Gebelikte İdrarda Protein Tedavisi ve Nasıl Düşürülür?

Proteinüri bir hastalık değil, vücutta anormal bir şeyin bir göstergesidir. Bununla birlikte, özel dikkat gösterilmelidir ve ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte basit beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, idrardaki protein seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir. Ancak idrardaki yüksek protein seviyelerini kontrol etmek için ana nedenini tedavi etmek hayati önem taşır.

  • Altta yatan neden diyabet ise, kontrol etmek için ilaç, diyet değişiklikleri ve egzersize ihtiyacınız vardır.
  • Hipertansiyon ise, durumu yönetmek için tedavi alın.
  • Sebep preeklampsi ise, tedavi hamilelik aşamasına bağlıdır.
  • İdrar yolu enfeksiyonu veya böbrek enfeksiyonu ise, hamilelik sırasında güvenli olan antibiyotikler yardımcı olabilir.

Fetus yeterince olgunsa, planlı doğum böbreklere daha fazla zarar gelmesini önlemeye ve diyabet veya preeklampsi gibi altta yatan problemi kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte İdrarda Protein Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Daha fazla etkiyi kontrol etmek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

Tuz alımını azaltın: Hamilelikte ekşi ve tuzlu yiyecekleri aşermek çok yaygındır. Ancak artan tuz alımı idrarda daha yüksek protein seviyelerine yol açacaktır. Bu nedenle, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Beslenmenize eklenen tuz miktarını azaltın ve dışarıdaki yiyeceklerden kaçının.

Düşük şeker alımı: Kekler, tatlılar, şekerler ve dondurmalar diyetinizden çıkarılmalıdır. Böbreklerinizin yükünü önemli ölçüde azaltabilir ve enfeksiyonlardan koruyabilir.

Kilonuzu yönetin: Aşırı kilo alımı, yine idrarda protein boşalmasına neden olan gestasyonel diyabet veya preeklampsi riskini artıracaktır. Hamilelikte  kilo vermeye çalışmayın, bu komplikasyonlara neden olabilir. Ancak preeklampsi ve gestasyonel diyabetin yönetiminde yardımcı olabilecek sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı izlediğinizden emin olun.

İyi dinlenin: Günlük rutinde kendinize strese sokmayın ve dinlenmeye ayırın. Ayrıca vücudunuzu şarj eder ve stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

İyi hijyen uygulayın: Duştan sonra kendinizi temiz bir havluyla kurulayın. Ayrıca, idrar yaptıktan sonra önden arkaya silin. Bu bağırsak sağlığının korunmasına ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Ardından, okuyucularımızdan sıkça sorulan bazı soruları yanıtlıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Albüminüri proteinüriye benzer mi?

Albuminüri, idrarda çok fazla albümin proteinin olduğu bir durumdur. Ortalama albümin miktarı genellikle 20 m / gün’den azdır. Albümin proteini genellikle kanda bulunur ve sağlıklı böbrekler idrara filtre etmez. Ancak hasarlı bir böbrek, bir kısmının idrara akmasına izin verecektir. Yüksek glikoz seviyeleri ve yüksek tansiyon seviyeleri idrardaki albümin düzeylerinin nedeni olabilir.

2. Ketonlar neden hamilelik sırasında idrarda üretilir?

Vücut, glikoz eksikliği veya açlık gibi acil durumlarda enerji üretmek için yağı idrarda bulunan ketonlara ayırır. İz keton seviyeleri risk oluşturmaz, ancak yüksek seviyeler gebelik diyabetini gösterir ve fetus için bir tehdit oluşturur.

Hamileyseniz ve idrarınızın köpüklü olduğunu düşünüyorsanız, bunu doktorunuza bildirin. Hamilelikte, protein içermediğinden emin olmak için idrar testinin düzenli olarak yapıldığından emin olun. Yüksek tansiyonunuz veya diyabetiniz varsa, hastalığın böbrekler üzerindeki etkisini görmek için idrarda protein olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Kaynaklar:

  1. Proteinuria; Kidney & Urology Foundation of America (2018)
  2. Albuminuria: Albumin in the Urine; NIH (2016)
  3. Preeclampsia; Beaumont (2018)

Hamilelikte proteinüri ile uğraştınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.