Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Ne İyi Gelir?

hamilelikte kabızlık

Hamilelikte kabızlık, tüm gebe kadınların hamileliklerinin bir kısmında sıkıntı çektiği çok yaygın bir sorundur. Kabızlık belirtileri karın ağrısı, rahatsızlık ve bağırsak alışkanlıklarında düzensizlik içerir. Gebe kadınların kabızlık sorunu yaşamasının pek çok nedeni vardır:

Gebelikte Kabızlık Sebepleri Nelerdir?

Gebelik sırasında kabızlık nedeni, progesteron hormonu üretimidir. Progesteronun hormonunun gebelikte sindirim sistemini ve gıdaların sindirim sistemi yoluyla hareketini yavaşlattığı bilinmektedir. Fakat progesteron, kadınların gebelik boyunca kabızlık ile savaşmasının tek sebebi değildir.

Diğer nedenler şunlardır:

 • Çok fazla demir: Birçok kadın gebelik sırasında demir alımını dengelemekte güçlük çeker. Bu nedenle de kabızlığı daha da kötüleştirebilen demir takviyeleri alırlar.
 • Rektuma baskı: Hamilelik ilerledikçe ve rahim büyümeye devam ederken, rektuma artan miktarda basınç olur. Bu basınç dışkı geçişini zorlaştırabilir ve kabızlık ile sonuçlanabilir.
 • Bağırsaklar üzerinde baskı: Rektumda olduğu gibi rahim büyüdükçe bağırsaklara da basınç uygular ve bu durum bağırsak hareketlerini zorlaştırır.
 • Duygular: Duygular hamile bir kadının sağlığında önemli rol oynamaktadır. Çok fazla endişe ve kaygı hissedilmesi, hamile iken kabızlığa neden olabilir.
 • Egzersiz eksikliği: Pek çok kadın gebelik sırasında yorgunlukla karşı karşıya olduğu için, özellikle kabızlık söz konusu olduğunda egzersiz önemli bir role sahiptir. Hafif egzersizler, gıdanın sindirim sisteminden geçmesini kolaylaştırır. Artı egzersiz yorgunluk ve ruhsal değişimler gibi hamilelerin karşılaştığı diğer sorunlara yardımcı olmak için faydalıdır.
 • Düşük lifli beslenme: Lif harika bir besin kaynağıdır ve aynı zamanda gıdayı parçalamaya yardımcı olur ve böylece sindirim sistemi yoluyla daha kolay geçtiği bilinmektedir. Yüksek lif içeren gıdaları beslenmeye dahil etmek, hamile kadınlarda kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Gebelikte Kabızlığın Önlenmesi ve Tedavisi

Gebelikte kabızlık nasıl geçer?” Kabızlığı tedavi etmek kadar önlemek için de bazı hususlara dikkat etmek önemlidir. Birçok tedavi yöntemi aynı zamanda önleme yöntemleri olarak çalışır. Kabızlığı önlemeye veya hafifletmeye çalışıyorsanız, bunlardan bazılarını yapmayı deneyin:

 1. Bol miktarda sıvı tüketin: Sıvılar, özellikle su ve doğal meyve suları gibi içecekler kabızlığı önleyebilir ve tedavi edebilir. Günde 10-12 bardak sıvı içmek, özellikle de lif alımını arttırıyorsanız, kabızlığı hafifletmek için şarttır.
 2. Yüksek lifli beslenme: Günde 25-30 gram lif tüketilmesi kabızlığı önlemeye ve gidermeye yardımcı olacaktır. Diyetinize taze meyve ve sebzeler, kahvaltılık tahıllar, kepekler ve tam tahıllı ekmek ekleyerek yeterli miktarda lif elde edebilirsiniz.
 3. Egzersiz: Özellikle sindirim sisteminiz konusunda egzersiz yapmak, harika bir uyarıcıdır. Aktif olmadığınızda, vücudunuzdaki her şey yavaşlar. Kısa yürüyüşler hamilelik boyunca kabızlık ile baş etmenize yardımcı olabilir.
 4. Demir takviyelerini azaltın: Doktorunuz tarafından önerilmedikçe hamilelik süresince ihtiyacınız olan bir takviyenin alımını durdurmak asla iyi değildir. Pek çok kadın, sistemlerinde uygun miktarda demir sağlamada güçlük çekmektedir. Demir takviyeleri alıyorsanız ve kabız hissediyorsanız, aldığınız demir takviyelerinin miktarını azaltmak konusunda sağlık uzmanınızla görüşünüz. İyi beslenme, sağlığı korumak için genellikle yeterli miktarda demir sağlayabilir.
 5. Reçetesiz ilaçlar: Bazı reçetesiz ilaçlar dışkıyı yumuşatmaya ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hangi sağlıklı ürünler alabileceğinizi, özellikle doktorunuzla görüşmek önemlidir.
 6. Müshil: Birçok kişi müshillerin hamile bir kadın için kötü olduğunu iddia ediyor. Çünkü bazen rahim kasılmalarını uyarıyor ve dehidrasyona (vücudun susuz kalması) neden oluyorlar. Diğerleri, dışkı yumuşatıcı gibi bazı müshil maddelerin gebe kadınlar için güvenli olduğunu söylüyor. Çünkü vücut aktif maddeleri emmiyor. Her türlü yumuşatıcı veya müshil ilaç almadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir