncü trimesterde kalça ağrısının nedenlerinden biridir. Özellikle ağır nesneleri kaldırırken veya yürürken ani ağrıyı tetikleyen geçici kemik kaybına neden olabilir.

4. Siyatik

Siyatik sinir, kalçalardan ayaklara geçen ve omuriliği cilde ve vücudun büyük kaslarına bağlayan en büyük sinirdir. Bu hamilelik sırasında etkilenebilir ve kalça ve kalça bölgesinde (bir veya iki tarafta) keskin bir ağrı tetikler.

Bu tür kalça ağrısı, kilo alma, vücut duruşu ve uterusun genişlemesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı üçüncü trimesterde veya hamileliğinizin sonunda görülür.

5. Diğer Faktörler

Hamilelikte kalça ağrısı, kilo, vücut duruşu ve uyku pozisyonlarındaki artıştan da kaynaklanabilir. Bu yönler kalça bölgesine baskı uygulayarak ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, bazı basit önlemleri takip etmek ağrıyı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy: Pelvic and hip pain; Kaiser Permanente
  2. Transient osteoporosis of the hip; The Academy of Orthopaedic Surgeons
  3. R. Issuree; Pregnancy pain; Saint Alphonsus

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir