Gebelikte Kafein Tüketiminim Olası Riskleri ve Zararları

Hamileyseniz, muhtemelen hamileliğin “yap ve yapma” listelerini araştırıyorsunuzdur. Kahve bağımlıları veya kola hayranları için göz korkutucu bir görev gibi görünen kafein alımınızı sınırlandırmak için önerilerle karşılaşmış olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde izin verilen tatmin edici kafein miktarı konusunda resmi bir fikir birliği olmamasına rağmen, doktorunuz kafein alımınızı günde 200 mg ile sınırlandırmanızı tavsiye edebilir. Bu, günde yaklaşık 340 gram bir fincan kahve demektir. Bazı kadınlar için kafein tüketimini azaltmak zor olsa da, hamileyken kafein alımını sınırlamanın iyi nedenleri vardır.

Hamileyken Kafein Alımınızı Neden Sınırlandırmalısınız?

Bir uyarıcı olarak kafein, hem kan basıncınızı hem de kalp atış hızınızı yükseltir. Bu, hamilelik döneminde anneler için önerilmemektedir. Bununla birlikte, kafein ayrıca plasentadan geçerek ve bebeğin kalp atış hızının da hızlanmasına neden olarak bebeği etkileyebilir. Metabolizmanız kafeini ve vücudunuz üzerindeki etkilerini idare edebilirken, bebeğiniz hala olgunlaşmaktadır ve onu tamamen metabolize edemez.

Ayrıca, uyarıcı bir kafein olarak uyku düzeninizi etkiler ve benzer şekilde hamileliğin ilerleyen aylarında bebeğinizin uyku rutinini etkileyebilir.

Kafeinin bir diğer önemli yönü de idrar söktürücü veya vücudun idrar üretmesine yardımcı olan bir madde olmasıdır. Yeterince su içmiyorsanız, vücut sıvılarının kaybındaki herhangi bir artış dehidrasyona neden olabilir. Uygun bir amniyotik sıvı seviyesini korumak ve yetersiz beslenme nedeniyle doğum kusurları olasılığını azaltmak için annenin hamilelik sırasında bol su içmesi özellikle hayati önem taşır.

Bu nedenlerden dolayı, birçok kadın kafeine bağlı riskleri veya komplikasyonları önlemek için tamamen kafeinden kaçınır.

Hamileyken Kafein Alımınızı Nasıl Azaltabilirsiniz?

Kafeinsiz seçenekler, kahve veya çay içenler için bir alternatiftir. Bunlar hala biraz kafein içeriyor olsa da, çok küçük miktarlarda olup, bebek üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur.

Kafeine bağımlıysanız, uzak durmaktatsız olabilir. Kafeini yavaş yavaş azaltmak için her gün biraz daha az içmeye çalışın. Bir ipucu, kafeinsiz ve kafeinli kahveyi karıştırmak ve ardından yavaş yavaş kafeinsiz kahve oranını zamanla artırmaktır. Çay içen biriyseniz, çay poşetinizi daha kısa süre demlemeyi deneyin. Bir dakikaya karşı birkaç dakika demlemek, kafein miktarını yarıya indirebilir.

Unutmayın, başlamak için asla çok erken değildir! Yakında hamile kalmayı planlıyorsanız, kafein alımınızı hemen azaltmaya başlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir