Gebelikte İdrarda Protein (Proteinüri): Nedenleri ve Belirtileri

Hamilelikte idrar analizi, doktora hayati anne organlarının işleyişi hakkında bir fikir verir. Bu, hamilelik sırasında hamile olup olmadığınızı öğrenmekten doktorun çeşitli tanıları koymasına yardımcı olan rutin bir testtir.

Doktorun kontrol ettiği şeylerden biri, hamilelikte idrarda aşırı protein bulunmasıdır. Bu yazımızda, bunun nedenini ve hamileliğinizi nasıl etkilediğini bulabilirsiniz.

Gebelikte İdrarda Protein Salgılanması Normal mi?

Genellikle idrarımız belirli miktarda protein içerir. Standart atılım seviyesi normal gebelikte genellikle 300mg / d‘dir (bu, hamile olmayan kadınlarda normal 150mg / d’den daha yüksektir). Bu, kan hacmindeki artıştan kaynaklanır ve böbrekler üzerindeki yük hamilelik sırasında ikiye katlanır ve böbrekler üzerinde stres ekler.

Ancak, seviyeler bu değeri aşarsa, bir bozukluğun işareti olabilir.

Hamilelikte İdrarda Proteine ​​Neden Olur?

İdrardaki düşük protein seviyeleri normaldir veya küçük bir enfeksiyonu gösterir. Ancak yüksek seviyeler, aşağıda ayrıntıları verilen sorunları gösterir:

Preeklampsi: Bu durum, yüksek tansiyon (140-160 mmHg- 90-110mmHg), idrarda protein (24 saatlik bir örnekte 300 mg / d’den fazla) ve 20.haftadan sonra ortaya çıkabilecek sıvı tutulması ile karakterizedir. Diğer semptomlar arasında baş ağrısı, kusma, bulanık görme ve karın ağrısı bulunur.

Tedavi edilmediğinde eklampsiye (nöbetlerle preeklampsi), böbrek bozukluğuna ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere yol açabilir. Erken tanı ve tedavide sağlıklı bir bebek doğurabilirsiniz.

HELLP sendromu (hemoliz, yüksek karaciğer enzimleri ve düşük trombosit sayısı): Genellikle preeklampsi veya eklampsili kadınlarda görülür. Ancak bazen bu sağlık sorunlarının yokluğunda gelişir. İdrardaki protein ile birlikte benzer semptomlar gösterir. Zamanında tedavi edilmezse, düşük doğum ağırlığı, ölü doğum ve erken doğum gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) veya böbrek enfeksiyonu: Sık idrara çıkma ve idrar yaparken rahatsızlık hissetme şikayetiniz varsa, idrar yolu enfeksiyonu geçirebilirsiniz. Bu, idrarda protein görünümüne yol açabilir. Bu durum zamanında tedavi edilmezse, ateş, bulantı, kusma ve sırt ağrısı ile ilişkili bir böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu bebeği etkilemeyecek olsa da, böbrek enfeksiyonları düşük doğum ağırlıklı bebeklere ve erken doğuma neden olabilir.

Diğer faktörler: Duygusal stres, dehidrasyon, artrit, yüksek sıcaklıklara maruz kalma, diyabet, yorucu egzersiz ve ilaçlar gibi bazı durumlar idrarda protein riskini artırabilir. Ayrıca, diyabet, kalp hastalığı, romatoid artrit, orak hücre anemisi, lupus ve kronik böbrek hastalıkları gibi bazı tıbbi durumlar da riski artırabilir.

Gebelikte İdrarda Protein Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak, proteinüri esas olarak hamilelikte yapılan rutin idrar muayenelerinden tespit edilir.

İdrarda yüksek protein ile karşılaşılabilecek birkaç semptom şunları içerir:

 • Ellerde ve ayak bileklerinde şişme
 • Yüzün şişmesi
 • Köpüklü idrar

En önemlisi, gebeliğin ilerleyen aylarında preeklampsiden gelişebilecek proteinüri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bununla ilişkili belirtiler arasında şunlar bulunabilir:

 • Bulanık görüş
 • Ellerin, ayak bileklerinin ve yüzün şişmesi
 • Kaburgaların altındaki ağrı
 • Şiddetli baş ağrısı ve kusma
 • Kendini iyi hissetmemek
 • Göğüste ağrılı yanma hissi

Yukarıdaki belirtiler varsa doktorunuza danışınız. Sizden idrar testi isteyebilir.

Ayrıca Bakınız: Gebelikte İdrarda Protein Tedavisi

İdrarda Protein Nasıl Test Edilir?

Düzenli doğum öncesi kontrol sırasında doktorunuz sizden idrar örneği isteyecektir. Numune üzerindeki iki tip test, proteinüriyi tespit etmeye yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

 1. Proteinuria; Kidney & Urology Foundation of America (2018)
 2. Urinalysis; WebPath Guide – University of Utah
 3. Preeclampsia; Beaumont (2018)

Hamilelikte idrarda protein sorunu ile uğraştınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir