Gebelikte HPV Nasıl Tedavi Edilir? HPV Bebeğe Geçer Mi?

Hamilelikte HPV Virüsü Tedavisi

Çoğu HPV enfeksiyonu kendi kendine geçer. Tedavi sadece görünür siğiller ve anormal servikal hücreler olduğunda gereklidir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Kriyocerrahi: Siğillerin sıvı azot kullanılarak dondurulması veya yok edilmesi

Elektrokoter: Siğillerin elektrik akımı ile yanması

Döngü elektrocerrahi eksizyonu prosedürü (LEEP): Elektrik yüklü tel halkası kullanarak anormal servikal dokunun çıkarılması

Koni biyopsisi: Koni şeklindeki bir bölümün etkilenen servikal dokudan çıkarılması

Lazer tedavisi: Lazer ışını kullanarak siğillerin yok edilmesi

Reçeteli kremler: İlaçlı krem ​​doğrudan siğillere uygulanabilir. Ancak, aşırı kullanım tehlikelidir.

Doktorunuz rutin prenatal muayeneleriniz sırasında hücre değişikliklerini incelemeye devam edebilir.

Bakınız: Gebelikte HPV Nasıl Önlenir?

HPV Virüsü Gebeliği Etkiler Mi? Riskleri Neler?

HPV, vücuttaki östrojen seviyelerini arttırdığı için hamileliği olumsuz etkileyebilir. Bu, siğillerin sayısında ve büyüklüğünde bir artışa yol açabilir. Bununla birlikte, doktorunuz siğillerin çıkarılmasını önermeyebilir, çünkü bu kanama ve enfeksiyon riskini artırabilir.

Siğiller tedavisi genellikle siğiller büyük olmadığı ve vajinal alanı engellemediği sürece doğumdan sonra planlanır. Daha sonra kimyasal arıtma veya elektrik akımı kullanılarak çıkarılırlar .

Hamilelikte HPV Virüsü Bebeğe Geçer Mi?

HPV gebelikte anneden bebeğe geçer mi? Aktif genital siğilleri olan annelerden doğan bebeklerde HPV enfeksiyonu gelişmeyebilir. Bebek enfeksiyonu geliştirse bile, bağışıklık yetkinliği nedeniyle birkaç gün içinde çözülebilir.

Nadir durumlarda, bebekler boğazda laringeal papillomlar (solunum papillomatozu) adı verilen siğiller gelişebilir. Bu ciddi bir durumdur ve bebeğin nefes alma düzenini etkileyebilir. Tekrarlanan lazer tedavisi siğilleri giderebilir ve solunum kanalını temizleyebilir.

Siğiller doğum kanalını tıkıyor ve doğum yapmayı zorlaştırıyorsa, doktorunuz sezaryen ile devam edebilir. Doktorunuz doğum sırasında en iyi eylem yoluna karar vermeden önce tüm bu riskleri tartışabilir.

HPV her zaman ciddi bir durum olmayabilir, ancak hamilelik ve doğum sırasında komplikasyonlar yaratabilir. Bu nedenle, serviks kanseri olasılığını ekarte etmek için yeterli önlemleri almak ve gerekli tedaviye girmek önemlidir. HPV enfeksiyonu ve yüksek riskli tanı durumunda olası seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla sağlık uzmanınızla konuşun.

Kaynaklar:

  1. Human papillomavirus (HPV) and cervical cancer; WHO
  2. Colposcopy and Cervical Biopsy; Harvard Health Publishing (2018)
  3. The HPV DNA Test; American Cancer Society, (2016)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir